| |
Zagrożenie!
Niż wtórny „Xavier” spowoduje wichurę w Polsce

Niż wtórny „Xavier” spowoduje wichurę w Polsce

Okres jesienno-zimowy, tradycyjnie sprzyja pojawianiu się dynamicznych i dość głębokich ośrodków niżowych niosących zagrożenie wiatrowe. Na naszą uwagę zasługuje niewielki niż wtórny Xavier.

Już 04.10 dziś rozwinie się w czasie zaburzenia na froncie w pobliżu Wysp Brytyjskich. W ciągu kolejnej doby 04/05.10 znacznie się pogłębi i przesunie przez Morze Północne, Danię i Niemcy nad Polskę.

Prognozowane położenie niżu Xavier, w środę 4 października br. o godz. 14:00

Niż Xavier

Obecność prądu strumieniowego, będzie stwarzać dogodne warunki do jego szybkiego rozwoju. Aktualne wyliczenia kilku wiodących modeli numerycznych wskazują na możliwą wichurę, szczególnie w czwartek 05.10 pod koniec dnia oraz w nocy 05/06.10, gdy mocno powieje w województwach zachodnich, środkowych, południowych i południowo-wschodnich.

Prognozowane położenie niżu Xavier, w czwartek 5 października br. o godz. 14:00

Niż Xavier mapa

Kwestią otwartą pozostają jeszcze maksymalne porywy wiatru oraz regiony, które odczują ich największą siłę. Wszystko zależy od ostatecznej trajektorii ośrodka niżowego, przesuwającego się z zachodu na wschód przez środkową Polskę. Wiadomo jednak, że najmocniej powieje na południe i południowy-zachód od jego centrum. W piątek 06.10 nad ranem, Xavier przesunie się nad pogranicze Ukrainy i Białorusi.

Najnowsze prognozy przewidują, że taki scenariusz będzie możliwy na obszarze, od częściowo województwa zachodniopomorskiego, przez lubuskie, dolnośląskie, opolskie, wielkopolskie, łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie, południową połowę mazowieckiego, podkarpackie po lubelskie.

Jeśli sprawdzą się obecne wyliczenia, to na tym obszarze musimy się spodziewać porywów wiatru do około 70/90 km/h, a lokalnie nie można wykluczyć 100/120 km! Niż przyniesie nie tylko silny wiatr, ale również na przeważającym obszarze kraju opady deszczu. Najmocniej popada na północ od jego centrum.

Prognozowane porywy wiatru według modelu ECMWF. 5 października br. o godz. 23:00

Mapa niż Xavier wiatr

Sytuację będziemy monitorować, ale wygląda na to, że prognozy niewiele się zmienią w jutrzejszych 05.10 aktualizacjach. Warto więc już dziś zabezpieczyć luźne przedmioty na swoich posesjach oraz unikać parkowania samochodów pod drzewami, szczególnie od południowych dzielnic woj. zachodniopomorskiego przez lubuskie, wielkopolskie, łódzkie, świętokrzyskie po lokalnie lubelskie i podkarpackie, gdzie według aktualnych prognoz, w tych regionach jest największe prawdopodobieństwo wiatru osiągającego lub przekraczającego w porywach 100 km/h. 

Mapa porywów: windy


Komentarze
Grzes

Dzięki za ostrzeżenie !!!

04 październik 2017 - 11:17
Odpowiedz
Marcin Szerląg

Ale to raczej porywy na Podkarpaciu....

04 październik 2017 - 13:22
Odpowiedz