| |
Zagrożenie!
Uwaga na silny wiatr halny. Kilka miast zagrożonych!

Uwaga na silny wiatr halny. Kilka miast zagrożonych!

W wyniku znacznego wzrostu gradientu barycznego pomiędzy niżem kierującym się znad południowo-wschodniej Francji przez zachodnie Niemcy w stronę Morza Północnego, a układem wysokiego ciśnienia znad północno-zachodniej Rosji, w ciągu najbliższej doby 29/30.10 znacznie nasili się wiatr w Karpatach, szczególnie w Tatrach, a także w Sudetach (zwłaszcza w Karkonoszach).

Prognozowane położenie niżu i wyżu wywołujących duży gradient baryczny o godz. 13:00, 29 października br.

Mapa synoptyczna 29 października 2018

Ponadto prognozy wskazują na możliwość wystąpienia silnego dolno-troposferycznego prądu strumieniowego. Najnowsze wyliczenia numeryczne przewidują apogeum wiatru halnego najbliższej nocy z poniedziałku na wtorek, gdy wiatr w Tatrach oraz w Sudetach może osiągać 130-150 km/h.

Prognozowane porywy wiatru w Tatrach według modelu Aladin

Prognoza halny Tatry

Masa powietrza pędząca w kotliny i doliny powinna być słabsza, ale w wielu miejscach przekroczy 100 km/h. Wśród zagrożonych miast znajdzie się m.in. Świeradów-Zdrój, Karpacz, Szklarska Poręba, Jelenia Góra i rejony Zakopanego.

Prognozowane porywy wiatru w nocy 29/30.10 w Sudetach. Model ECMWF

Prognoza halny Sudety Karkonosze

Silny wiatr na Dolnym Śląsku oraz miejscami na Opolszczyźnie jest spodziewany także we wtorek 30.10 przez znaczną część dnia.


Komentarze
Ben Wwa

Jak i gdzie indziej w naszym kraju, także w Warszawie temperatura przez całą noc nieustannie rosła; od około 8°C o zmroku, do 15°C o świcie dzisiejszego dnia! I to w końcówce października, kiedy normalna temperatura maksymalna to... 10 stopni. Zadziwiające. Tłumaczę to sobie tym, że napływające teraz do nas z południa powietrze jest wyjątkowo (?) ciepłe, z powodu ponadnormalnie silnego rozgrzania wód śródziemnomorskich po tegorocznym lecie.

30 październik 2018 - 07:57
Odpowiedz