Wichura w tym tygodniu uderzy w Polskę. Wiatr osiągnie 100 km/h. Wiemy, kiedy będzie groźnie
Przed nami istotne zmiany pogodowe, w tym wzrost ciśnienia, a później uderzy wichura. Niebawem dostaniemy się pod wpływ wyżu Bernhard z ciśnieniem dochodzącym do prawie 1040 hPa, ale sytuacja ta będzie przejściowa, gdyż ośrodek wyżowy zacznie się w następnych dniach odsuwać. W tym czasie nad naszym krajem zaznaczy się również wpływ skraju potężnego niżu znad Rosji. Między ośrodkami barycznymi szybko wzrośnie poziomy gradient ciśnienia, który będzie odpowiedzialny za nasilenie wiatru i wystąpienie wichury. Prognozy wskazują, że nad Polską znajdzie się również prąd strumieniowy, który będzie sprzyjał szybkiemu przepływowi powietrza.
Prognozowana obecność prądu strumieniowego nad Polską, 14 stycznia 2022
Wyż, którego centrum 12 stycznia będzie się znajdować nad Polską, w następnych dniach przemieści się na zachód i południe Europy. W tym czasie nad Rosją z północnego zachodu na południowy wschód będzie się przemieszczał potężny głęboki niż ze śnieżycą. Jego skraj wpłynie na warunki pogodowe w naszym kraju.
Prognozowany układ baryczny oraz nad Europą. Widać wyraźne zagęszczenie izobar, 14 stycznia 2022
Różnica ciśnienia między krańcami południowo zachodnimi, a północno wschodnimi Polski około piątku 14 stycznia wyniesie 15-20 hPa. To są aktualne wstępne prognozy. Sytuacja jest dynamiczna i może jeszcze ulec zmianie. Od tego ostatecznie będzie zależeć prognoza maksymalnych porywów wiatru.
Wstępnie prognozowane porywy wiatru w Polsce, 14 stycznia 2022. Model GFS
Aktualna prognoza modelu GFS wskazuje na możliwe porywy wiatru w Polsce do 80-100 km/h na północy kraju, zwłaszcza nad morzem oraz do 50-75 km/h w głębi lądu. Miejscami więc wystąpi wiatr o sile wichury.
Prognozowana wichura w Polsce, 14 stycznia 2022, model ECMWF
Najnowsze wyliczenia modelu ECMWF wichurę przewidują zwłaszcza na północy oraz we wschodniej Polsce. Porywy wiatru mogą tutaj osiągnąć, do 70-100 km/h. Jest to jednak prognoza wstępna i jeszcze może ulec korekcie, bo zależy ostatecznie od bliskości położenia niżu nad Rosją. Wystarczy, że centrum niżu znajdzie się kilkadziesiąt kilometrów dalej w głąb Rosji lub bliżej Polski, a prognoza wiatru ulegnie znacznej zmianie.
Prognozowane zagęszczenie izobar i położenie niżu i wyżu nad Europą, 15 stycznia 2022
Sytuację monitorujemy, będziemy informować o najnowszych coraz bardziej precyzyjnych prognozach porywów wiatru.
DobraPogoda24.pl