| |
Zagrożenie!
Weekend 15-16.03 rozpoczniemy od wichury związanej z niżem Heinz

Weekend 15-16.03 rozpoczniemy od wichury związanej z niżem Heinz

Zgodnie z przewidywaniami, w tym tygodniu nadal nie odpuszcza silna cyrkulacja strefowa, charakterystyczna w marcu dla przejściowej pory roku. Pozostajemy w zasięgu obszaru niskiego ciśnienia znad Atlantyku, gdzie na prądzie strumieniowym powstają kolejne niże przemieszczające się z zachodu na wschód.

Na naszą uwagę zasługuje prognozowany niż Heinz powstający na zafalowaniu na froncie. Jego centrum jutro 15.03 o godz. 13:00 znajdzie się nad Morzem Północnym.

Prognozowany układ baryczny w piątek 15.03, o godz. 13:00

Mapa synoptyczna wichura Heinz

W ciągu kolejnej doby 15/16.03, w nocy z piątku na sobotę przemieści się nad południowy Bałtyk, a następnie nad pogranicze Litwy i Białorusi. W tym czasie spowoduje znaczny wzrost poziomego gradientu ciśnienia, a w konsekwencji nasilenie się wiatru z kierunków zachodnich. Przyniesie również przelotne opady.

Prognozowane przemieszczenie niżu Heinz, od piątkowego 15.03 południa, do sobotniego 16.03 południa. Model GFS

Wichura Heinz

Aktualne wyliczenia numeryczne wskazują na wkroczenie wichury w piątkowy 15.03 wieczór nad Pomorze Zachodnie i Ziemie Lubuską, a następnie w ciągu nocy 15/16.03 jej stopniowo obejmowanie coraz większego obszaru w głąb kraju, zwłaszcza w pasie przez Wielkopolskę, Ziemie Łódzką, woj. pomorskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie po podkarpackie. W tych regionach wiatr w porywach może osiągnąć około 70-90 km/h. W pozostałych regionach wiatr powinien być słabszy, do ok. 50-70 km/h.

Prognozowany zasięg i siła wichury w sobotę 16.03, do godz. 03:00. Model ECMWF, windy

Wichura Heinz prognoza

Wiatr najpóźniej osłabnie na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i nad morzem, bo dopiero w sobotę 16.03 w drugiej połowie dnia. Jest to aktualna prognoza w odniesieniu do najnowszej przewidywanej trajektorii niżu. W przypadku istotnych zmian, wydamy korektę w piątek 15.03.

Zapowiada się więc kolejne wietrzenie kraju, ale najbliższa wichura powinna być słabsza od tych z poprzedniego weekendu. Mimo to, meteorolodzy powinni wydać co najmniej 1 stopień ostrzeżenia.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!