| |
Zagrożenie!
Wenecja: niedziela 17 listopada - ponad 70% powierzchni miasta ponownie znajdzie się pod wodą

Wenecja: niedziela 17 listopada - ponad 70% powierzchni miasta ponownie znajdzie się pod wodą

Późnym wieczorem w miniony wtorek 12.11 sztormowa fala przypływu podniosła poziom wody w Wenecji do 187 cm. Ponad 80% powierzchni miasta znalazło się wówczas pod wodą. Był to drugi wynik w historii pomiarów prowadzonych od roku 1927. Rekord 194 cm nadal pochodzi z 1966 roku.

wenecja prognoza wysokość fali powódź 2019

Niestety, na tym nie koniec, bowiem już w niedzielę 17 listopada - Wenecję ponownie nawiedzi przed południem wysoka fala sztormowa. Wówczas kierunek wiatru zmieni się na północno zachodni i masy wody znad Adriatyku zaczną być pchane w stronę weneckich kanałów.

Prognozowane porywy i kierunek wiatru w niedzielę 17.11 do godz. 09:00. Dane: model ECMWF, windy

Wenecja powódź prognoza listopad 2019

Dziś 16.11 poziom południowego przypływu sięgnął 115 cm. To wystarczyło, aby około 30% powierzchni miasta znalazło się pod wodą. Jutro 17.11 w południe poziom wody ma być niemal o pół metra wyższy ok. 160 cm. To oznacza, że zalane zostanie co najmniej 70 % powierzchni miasta.

Prognozowana wysokość przypływu w Wenecji. Dane: IL Meteo

Wenecja prognoza wysokości wody

Sytuacja zacznie się poprawiać w kolejnych dniach nowego tygodnia. Zalania i powódź w Wenecji paraliżuje życie mieszkańców, bo uniemożliwia zaopatrywanie supermarketów, sklepów i hoteli. Łodzie dostawcze nie mieszczą się pod mostami. Wstępne szacunki mówią o kwocie 1 mld euro potrzebnej do naprawy szkód.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!