| |
Zagrożenie!
Niż Zyglinda przyniesie opady i wichurę 23-24 października

Niż Zyglinda przyniesie opady i wichurę 23-24 października

Przed nami zaawansowany powiew jesieni, który sprowadzi niż Zyglinda (spolszczenie od niemieckiego imienia Siglinde) rozwijający się na silnym prądzie strumieniowym. Prognozy wskazują na ośrodek przemieszczający się znad Morza Norweskiego przez Skandynawię i Bałtyk w kierunku pogranicza Ukrainy i Rosji, a następnie dalej w głąb Rosji.

Prognozowana trajektoria niżu Zyglinda według modelu ECMWF

Wichura Zyglinda

W tym czasie wpłynie na warunki pogodowe w Polsce. Przyniesie umiarkowane i okresami dość intensywne opady deszczu, a miejscami, zwłaszcza w dzielnicach wschodnich, południowo-wschodnich i lokalnie północnych również opady deszczu ze śniegiem. W rejonach podgórskich i górskich ponownie będą przeważać opady śniegu.

Prognozowane położenie niżu Zyglinda we wtorek 23.10 o godz. 14:00

Wichura Siglinde Zyglinda

Na termometrach bez rewelacji, spodziewamy się we wtorek 23.10, od 6-10 st. C. na przeważającym obszarze kraju, do 11, lokalnie 12 st. C. na zachodzie i nad morzem. W środę 24.10 temperatura bez większych zmian, maksymalnie do 6-11 st. C., ale ze względu na silny wiatr, temperatura odczuwalna będzie niższa.

Prognozowane porywy wiatru w środę 24.10 około południa. Model ECMWF zobrazowany przez Windy

Prognoza wichura Zyglinda

W czasie przemieszczania się ośrodka niżowego powstanie dość duży gradient poziomy ciśnienia, a w konsekwencji spodziewamy się wystąpienia wichury wspomaganej obecnością jet streamu. Wiatr zacznie się nasilać we wtorkowy 23.10 poranek na wybrzeżu, a w ciągu dnia wraz z przesuwaniem się niżu również w głębi kraju porywy wiatru staną się coraz silniejsze (najpóźniej wiatr zacznie się nasilać na południowym-wschodzie kraju). Dość mocno powieje także w nocy 23/24.10, ale głównego uderzenia wichury na przeważającym obszarze kraju spodziewamy się w środę 24.10 w ciągu dnia. Wówczas porywy wiatru z zachodu lub północnego-zachodu mogą osiągać co najmniej 70-90 km/h. Miejscami, zwłaszcza na Wybrzeżu oraz wysoko w górach porywy będą silniejsze >100 km/h. Punktowo, szczególnie na północy kraju może również zagrzmieć.

Dość silny wiatr w porywach do około 60-75 km/h, będzie możliwy również w nocy ze środy na czwartek 24/25.10, głównie w całym pasie wschodnich województw. W czwartek 25.10 wiatr będzie umiarkowany i chwilami silniejszy, głównie na północy, zachodzie i północnym-zachodzie kraju, ale wtedy nie powinien już stanowić większego zagrożenia.


Komentarze
Ben Wwa

Miały dziś być straszne wichry i ulewy, ale u mnie w stolicy - jak na razie - spokój.

23 październik 2018 - 09:50
Odpowiedz
Ben Wwa

W nocy z niedzieli na poniedziałek, niesamowita burza gradowa nawiedziła Rzym.

23 październik 2018 - 10:53
Odpowiedz