| |
Zagrożenie!
Wichura uderzy w Europie. Wiatr rozpędzi się do 150 km/h

Wichura uderzy w Europie. Wiatr rozpędzi się do 150 km/h

Po okresie dość stabilnej pogody na początku marca 2021, w nowym tygodniu sytuacja pogodowa w Europie ulegnie zmianie. Istnieje szansa na uaktywnienie się silniejszej cyrkulacji strefowej z którą są związane głębokie niże nad Atlantykiem. Przynoszą one opady i łagodniejsze, cieplejsze powietrze, ale rośnie również ryzyko wichury. Aktualnie najnowsze wyliczenia numeryczne podtrzymują wystąpienie wichury około 10-11 marca 2021 w rejonie Wysp Brytyjskich. Jeśli prognozy nie ulegną zasadniczej zmianie, to mieszkańcy Irlandii i Wielkiej Brytanii, szczególnie Anglii muszą się liczyć z porywami wiatru osiągającymi miejscami nawet 100-150 km/h. Wichura ma być związana z niżem wtórnym jaki przejdzie w pobliżu wysp.

Wstępnie prognozowane porywy wiatru w nocy 10-11 marca 2021

Wichura uderzy w Europie, silny wiatr Irlandia, Wielka Brytania, prognoza wiatru 10-11 marca 2021

Zwiększy się gradient ciśnienia, a przez to nasili się wiatr. Ponadto przejściu ośrodka niżowego ma towarzyszyć obecność prądu strumieniowego, który sprzyja rozwojowi cyklonu.

Wstępnie prognozowane położenie prądu strumieniowego 11 marca 2021

Ryzyko wichury, prognoza wiatru 10-11 marca 2021, wichura w Wielkiej Brytanii i Irlandii

Po okresie małej aktywności Atlantyku, indeks NAO ma wreszcie zdecydowanie wzrosnąć. Prawdopodobieństwo uderzenia wichury na północnym zachodzie Europy jest duże.

Prognozowana fala silnego wiatru oraz przewidywane porywy wiatru na wysokości 1,5 km w rejonie Wysp Brytyjskich, 11 marca 2021

Wichura uderzy w Europie, silny wiatr pogoda dla Irlandii, Wielka Brytania, prognoza wiatru 10-11 marca 2021

Przejściu ośrodka niżowego będzie towarzyszyć aktywny front atmosferyczny z opadami deszczu. Lokalnie niewykluczone są również burze.

Wichura w Europie, prognozowane opady i silny wiatr. Przewidywany zasięg opadów na początku nocy 11 marca 2021

Rzyko wichury, marzec 2021, prognoza wiatru dla Polski

Niewykluczone, że ryzyko wichury około 11-12 marca 2021 pojawi się również w Polsce, ale obecnie jest za wcześnie aby precyzyjnie prognozować. Sytuację będziemy monitować.

Przypominamy, że jutro 7 marca 2021 silniej powieje na północy, wschodzie, w centrum i miejscami na południu Polski. Silny wiatr będzie związany z niżem znad północno zachodniej Rosji.

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!