
Wczesny upał dotarł do Europy. Padł rekord temperatury. Zamiast zimy pojawiło się lato w styczniu
Mimo, że w Europie mamy środek zimy i pogoda powinna przynosić często mróz i śnieg, to mamy już regiony, gdzie wyjątkowo wcześnie pojawił się upał. Minionej doby padł nowy rekord temperatury maksymalnej dla stycznia nie tylko w Hiszpanii, ale dla całego kontynentu. Jeszcze nigdy wcześniej w historii pomiarów temperatura nie przekroczyła 30 st. C. To się zmieniło, gdy w miejscowościach Galarda i Calles zanotowano aż 30,7 st. C. Zamiast zimy pojawiło się więc nietypowe lato.
Pierwszy upał w historii w styczniu pojawił się w Europie. Anomalia temperatury, 25 stycznia 2024
Nietypowe ciepło objęło szczególnie wschodnią i południowo wschodnią Hiszpanię, gdzie w układzie antycyklonu napływające powietrze osiadło i przy słonecznej pogodzie doszło do wystąpienia najwcześniejszego upału w ciągu roku na obszarze Europy. W minionych dniach padło wiele lokalnych rekordów temperatury maksymalnej dla stycznia w Hiszpanii, ale jeszcze nigdy wcześniej nie przekroczono progu 30 st. C. To się zmieniło w czwartek w godzinach popołudniowych. Temperatura powietrza w miejscowości Gavarda i Calles, w prowincji Walencja na południowym wschodzie Hiszpanii osiągnęła 30,7 st. C. - podało Avamet - Walenckie Stowarzyszenie Meteorologiczne. W ostatnich latach tylko Alicante była bliska pobicia rekordu, ale progu upału nie udało się przekroczyć.
Rekordowy zimowy upał padł w Hiszpanii. Temperatura powietrza napływającego na wysokości 1,5 km, 25 stycznia 2024
O potencjale adwekcji ciepłego powietrza świadczy jego temperatura na niezakłóconej wysokości 1,5 km, co ma przełożenie na wartości notowane przy gruncie. Z prognoz numerycznych wynika, że powietrze to miało nawet 16-18 st. C. co w styczniu jest rzadkim ewenementem.
Upał odpuści i temperatury spadną. Prognoza temperatur w Hiszpanii, 27 stycznia 2024
Mimo, że pojawił się rekordowo wczesny upał z podmuchem lata w Europie, to prognozy na kolejne dni nie przewidują utrzymania aż tak ekstremalnych wartości. Temperatury spadną, ale nadal na południu Hiszpanii będzie przyjemnie bo temperatury będą często przekraczać 20-25 st. C. Co ciekawe, według danych zebranych przez Copernicus Climate Change Service, miniony 2023 rok był najcieplejszym w historii pomiarów w skali globalnej. Średnia temperatura na Ziemi wyniosła 14,98 st. C., a anomalia względem okresu sprzed rewolucji przemysłowej sięgnęła już blisko 1,5 st. C. Według przewidywań klimatologów, to względny próg stabilności, który najlepiej jeśli w przyszłości nie przekroczyłby tej wartości, a w najgorszym przypadku nie osiągnąłby anomalii powyżej 2 st. C. W innym przypadku czeka nas katastrofa klimatyczna z zupełnym rozchwianiem globalnego klimatu i pogody.
Zmiana temperatury globalnej na Ziemi do 2023 roku
Nowe rekordy średniej miesięcznej globalnej temperatury w minionym roku zanotowano w lipcu, sierpniu, wrześniu i grudniu. W Polsce miniony 2023 rok również zapisał się jako wyjątkowo ciepły i ostatecznie znalazł się na drugim miejscu po rekordowo ciepłym 2019 roku.
Źródło: DobraPogoda24.pl, Avamet, Climate Change Service, IMGW