| |
Zagrożenie!
Wichura uderzy w Europie. Wiatr przekroczy 100 km/h. Cyklon wpłynie na pogodę w Polsce

Wichura uderzy w Europie. Wiatr przekroczy 100 km/h. Cyklon wpłynie na pogodę w Polsce

Od kilku dni w prognozach widnieje kolejne w tym sezonie jesiennym uderzenie wichury w Europie, ale tym razem centrum cyklonu ma przejść bliżej Polski. Wpłynie także na warunki pogodowe w naszym kraju, bo zarówno miejscami przyniesie przelotne opady, jak również przejściowo nasili się wiatr, zwłaszcza na północy. Znacznie mocniej powieje w Krajach Nadbałtyckich. W centrum żywiołu wiatr przekroczy 100 km/h i może powodować szkody. Wpłynie również na żeglugę na Bałtyku.

Wstępnie prognozowane położenie cyklonu i zasięgu wichury w Europie w rejonie Polski o godzinie 08:00, 4 października 2023

Wichura uderzy w Europie, wiatr przekroczy 100 km/h, wpłynie na pogodę w Polsce 4 października 2023

Sprawdziliśmy wszystkie wiodące modele numeryczne w tym francuski ARPEGE, niemiecki ICON i europejski ECMWF. Przewidują one zaburzenie i powstanie fali na froncie nad Morzem Północnym i rozwinięcie pogłębiającego się niżu w kierunku Krajów Nadbałtyckich. Obecnie takiej wichury nie wskazuje jedynie amerykański model GFS, ale on często ma problemy z oszacowaniem tak dynamicznej sytuacji i prognozy zazwyczaj zmieniają się bliżej terminu.

Prognozowany zasięg wichury w północno wschodniej Europie około godziny 14:00, 4 października 2023

Cyklon przyniesie wichury w Europie, wiatr przekroczy 100 km/h, prognoza wiatru 4 października 2023

W kolejnych dniach zalecamy sprawdzanie dokładnych prognoz trajektorii przejścia cyklonu przez Bałtyk w tym z kluczową prognozą spadku ciśnienia w jego centrum. Na tę chwilę wiadomo, że centrum cyklonu nie znajdzie się nad Polską, a przejdzie nad Bałtykiem w kierunku północno zachodniej Rosji. Po drodze wpłynie na warunki pogodowe szczególnie w krajach w rejonie Bałtyku. Przyniesie opady i silne porywy wiatru, a także utrudni  żeglugę na morzu. Część promów może być opóźniona lub ich wypłynięcie przełożone przez sztorm.

Prognozowane przelotne opady w Polsce w czasie oddziaływania cyklonu przemieszczającego się przez Bałtyk, 4 października 2023

Wichura uderzy w północną Europę, prognoza wiatru 4 października 2023

Pogłębiający się niż wpłynie na warunki pogodowe w Polsce między 3-4 października. Według prognoz modelu ECMWF nasili się okresami wiatr szczególnie w północnych regionach kraju, w porywach do około 70-90 km/h, najsilniej nad morzem. Silniej, miejscami powyżej 100 km/h powieje również wysoko w górach oraz w głębi Bałtyku. Miejscami przelotnie popada deszcz, przy czym zasięg silnego wiatru i opadów wraz z porą wystąpienia może się jeszcze zmienić w prognozach. Dokładniejsze wyliczenia pojawią się bliżej podanego terminu.

Prognozowane położenie cyklonu niosącego opady i wichury nad północno wschodnią Europą o godzinie 02:00, 4 października 2023

Silna wichura uderzy w Europie blisko Polski 4 października 2023

Reasumując, prognozowane przejście pogłębiającego się niżu przez Bałtyk za kilka dni między około 3-4 października przyniesie sztorm i opady oraz wichury szczególnie w Krajach Nadbałtyckich. W Polsce mocniej powieje szczególnie w dzielnicach północnych i północno zachodnich, zwłaszcza nad morzem oraz wysoko w górach. Prawdopodobnie zostanie wydany alert pogodowy przed wiatrem w kilku regionach. Skala żywiołu w naszym kraju nie powinna być jednak wyjątkowo silna. Do silnych zimowych orkanów odczuwalnych na obszarze praktycznie całego kraju jeszcze sporo braknie.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!