| |
Zagrożenie!
Wichura Maria dotrze do Polski. Będą przerwy w dostawie prądu. Mamy dokładną prognozę wiatru

Wichura Maria dotrze do Polski. Będą przerwy w dostawie prądu. Mamy dokładną prognozę wiatru

Przed nami silne załamanie pogody związane z dotarciem wichury do Polski. Miejscami wiatr będzie na tyle silny, aby łamać gałęzie, tarasować lokalnie drogi oraz uszkadzać linie energetyczne. Pierwszą wichurę w Polsce w tym tygodniu przyniesie niż Maria - Marie. Na pogodę wpłynie bezpośrednio między 27-28 stycznia 2022. Mamy dokładną prognozę wiatru. Sprawdźmy, kiedy i gdzie wichura będzie najsilniejsza oraz jakich maksymalnych porywów wiatru należy się spodziewać.

Położenie niżu Maria i prognozowany obszar przemieszczenia się wichury. Dane satelitarne: Eumetsat, godzina 09:45, 26 stycznia 2022

Wichura Maria uderzy w Polsce, 27/28 stycznia 2022, dokładna prognoza wiatru

Wichura związana z niżem Maria jest już widoczna na aktualnych zdjęciach satelitarnych i mapach synoptycznych. Niż ten obecnie znajduje się na Atlantyku między Wyspami Brytyjskimi i Islandią. W kolejnych godzinach nadal będzie się pogłębiał i przemieszczał w osi prądu strumieniowego na wschód. Następnie przejdzie przez Skandynawię i Morze Bałtyckie aż dotrze w nocy 27/28 stycznia 2022 w rejon wybrzeża Łotwy. W tym czasie bezpośrednio wpłynie na warunki pogodowe w Polsce.

Prognozowane centrum niżu i wichury Maria względem położenia Polski, 27/28.01

Wichura Maria przejdzie przez Polskę, dokładna prognoza wiatru, 27/28 stycznia 2022

Z niżem będą związane fronty atmosferyczne. Przejdą one przez Polskę, dlatego spodziewamy się nie tylko wichury, ale także opadów deszczu, miejscami deszczu ze śniegiem i śniegu, lokalnie niewykluczonej krupy śnieżnej. Miejscami rozwiną się również rozproszone przelotne dość intensywne opady konwekcyjne. Lokalnie możliwe będą burze.

Wichura Maria w Polsce, prognoza maksymalnego wiatru. Model GFS

Wichura Maria w Polsce, prognoza wiatru GFS, 28 stycznia 2022

Amerykański model GFS wskazuje, że wiatr w czasie przejścia wichury Maria przez Polskę osiągnie maksymalnie w porywach do 60-90 km/h. Silniej powieje w górach, zwłaszcza w Sudetach, miejscami powyżej 120 km/h. To jest dość silny wiatr mogący miejscami łamać konary drzew, a także uszkadzać linie energetyczne. Nie parkujemy więc samochodów pod drzewami oraz bierzemy pod uwagę lokalne przerwy w dostawie energii elektrycznej.

Prognoza maksymalnych porywów wiatru w Polsce, niż i wichura Maria. Model ICON

Prognoza wiatr w Polsce, 27/28 stycznia 2022, wichura i niż Maria

Nieco łagodniejszą wersję prognozy wiatru aktualnie przedstawia niemiecki model ICON. Według tych obliczeń najsilniej powieje w górach, zwłaszcza w Sudetach, na Śnieżce powyżej 120 km/h. Silny wiatr spodziewany jest również nad samym morzem, w porywach do 80-90 km/h. W głębi kraju porywy wiatru osiągną miejscami do 60-75 km/h, a więc nie byłoby źle. Generalnie jednak w przypadku rozwinięcia lokalnych pasm konwekcyjnych w ich rejonie wiatr powinien być silniejszy, dlatego prognoza GFS wydaje się być w tym przypadku bardziej rzetelna.

Prognoza wichury w Polsce. Spodziewane porywy wiatru, od 27, do 29 stycznia 2022. Wyliczenia modelu GFS

Pierwsza wichura w Polsce w tym tygodniu przyniesie miejscami szkody, ale nie będzie to ekstremalne zjawisko. Zabraknie obecności głównej osi prądu strumieniowego nad krajem.

Prognozowane położenie jetstreamu nad Europą w czasie nasuwania się wichury Maria nad Polskę

Prognoza prądu strumieniowego w czasie wichury, niż Maria, 28 stycznia 2022

Sytuacja znacznie gorzej zapowiada się podczas uderzenia drugiej wichury, jaka w tym tygodniu pojawi się w Polsce między 29/30 stycznia 2022. Wówczas wiatr osiągający lub przekraczający 100 km/h pojawi się nie tylko w górach i nad morzem, ale miejscami również w głębi kraju na nizinach. Sytuację śledzimy, więcej informacji podamy w stosownym czasie.

DobraPogoda24.plKomentarze
Mati

Jakby ktoś pomyślał by ustawić stacje pomiarową na Babiej Górze tak jak jest na Śnieżce, to byłaby kwestia roku lub dwóch by pobić rekordy prędkości wiatru w Polsce.

26 styczeń 2022 - 22:06
Odpowiedz