| |
Zagrożenie!
Warunki pogodowe coraz częściej utrudniają organizację zimowych zawodów sportowych

Warunki pogodowe coraz częściej utrudniają organizację zimowych zawodów sportowych

O trwającym wzrośnie globalnej temperatury nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Namacalnie, każdy z nas może się o tym przekonać także w Polsce. Coraz częstsze upały, dłuższe okresy bez opadów i łagodne zimy, od lat stają się niemal codziennością.

W tych warunkach przyszłość wielu zimowych zawodów sportowych stanie pod znakiem zapytania. Warunki takie jak, temperatura, naturalny śnieg i dni sprzyjające tworzeniu się śniegu mają kluczowy wpływ na przebieg poszczególnych dyscyplin sportowych. Przykładów opisujących anomalie pogodowe nie trzeba daleko szukać. Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi w 2014 roku notowano temperatury rzędu +20 st. C! Organizatorzy wiedząc o nadchodzącym ociepleniu musieli gromadzić śnieg w specjalnych strefach, dodatkowo chroniąc go matami termicznymi przed topnieniem. Możemy sobie tylko wyobrazić, jakie są koszty takiej produkcji oraz gromadzenia. Nie brakuje w czasie takiego procesu również problemów logistycznych, bowiem potrzebny jest stały dostęp do wody (najczęściej z jeziora) oraz zasilania energią elektryczną niezbędną do pracy urządzeń naśnieżających.

Z powodu konfliktu interesów nie wierzymy w to, aby do połowy XXI wieku większość krajów doszła do porozumienia i zredukowała niemal do zera emisję gazów cieplarnianych, dlatego trend stopniowego ocieplania będzie kontynuowany w następnych dekadach. Poprzednie lokalizacje w których to odbywały się Zimowe Igrzyska Olimpijskie lub zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich mogą stracić status obszaru nadającego się na przeprowadzanie tego typu imprez.

Analiza naukowców wykazała, że tylko 6 z 19 dotychczasowych miast - gospodarzy zimowych igrzysk olimpijskich - będzie nadawać się do przeprowadzenia igrzysk pod koniec obecnego stulecia! Jeden z ostatnich przykładów pochodzi z Titisee-Neustadt w Niemczech, gdzie w ten weekend 07-09.12 miały się odbyć zawody Pucharu Świata.

Notowana temperatura w Niemczech o godz. 10:30, 7 grudnia br.

Temperatura w Niemczech

Na piątek 07.12 planowano kwalifikacje do indywidualnego konkursu mężczyzn, który miał odbyć się w niedzielę 09.12. Na sobotę 08.12 planowano natomiast rywalizację drużynową mężczyzn oraz kwalifikację do konkursu indywidualnego kobiet. Ostatecznie zawody zostały odwołane, bowiem organizatorzy nie byli w stanie przygotować obiektu ze względu na zbyt wysokie temperatury.

Na poniższej mapie (zielony okręg wskazuje rejon Titisee-Neustadt) widzimy prognozowaną anomalie temperatury w Europie o godz. 13:00, 7 grudnia br. W tym czasie w Niemczech temperatura w wielu miejscach, będzie o co najmniej 10-12 st. C. wyższa od tej, jaka powinna być notowana o tej porze roku.

Prognozowana anomalia temperatury w Europie

Kolejne zawody zaplanowano na 15 i 16 grudnia w szwajcarskim Engelbergu. Wstępne prognozy są korzystne, gdyż temperatura w nowym tygodniu zdecydowanie spadnie, a to będzie sprzyjać gromadzeniu śniegu.

Podgląd na skocznie w szwajcarskim Engelbergu. 7 grudnia br.

Pogoda skocznia Engelberg

Przyszłość zimowych zawodów sportowych jest zatem niepewna. Wiele znanych i historycznych lokalizacji w przyszłości może nie spełnić wymagań klimatologicznych, by móc ponownie być wybranym, jako miejsce na przeprowadzenie tego typu imprez.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!