| |
Zagrożenie!
W upał wkroczy front burzowy. Będą nocne burze z gradem, ulewami i wichurami. Nawałnice przejdą na wschód

W upał wkroczy front burzowy. Będą nocne burze z gradem, ulewami i wichurami. Nawałnice przejdą na wschód

Do Polski na krótko wraca upał szczególnie miejscami w centrum, na południu i południowym zachodzie kraju. W ciągu najbliższej doby w obszar ten wkroczy aktywny chłodny front atmosferyczny na którym rozwiną się burze, miejscami z gradem, ulewnym deszczem i wiatrem o sile wichury. W co najmniej kilku regionach wystąpią nocne burze, które przyniosą nawałnice sunące w głąb kraju na wschód i północny wschód. Będą więc problemy z zaśnięciem, a w innych przypadkach wyładowania mogą nas obudzić.

Front burzowy wkroczy w upał. Będą nocne burze na 25 lipca 2023 w Polsce

Front burzowy wkroczy w upał, będą nocne burze w Polsce na 25 lipca 2023, wystąpią nawałnice z ulewami, gradem i wichurami

Zanim uaktywni się front burzowy, to wcześniej w kilku regionach pojawi się upał. Temperatury maksymalne w cieniu wzrosną do około 30-32 st. C. Takie wskazania na termometrach w godzinach popołudniowych zobaczymy szczególnie na obszarze, od częściowo Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej przez Ziemie Łódzką, Dolny Śląsk, Opolszczyznę, Górny Śląsk, Małopolskę, Ziemie Świętokrzyską po Podkarpacie i lokalnie Mazowsze.

Prognozowany upał przed nadejściem burz do Polski w ciągu najbliższej doby na 25 lipca 2023

Upał przed silnymi burzami w Polsce, nocny front załamie pogodę na 25 lipca 2023

Prognozy burzowe w modelach pogodowych są nieco rozbieżne. Uwzględniając średnią możemy przyjąć, że z upływem popołudnia i wieczorem burze zaczną się uaktywniać, zwłaszcza między pograniczem Dolnego Śląska, Opolszczyzny i Górnego Śląska i dalej nocą będą się przesuwać nad Małopolskę, Ziemie Świętokrzyską po Lubelszczyznę, miejscami Mazowsze, południe Podlasia i Podkarpacie. W regionach ościennych również mogą wystąpić burze, ale ich prawdopodobieństwo będzie mniejsze poza północny regionami kraju w województwie pomorskim i zachodniopomorskim oraz miejscami na zachodzie między Ziemią Lubuską i Wielkopolską.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 25 lipca 2023

Prognoza burz dla Polski do 25 lipca 2023

Zaznaczamy jednak, że rozbieżności w prognozach burzowych są spore w zależności od zastosowanego modelu numerycznego. Widać to także po prognozie burzowej na noc według meteorologów z IMGW. Również oni zaznaczają możliwą korektę i obecnie wskazują znacznie większy obszar kraju z większym ryzykiem burz miejscami o natężeniu 1 stopnia alertu pogodowego.

Prognoza burz na noc 25 lipca 2023 według IMGW

W rejonie burz miejscami powstałych również w przedfrontowej linii zbieżności wiatru spodziewane są intensywne przelotne opady deszczu z sumami opadów do około 10-35 litrów wody na m2 ziemi, ponadto lokalnie spadnie grad oraz wystąpią silne porywy wiatru do około 60-85 km/h.

Prognozowany obszar chwiejności powietrza nad Polską w którym miejscami rozwiną się nocne burze na 25 lipca 2023

Aktywny front burzowy wkroczy w upał, będą silne nocne burze na 25 lipca 2023 w Polsce

Potencjalne burze będą się przesuwać z zachodu lub południowego zachodu na wschód i północny wschód. Rekomenduje w przypadku możliwego przejścia frontu burzowego śledzenie najnowszych zobrazowań radarowych na których dokładnie zobaczymy, gdzie pada i grzmi oraz jakie faktycznie natężenie będą mieć gwałtowne zjawiska pogodowe.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Wiktor Gołębowski

To słabo się zapowiada jak gdzieś tylko poleje i pomruczy tylko. Czekam na tego Genueńczyka na środę i może u Mnie więcej podleje. Liczę na tak 50 litrów i do tego burze kochane.

24 lipiec 2023 - 11:21
Odpowiedz