| |
Zagrożenie!
Wichura Maria dotrze do Polski. Będą przerwy w dostawie prądu. Mamy dokładną prognozę wiatru

Wichura Maria dotrze do Polski. Będą przerwy w dostawie prądu. Mamy dokładną prognozę wiatru

Przed nami silne załamanie pogody związane z dotarciem wichury do Polski. Miejscami wiatr będzie na tyle silny, aby łamać gałęzie, tarasować lokalnie drogi oraz uszkadzać linie energetyczne. Pierwszą wichurę w Polsce w tym tygodniu przyniesie niż Maria - Marie. Na pogodę wpłynie bezpośrednio między 27-28 stycznia 2022. Mamy dokładną prognozę wiatru. Sprawdźmy, kiedy i gdzie wichura będzie najsilniejsza oraz jakich maksymalnych porywów wiatru należy się spodziewać.

Położenie niżu Maria i prognozowany obszar przemieszczenia się wichury. Dane satelitarne: Eumetsat, godzina 09:45, 26 stycznia 2022

Wichura Maria uderzy w Polsce, 27/28 stycznia 2022, dokładna prognoza wiatru

Wichura związana z niżem Maria jest już widoczna na aktualnych zdjęciach satelitarnych i mapach synoptycznych. Niż ten obecnie znajduje się na Atlantyku między Wyspami Brytyjskimi i Islandią. W kolejnych godzinach nadal będzie się pogłębiał i przemieszczał w osi prądu strumieniowego na wschód. Następnie przejdzie przez Skandynawię i Morze Bałtyckie aż dotrze w nocy 27/28 stycznia 2022 w rejon wybrzeża Łotwy. W tym czasie bezpośrednio wpłynie na warunki pogodowe w Polsce.

Prognozowane centrum niżu i wichury Maria względem położenia Polski, 27/28.01

Wichura Maria przejdzie przez Polskę, dokładna prognoza wiatru, 27/28 stycznia 2022

Z niżem będą związane fronty atmosferyczne. Przejdą one przez Polskę, dlatego spodziewamy się nie tylko wichury, ale także opadów deszczu, miejscami deszczu ze śniegiem i śniegu, lokalnie niewykluczonej krupy śnieżnej. Miejscami rozwiną się również rozproszone przelotne dość intensywne opady konwekcyjne. Lokalnie możliwe będą burze.

Wichura Maria w Polsce, prognoza maksymalnego wiatru. Model GFS

Wichura Maria w Polsce, prognoza wiatru GFS, 28 stycznia 2022

Amerykański model GFS wskazuje, że wiatr w czasie przejścia wichury Maria przez Polskę osiągnie maksymalnie w porywach do 60-90 km/h. Silniej powieje w górach, zwłaszcza w Sudetach, miejscami powyżej 120 km/h. To jest dość silny wiatr mogący miejscami łamać konary drzew, a także uszkadzać linie energetyczne. Nie parkujemy więc samochodów pod drzewami oraz bierzemy pod uwagę lokalne przerwy w dostawie energii elektrycznej.

Prognoza maksymalnych porywów wiatru w Polsce, niż i wichura Maria. Model ICON

Prognoza wiatr w Polsce, 27/28 stycznia 2022, wichura i niż Maria

Nieco łagodniejszą wersję prognozy wiatru aktualnie przedstawia niemiecki model ICON. Według tych obliczeń najsilniej powieje w górach, zwłaszcza w Sudetach, na Śnieżce powyżej 120 km/h. Silny wiatr spodziewany jest również nad samym morzem, w porywach do 80-90 km/h. W głębi kraju porywy wiatru osiągną miejscami do 60-75 km/h, a więc nie byłoby źle. Generalnie jednak w przypadku rozwinięcia lokalnych pasm konwekcyjnych w ich rejonie wiatr powinien być silniejszy, dlatego prognoza GFS wydaje się być w tym przypadku bardziej rzetelna.

Prognoza wichury w Polsce

Pierwsza wichura w Polsce w tym tygodniu przyniesie miejscami szkody, ale nie będzie to ekstremalne zjawisko. Zabraknie obecności głównej osi prądu strumieniowego nad krajem.

Prognozowane położenie jetstreamu nad Europą w czasie nasuwania się wichury Maria nad Polskę

Prognoza prądu strumieniowego w czasie wichury, niż Maria, 28 stycznia 2022

Sytuacja znacznie gorzej zapowiada się podczas uderzenia drugiej wichury, jaka w tym tygodniu pojawi się w Polsce między 29/30 stycznia 2022. Wówczas wiatr osiągający lub przekraczający 100 km/h pojawi się nie tylko w górach i nad morzem, ale miejscami również w głębi kraju na nizinach. Sytuację śledzimy, więcej informacji podamy w stosownym czasie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Mati

Jakby ktoś pomyślał by ustawić stacje pomiarową na Babiej Górze tak jak jest na Śnieżce, to byłaby kwestia roku lub dwóch by pobić rekordy prędkości wiatru w Polsce.

26 styczeń 2022 - 22:06
Odpowiedz