| |
Zagrożenie!
Rekordowy spadek produkcji energii elektrycznej z węgla. Początek końca „czarnego złota”?

Rekordowy spadek produkcji energii elektrycznej z węgla. Początek końca „czarnego złota”?

Węgiel, to główne paliwo, które napędza gospodarkę od rewolucji przemysłowej. Badania naukowe dotyczące klimatu mówią jednak jednoznacznie, że musimy szybko odchodzić od węgla i jednocześnie redukować emisję gazów cieplarnianych, w tym przede wszystkim CO2. Najnowszy raport daje cień szansy, że w końcu decydenci zrozumieją, że węgiel musi być przeszłością.

Elektrownia Bełchatów - największa elektrownia węglowa w Polsce. Foto: Grzegorz Jermołaj

Spadek produkcji energii elektrycznej z węgla. Elektrownia Bełchatów

Według danych opublikowanych w czasopiśmie Carbon Brief - w tym roku ma nastąpić rekordowy spadek produkcji energii elektrycznej z węgla. Globalna redukcja ma przewyższyć moc wytwarzaną z węgla w Niemczech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Prognozuje się spadek o 3%, czyli o 300 terawatogodzin. Wstępny raport trzech ekspertów do spraw energii, opiera się na danych sektora energetycznego z całego świata za 10 miesięcy 2019 roku. Rekordowy spadek daje nadzieję na spowolnienie globalnego wzrostu emisji CO2 w 2019 roku, ale autorzy ostrzegają, że nawet przy tym spadku zużycie węgla i emisje pozostają znacznie wyższe niż poziom wymagany do utrzymania globalnego wzrostu temperatury poniżej 2 st. C.

Wstępna prognoza spadku energii elektrycznej produkowanej z węgla w 2019 roku

Węgiel to przeszłość. Spadek produkcji energii elektrycznej

Do tej pory węgiel jest podstawą produkcji energii elektrycznej od ponad 100 lat, a od ostatniego dziesięciolecia obserwowano niemal nieprzerwany wzrost. Tegoroczny spadek zużycia węgla w krajach rozwiniętych, dotyczy głównie USA, UE i Korei Południowej. Eksperci nieśmiało sygnalizują, że spadek ten może być początkiem końca przemysłu energetycznego opartego na węglu. Głównym hamulcem spowalniającym spadek, jest ciągły wzrost produkcji węgla w południowo wschodniej Azji, ale popyt z tego regionu jest nadal niewielki w stosunku do skali globalnej.

Przyszłość klimatu Ziemi, to nie jedyny czynnik prognozowanego odejścia od węgla. Kolejnym, będzie czynnik ekonomiczny, gdyż pozyskiwanie węgla w wielu rejonach świata, gdzie wytwarza się z niego energię elektryczną, przestaje być opłacalne w porównaniu do produkcji energii z gazu ziemnego i odnawialnych źródeł energii. Bob Ward, dyrektor ds. Polityki Grantham Research Institute w sprawie zmian klimatu i środowiska w London School of Economics - ostrzega jednak, że jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy globalny spadek zużycia węgla w 2019 roku, jest początkiem trendu spadkowego.

Raport sugeruje, że przyczyny spadku użycia węgla w poszczególnych krajach są różne, ale na ogół wynika to ze stopniowego zwiększania wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, energii jądrowej i gazu, a także pojawienia się pierwszych symptomów spowolnienia gospodarczego, a co za tym idzie zmniejszonego zapotrzebowania na energię elektryczną.

DobraPogoda24, Carbon Brief


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!