| |
Zagrożenie!
Wichura nad Polską przekracza 130 km/h. Wiatr łamie drzewa i powoduje lokalne szkody. Wydano alerty pogodowe

Wichura nad Polską przekracza 130 km/h. Wiatr łamie drzewa i powoduje lokalne szkody. Wydano alerty pogodowe

Nad Polską przechodzą wichury z wiatrem przekraczającym 60-130 km/h. Najsilniej wieje w południowej połowie Podkarpacia, Małopolski, lokalnie na południu Górnego Śląska i wysoko w Sudetach. Wiatr lokalnie łamie drzewa, zrywa linie energetyczne i powoduje szkody. Z zachodu zbliża się chłodny front atmosferyczny, lokalnie z burzami, który dodatkowo miejscami w czasie przejścia opadów nasili wiatr szczególnie w zachodniej połowie kraju wieczorem i nocą na 15 marca 2023. Sprawdźmy, jakie zanotowano porywy oraz jak wyglądają najnowsze prognozy wiatru na najbliższą dobę.

Prognozowane silne porywy wiatru w rejonie przejścia frontu w zachodniej Polsce o godzinie 20:00, 14 marca 2023

Wichury przechodzą przez Polskę, wiatr przekracza 60-130 km/h, to skutki cyklonu, najnowsza prognoza wiatru 14-15 marca 2023

Wichury w południowej Polsce są skutkiem przemieszczania się cyklonu Flurin nad południową Skandynawią w kierunku Morza Bałtyckiego i wywołanego dużego poziomego gradientu ciśnienia między niżem, a wyżem Inken znad zachodniej Rosji. Z tego powodu południowo zachodni wiatr jest szczególnie silny na południu Polski w rejonach podgórskich.

Wichury w Polsce. Zanotowane porywy wiatru ostatniej doby na stacjach synoptycznych IMGW

Silne wichury w Polsce, zanotowane porywy wiatru 14-15 marca 2023

Najsilniej wieje w górach. Na Śnieżce wiatr osiągnął 133 km/h, a na Kasprowym Wierchu 126 km/h. Mamy więc klasyczny silny wiatr halny w górach i rejonach podgórskich. Spośród stacji synoptycznych poza górami najsilniej wieje na południu Małopolski, Podkarpacia i Górnego Śląska. Wiatr w Zakopanem osiągnął 94,3 km/h, ponadto 76 km/h w Bielsko-Białej, 72 km/h w Krośnie i 70 km/h w Rzeszowie przy uwzględnieniu pomiarów w trakcie dnia. 

Trudna sytuacja na południu Małopolski w rejonie Zakopanego. Strażacy interweniowali kilkadziesiąt razy. Wiatr łamie drzewa i zrywa przewody elektryczne, 14 marca 2023

Na tym nie koniec, bo z zachodu do Polski zbliża się front chłodny na którym również wystąpi silny wiatr, miejscami w porywach do 60-100 km/h. Meteorolodzy wydali stosowne alerty pogodowe przed silnym wiatrem.

Ostrzeżenia pogodowe przed wichurą w Polsce

Front wieczorem i nocą z zachodu będzie się przesuwał w głąb kraju na wschód, jednocześnie tracąc impet we wschodniej połowie kraju.

Prognozowane silne porywy wiatru w Polsce o godzinie 22:00, 14 marca 2023

Wichury przechodzą przez Polskę, to skutki cyklonu nad Skandynawią, prognoza wiatru w nocy z 14-15 marca 2023

Na pozostałym obszarze możemy odczuć w czasie przejścia frontu silny wiatr, ponadto miejscami przelotnie popada deszcz od zachodu lokalnie przechodzący w deszcz ze śniegiem i śnieg, a w rejonie burz punktowo początkowo może spaść również niewielki grad.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce o godzinie 01:00, 15 marca 2023

Wiatr w Polsce przekracza 60-130 km/h, gdzie jest wichura, prognoza wiatru 15 marca 2023

Jeśli macie luźne przedmioty na balkonach i tarasach to zabezpieczcie, aby wiatr ich nie uniósł i nie przeniósł do sąsiada. Unikajmy również parkowania samochodów pod drzewami.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!