| |
Zagrożenie!
Wichura z linią szkwału i burzami sunie przez Polskę. Powoduje zniszczenia. Wiatr osiągnął 120 km/h

Wichura z linią szkwału i burzami sunie przez Polskę. Powoduje zniszczenia. Wiatr osiągnął 120 km/h

Poniedziałek w Polsce przynosi bardzo niebezpieczną wichurę. Z północy na południe kraju przesuwa się chłodny front atmosferyczny z wyraźną linią szkwału i burz. Liniowa formacja przechodzi bardzo szybko, ale przynosi nagłe uderzenie wichury z wiatrem miejscami do 80-100 km/h. Wichurze towarzyszą również dość liczne burze jak na styczeń oraz opady deszczu, krupy śnieżnej, drobnego gradu i śniegu. W wielu miejscach wiatr powoduje szkody. Najsilniej do tej pory powiało nad morzem. Na Rozewiu wiatr osiągnął prawie 120 km/h. Sprawdźmy, kiedy wichura ustąpi i wiatr osłabnie.

Dane radarowe IMGW z liniową formacją szkwału o godzinie 10:20

Wichura przemieszcza się przez Polskę. Przynosi burze i liniową formację szkwału, 17 stycznia 2022

Wichura dalej sunie na południe Polski. Aktualnie rozciąga się od z zachodu na wschód Polski, od województwa lubuskiego przez wielkopolskie, łódzkie po małopolskie. Doskonale to widać na żywo z radaru meteorologicznego. W rejonie przechodzenia formacji liniowej występują liczne burze. Pada sporo wyładowań doziemnych jak na styczeń.

Burze w Polsce zanotowane między godziną 08:15-10:15, 17 stycznia 2022

Burze w Polsce, 17 stycznia 2022, mapa wyładowań

Burze w tym burze śnieżne miejscami nadal będą możliwe w Polsce wraz z przesuwaniem frontu na południe. Warto sprawdzać, gdzie jest burza. Po przejściu linii szkwału wiatr zacznie stopniowo słabnąć. 

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, do godziny 13:00

Pogoda w Polsce, wichura 17 stycznia 2022, prognoza wiatru

Z bieżących pomiarów wynika, że wiatr osiąga przeważnie 70-100 km/h, a więc zgodnie z naszą prognozą. Silniej powiało nad morzem oraz niebawem w górach, gdzie spadnie sporo śniegu.

Wichura w Polsce. Zanotowane porywy wiatru, do godziny 10:30, 17 stycznia 2022

Wichura w Polsce, zanotowane pomiary wiatru 17 stycznia 2022

Przejściu układu liniowego towarzyszą bardzo silne porywy wiatru powodujące lokalne szkody. Strażacy mają pełne ręce roboty, bo sporo dróg jest zatarasowanych przez drzewa i konary. Występują liczne przerwy w dostawie energii elektrycznej. Prądu obecnie nie ma tysiące gospodarstw.

Skutki wichury w Mławie w województwie mazowieckim

Wiatr zaraz po przejściu formacji liniowej zacznie stopniowo słabnąć. Wieczorem już w całym kraju powinno być spokojnie.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce, do godziny 19:00

Wichura w Polsce, prognoza wiatru, 17 stycznia 2022

Niestety, napływają informacje o osobach rannych. Miejmy nadzieję, że nie będzie ofiar śmiertelnych. Uważajcie na siebie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Roman

Wieje okrutnie, mało głowy nie urwie!

17 styczeń 2022 - 12:32
Odpowiedz