| |
Zagrożenie!
Wichura zbliża się do Polski. W nocy uderzy wiatr 100 km/h. Mamy dokładną mapę wiatru

Wichura zbliża się do Polski. W nocy uderzy wiatr 100 km/h. Mamy dokładną mapę wiatru

Do Polski zbliża się wichura. Będzie związana z chłodnym frontem atmosferycznym, jaki przejdzie w nocy 4/5 lutego 2022. Front jest połączony z głębokim niżem znad Morza Norweskiego. W czasie przechodzenia strefy frontowej z zachodu na wschód Polski silnie powieje szczególnie w rejonie przelotnych opadów konwekcyjnych. Wiatr w porywach miejscami może osiągnąć do 70-90 km/h, a w Sudetach ponad 100 km/h. Mamy najnowsze mapy z dokładną prognozą wiatru. Sprawdźmy, gdzie nocna wichura będzie najsilniejsza.

Wichura w Polsce. Najnowsza prognoza maksymalnych porywów wiatru w czasie przejścia chłodnego frontu w Polsce, 4/5 lutego 2022. Model ICON

Wichura uderzy w nocy 4/5 lutego 2022 w Polsce, najnowsza dokładna prognoza wiatru

Tuż przed uderzeniem wichury w Polsce sprawdzamy ostatnie najnowsze wydanie niemieckiego modelu ICON. Prognoza nadal potwierdza najsilniejsze porywy wiatru w województwie lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, łódzkim, częściowo kujawsko pomorskim, zachodniopomorskim, po miejscami mazowieckie, pomorskie i pogranicze lubelskiego i podlaskiego. Na tym obszarze miejscami porywy wiatru w czasie przejścia frontu osiągną do 70-90 km/h, a lokalnie głównie w Sudetach powyżej 100 km/h. 

Prognozowane położenie prądu strumieniowego w Europie, noc 4/5 lutego 2022

Silny wiatr w Polsce, prognoza wichury, 4/5 lutego 2022, prognoza prądu strumieniowego

Główna oś prądu strumieniowego tym razem nie będzie napędzać wichury. Silny wiatr będzie nagły i ściśle związany z przechodzącym frontem, dlatego nie należy oczekiwać długotrwałej uciążliwej wielogodzinnej wichury.

Prognozowany zasięg opadów i frontu, godzina 03:00, 5 lutego 2022

Prognoza wiatru w Polsce, 4/5 lutego 2022

Chłodny front atmosferyczny bardzo szybko przemieści się przez Polskę. W sobotę 05.01 w ciągu dnia, będzie już za naszą wschodnią granicą.

Prognozowane położenie frontu chłodnego nad Europą o godzinie 13:00, 5 lutego 2022

Silny wiatr w Polsce, wichura związana z chłodnym frontem, mapa wiatru 4-5 lutego 2022

Najnowsze prognozy w dalszym ciągu przewidują możliwość wystąpienia silnego wymuszania w obszarze chłodnego frontu. Może to doprowadzić do powstania niewielkiego układu liniowego z lokalnymi nielicznymi burzami. Właśnie w ich rejonie krótkotrwała wichura może być najsilniejsza. Zalecamy w tym czasie śledzić najnowsze zobrazowania radarowe. Wówczas dokładnie będziecie wiedzieć, gdzie sytuacja może być potencjalnie groźna. Uderzenie silnego wiatru od zachodu Polski i dalej na wschód w kierunku centrum jest prognozowane szczególnie w drugiej części nocy.

Prognozowane położenie niżu wraz gradientem ciśnienia nad Polską i Europą, noc 4/5 lutego 2022

Położenie niżu i frontu chłodnego, wichura w Polsce, 4-5 lutego 2022, mapa wiatru i ciśnienia

Prognozowana wichura nie będzie więc porównywalna do długotrwałego wielogodzinnego przechodzenia ośrodka niżowego, tak jak to miało miejsce poprzednio. Prognozowane nasilenie wiatru, będzie mieć związek ściśle z przejściem chłodnego frontu atmosferycznego. Po jego odsunięciu sytuacja będzie się poprawiać, aczkolwiek w sobotę 05.02 w ciągu dnia miejscami w rejonie przelotnych opadów również silniej powieje, ale już wiatr nie powinien stanowić większego zagrożenia.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!