| |
Zagrożenie!
Wichura będzie łamać drzewa i odcinać prąd w Polsce. Wiatr przekroczy 100 km/h. Głęboki cyklon uszkodzi dachy

Wichura będzie łamać drzewa i odcinać prąd w Polsce. Wiatr przekroczy 100 km/h. Głęboki cyklon uszkodzi dachy

Do Polski zbliża się silne załamanie pogody, w tym wichury i opady spowodowane przejściem głębokiego cyklonu Patryk znad południowej Skandynawii przez Bałtyk w kierunku Rosji. Powstanie duży gradient ciśnienia, który wywoła silny wiatr miejscami przekraczający 70-100 km/h. Wichurę będzie napędzać również obecność prądu strumieniowego nad krajem. Porywy wiatru będą łamać drzewa i odcinać prąd, ponadto lokalnie może dojść do uszkodzeń dachów. Zostaną wydane alerty pogodowe.

Pogłębiający się cyklon Patryk wkracza nad południową Skandynawię o godzinie 09:45, 6 października 2023. Przyniesie wichury w Polsce. Dane: Eumetsat

Wichury uderzą w Polsce, wiatr będzie łamał drzewa i odcinał prąd 7-8 października 2023, to będą skutki cyklonu Patryk, są alerty pogodowe

Na aktualnych zdjęciach satelitarnych w podczerwieni doskonale widać, że następuje w osi prądu strumieniowego dość szybki proces cyklogenezy z pogłębieniem ośrodka niżowego. W ciągu kolejnej doby z prognozowanych obecnie 990 hPa, ciśnienie w centrum żywiołu spadnie do 970 hPa w rejonie Zatoki Fińskiej. Następnie po wejściu nad Rosję cyklon zacznie się stopniowo wypełniać, co oznacza wzrost ciśnienia w jego centrum. W tym czasie nadal będzie wpływał na warunki pogodowe w Polsce.

Prognozowane położenie cyklonu niosącego wichury w Polsce o godzinie 02:00, 7 października 2023 

Załamanie pogody w Polsce, uderzą wichury, wiatr przekroczy 100 km/h, alerty pogodowe 7-8 października 2023

Rozwój głębokiego cyklonu na północ od Polski będzie możliwy szczególnie dzięki aktywnemu i silnemu prądowi strumieniowemu, który sprzyja procesowi cyklogenezy. Jest to charakterystyczne dla sezonu jesienno zimowego w Europie, gdy nad kontynent wchodzi silny prąd strumieniowy powstający na gradiencie temperatury między ochładzającą się Arktyką i umiarkowanymi temperaturami w niższych szerokościach geograficznych.

Prognozowany prąd strumieniowy w rejonie Polski napędzający wichury, 7 października 2023

Wichury w Polsce, prognoza prądu strumieniowego i wiatru, alerty pogodowe 7-8 października 2023

Silny wiatr związany z omawianą sytuacją synoptyczną pojawi się w Polsce już najbliższej nocy szczególnie nad morzem oraz w regionach północnych i północno wschodnich, zwłaszcza od całego wybrzeża po Podlasie i północne Mazowsze. W sobotę w ciągu dnia zasięg wichury będzie się rozszerzał w głąb kraju.

Prognozowane porywy wiatru w Polsce do godziny 08:00, 7 października 2023

Wichura w Polsce załamie pogodę, prognoza wiatru 7 października 2023, skutki cyklonu

Takie warunki atmosferyczne na Bałtyku oczywiście oznaczają sztorm, dlatego żegluga może być ograniczona. Największe zagrożenie ze strony wiatru będzie jednak na lądzie, bo miejscami wiatr w Polsce osiągnie lub przekroczy 70-100 km/h, a to już wystarczy do łamania drzew, urywania linii energetycznych, a nawet do zrywania lub uszkadzania słabszych poszyć dachowych. Generalnie należy przyjąć, że najmocniej powieje nad morzem oraz miejscami w północno wschodniej połowie kraju, a także w górach.

Prognozowany zasięg wichury w Polsce do godziny 14:00, 7 października 2023

Wichura uderzy w Polskę, wydano alerty pogodowe, to skutki cyklonu Patryk 7-8 października 2023

W niedzielę 8 października wiatr o sile wichury będzie jeszcze okresami odczuwalny miejscami szczególnie w północnej i północno wschodniej Polsce, zwłaszcza między Zatoką Gdańską po północne Mazowsze, Lubelszczyznę i Podlasie oraz w górach między Tatrami i Bieszczadami.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!