| |
Zagrożenie!
Wichura i śnieg obejmie Polskę. Wiatr powieje ponad 100 km/h. To będą skutki niżu ze wschodu

Wichura i śnieg obejmie Polskę. Wiatr powieje ponad 100 km/h. To będą skutki niżu ze wschodu

Poważne załamanie pogody obejmuje Polskę. Z północy napływa powietrze arktyczne, w którym w najbliższych kilkudziesięciu godzinach w wielu regionach pojawią się opady śniegu, ponadto wystąpi mróz w nocy, z najniższą temperaturą nad ranem. Spodziewamy się również nasilenia miejscami i okresami wiatru do skali wichury. Wiatr przekroczy 50-100 km/h. To będą skutki gradientu ciśnienia, jaki powstanie nad krajem między niżem ze wschodniej Europy i wyżem znad pogranicza Niemiec i Austrii. Na przepływ powietrza wpłynie również obecność prądu strumieniowego nadciągającego z zachodu.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce o godzinie 17:00, 27 marca 2023

Wichury i śnieg w Polsce, wiatr przekroczy 50-100 km/h, to będą skutki niżu ze wschodu Europy, prognoza wiatru do 28 marca 2023

Po ciepłych dniach z temperaturą ponad 18-22 st. C. na południu Polski pozostało już tylko wspomnienie. Rozpoczyna się okres krótkiego ochłodzenia z akcentami zimowymi w wielu regionach kraju. Spodziewamy się także nasilenia okresami wiatru w poniedziałek 27.03 w południowej Polsce. W trakcie dnia silniej chwilami powieje między Dolnym Śląskiem i Podkarpaciem, zwłaszcza na południu w rejonach podgórskich i górskich. Wiatr w porywach przekroczy miejscami 50-100 km/h, przy czym najmocniej powieje w górach. Do tej pory już 68 km/h zmierzono na stacji IMGW w Raciborzu i 50 km/h w Kłodzku. Silniej wieje na Śnieżce, bo już prawie 100 km/h. Wiatr w kolejnych godzinach będzie się systematycznie nasilać w Tatrach, Beskidzie Niskim i Żywieckim oraz w Bieszczadach.

Niż Khusru ze wschodniej Europy namiesza w pogodzie. Prognozowany układ baryczny w Polsce i Europie o godzinie 14:00, 28 marca 2023

Wichury i śnieżyce w Polsce, wiatr przekroczy 50-100 km/h, niż ze wschodu namiesza w pogodzie, prognoza wiatru i ciśnienia 28 marca 2023

Zamieszanie w pogodzie będzie wywołane przez niż Khusru, jaki obecnie przesuwa się nad południowo zachodnią Ukrainę. We wtorek 28.03 jego dwa centra będą stacjonować we wschodniej Europie. Polska znajdzie się dokładnie pomiędzy wpływem skraju niżu ze wschodu oraz wyżu Liliosa z zachodu. Izobara 1015 hPa wyznaczającą umowną granicę wpływu niżu i wyżu znajdzie się dokładnie nad naszym krajem.

Silny wiatr w Polsce. Prognozowane porywy o godzinie 15:00, 28 marca 2023

Wichura w Polsce, prognoza wiatru godzinowa 28 marca 2023

Z tego powodu spodziewamy się silnego wiatru na znacznie większym obszarze Polski w najbliższy wtorek 28.03, gdyż gradient ciśnienia między wschodnimi i zachodnimi krańcami kraju przekroczy 10 hPa. Wiatr w wielu regionach osiągnie w porywach do 50-75 k/h, a miejscami w rejonach podgórskich i górskich, zwłaszcza w rejonie Sudetów i Tatr ponad 80-100 km/h. Na ogół poza górami wiatr nie osiągnie więc oficjalnie progu 1 stopnia alertu przed wichurami, ale jego prędkość będzie okresami odczuwalna i skutecznie obniży temperaturę odczuwalną.

Prognozowane położenie prądu strumieniowego nad Polską, 28 marca 2023

Silny wiatr w Polsce, będą wichury, prognoza prądu strumieniowego, 28 marca 2023

Na silniejszy przepływ powietrza nad Polską, w tym na adwekcję chłodu z północy wpłynie również obecność prądu strumieniowego nad naszym krajem ułożonego południkowo, szczególnie od wybrzeża w kierunku Małopolski.

Prognozowane śnieżyce konwekcyjne w Polsce o godzinie 12:00, 28 marca 2023

Wichura i śnieg w Polsce, prognoza śnieżycy 28 marca 2023

Silniejszym porywom wiatru będą miejscami towarzyszyć również przelotne opady śniegu i lokalnie krupy śnieżnej. To ochłodzenie utrzyma się do 29 marca. Dzień później, co najmniej w zachodniej połowie kraju spodziewamy się w ciągu dnia już około 12-18 st. C. To ponowne ocieplenie na przełomie marca i kwietnia przesunie się na wschód i południowy wschód, ale znowu nie będzie trwałe, gdyż na początku kwietnia ponownie zrobi się chłodniej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!