| |
Zagrożenie!
Wiatr łamie drzewa i blokuje drogi. Silne burze przechodzą przez Polskę. Pada grad i ulewny deszcz

Wiatr łamie drzewa i blokuje drogi. Silne burze przechodzą przez Polskę. Pada grad i ulewny deszcz

Nad Polską uaktywnia się główna fala silnych burz, która wieczorem i nocą na 25 lipca przesunie się miejscami w głąb kraju z zachodu i południa na wschód. Lokalnie burze są gwałtowne z wiatrem o sile wichury. Żywioł punktowo łamie drzewa i blokuje drogi. Burzom towarzyszą również opady gradu i ulewnego deszczu. Lokalne szkody wystąpiły już na Śląsku. Silną nawałnice zanotowano szczególnie w Tychach oraz w okolicach, ale na tym nie koniec.

Silne burze przechodzą przez Polskę. Wiatr łamie drzewa i blokuje drogi. Układ burzowy notowany o godzinie 18:15, 24 lipca 2023. Dane: Eumetsat

Wiatr łamie drzewa i blokuje drogi, silne burze w Polsce do 25 lipca 2023, nawałnica w Tychach

Układy burzowe nad Polską są aktywne elektrycznie. Zagrożeniem są więc także doziemne wyładowania atmosferyczne. Obecnie nad krajem mamy trzy wyraźne strefy burzowe. Pierwsza znajduje się na północy kraju między Pomorzem Zachodnim i województwie pomorskim o umiarkowanym natężeniu. Druga strefa burz znajduje się na południu Podkarpacia, w tym w rejonie pogranicza ze Słowacją. Najsilniejsza i zarazem główna trzecia strefa burz przechodzi między Opolszczyzną, Śląskiem i Małopolską. Burze te będą się nadal przesuwać na wschód z lekkim odchyleniem na północny wschód w kierunku Ziemi Świętokrzyskiej, częściowo Mazowsza, Lubelszczyzny i także Podkarpacia.

Burze zanotowane w Polsce do godziny 18:30, 24 lipca 2023

Silne burze przechodzą przez Polskę, wiatr łamie drzewa i blokuje drogi 24-25 lipca 2023

Do tej pory zdecydowanie najsilniejsze burze wystąpiły miejscami na Śląsku, w tym w rejonie Tych, gdzie przez miasto przeszła nawałnica. W Częstochowie w wyniku ulewnego deszczu doszło miejscami do zalania dróg.

Silne burze nad Polską. Wiatr łamie drzewa i blokuje drogi. Skutki nawałnicy w rejonie miejscowości Chechło w powiecie gliwickim, 24 lipca 2023

Prędkość wiatru jest znaczna, bo w pobliżu dróg leżą powyginane tablice reklamowe, a nawet znaki drogowe. Wiatr przewraca również wiaty autobusowe na przystankach oraz łamie słupy średniego napięcia. Prostoliniowy wiatr może osiągać w porywach co najmniej 80-90 km/h.

Skutki nawałnic w Polsce na Śląsku, 24 lipca 2023

Niebawem burze dotrą w rejon Jędrzejowa, Włoszczowej i Miechowa, a później również przesuną się dalej w głąb Ziemi Świętokrzyskiej. Aktywne i silne burze będą się także dalej formować w rejonie Beskidu Żywieckiego i wschodniej Małopolski z tendencją przesuwania na wschód.

Prognozowany obszar chwiejnego powietrza w którym miejscami rozwiną się burze z silnym wiatrem, ulewnym deszczem i gradem w Polsce w nocy na 24 lipca 2023

Nawałnice i burze z silnym wiatrem w Polsce, 24-25 lipca 2023, wiatr blokuje drogi

We wtorek 25 lipca, zwłaszcza z upływem popołudnia i wieczorem czeka nas kolejna fala burz z ulewami i lokalnie z gradem i silnym wiatrem, zwłaszcza w dzielnicach południowo wschodnich. Miejscami może spaść sporo deszczu i dojdzie do zalań.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!