| |
Zagrożenie!
Wichura w tym tygodniu uderzy w Polskę. Wiatr osiągnie 100 km/h. Wiemy, kiedy będzie groźnie

Wichura w tym tygodniu uderzy w Polskę. Wiatr osiągnie 100 km/h. Wiemy, kiedy będzie groźnie

Przed nami istotne zmiany pogodowe, w tym wzrost ciśnienia, a później uderzy wichura. Niebawem dostaniemy się pod wpływ wyżu Bernhard z ciśnieniem dochodzącym do prawie 1040 hPa, ale sytuacja ta będzie przejściowa, gdyż ośrodek wyżowy zacznie się w następnych dniach odsuwać. W tym czasie nad naszym krajem zaznaczy się również wpływ skraju potężnego niżu znad Rosji. Między ośrodkami barycznymi szybko wzrośnie poziomy gradient ciśnienia, który będzie odpowiedzialny za nasilenie wiatru i wystąpienie wichury. Prognozy wskazują, że nad Polską znajdzie się również prąd strumieniowy, który będzie sprzyjał szybkiemu przepływowi powietrza.

Prognozowana obecność prądu strumieniowego nad Polską, 14 stycznia 2022

Wichura uderzy w Polskę, prognoza wiatru 14 stycznia 2022

Wyż, którego centrum 12 stycznia będzie się znajdować nad Polską, w następnych dniach przemieści się na zachód i południe Europy. W tym czasie nad Rosją z północnego zachodu na południowy wschód będzie się przemieszczał potężny głęboki niż ze śnieżycą. Jego skraj wpłynie na warunki pogodowe w naszym kraju.

Prognozowany układ baryczny oraz nad Europą. Widać wyraźne zagęszczenie izobar, 14 stycznia 2022

Wichura w styczniu 2022 uderzy w Polskę, prognoza wiatru i ciśnienia 14 stycznia 2022

Różnica ciśnienia między krańcami południowo zachodnimi, a północno wschodnimi Polski około piątku 14 stycznia wyniesie 15-20 hPa. To są aktualne wstępne prognozy. Sytuacja jest dynamiczna i może jeszcze ulec zmianie. Od tego ostatecznie będzie zależeć prognoza maksymalnych porywów wiatru.

Wstępnie prognozowane porywy wiatru w Polsce, 14 stycznia 2022. Model GFS

Styczniowa wichura w Polsce, wiatr osiągnie 100 km/h, prognoza wiatru 14 stycznia 2022

Aktualna prognoza modelu GFS wskazuje na możliwe porywy wiatru w Polsce do 80-100 km/h na północy kraju, zwłaszcza nad morzem oraz do 50-75 km/h w głębi lądu. Miejscami więc wystąpi wiatr o sile wichury.

Prognozowana wichura w Polsce, 14 stycznia 2022, model ECMWF

Wichura w Polsce, prognoza wiatru, 14 stycznia 2022, kiedy będzie groźnie

Najnowsze wyliczenia modelu ECMWF wichurę przewidują zwłaszcza na północy oraz we wschodniej Polsce. Porywy wiatru mogą tutaj osiągnąć, do 70-100 km/h. Jest to jednak prognoza wstępna i jeszcze może ulec korekcie, bo zależy ostatecznie od bliskości położenia niżu nad Rosją. Wystarczy, że centrum niżu znajdzie się kilkadziesiąt kilometrów dalej w głąb Rosji lub bliżej Polski, a prognoza wiatru ulegnie znacznej zmianie. 

Prognozowane zagęszczenie izobar i położenie niżu i wyżu nad Europą, 15 stycznia 2022

Wichura uderzy w Polskę, mapy wiatru 14-15 stycznia 2022

Sytuację monitorujemy, będziemy informować o najnowszych coraz bardziej precyzyjnych prognozach porywów wiatru. 

DobraPogoda24.pl 


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!