| |
Zagrożenie!
W trzy godziny oberwanie chmury zalało miasto. Spadło ponad 80 litrów wody. Potoki wylały na drogi i posesje

W trzy godziny oberwanie chmury zalało miasto. Spadło ponad 80 litrów wody. Potoki wylały na drogi i posesje

Silny mezoskalowy układ burzowy przyniósł ogromne gradobicia, ulewy i niszczące porywy wiatru na południu Polski między południem Śląska przez Małopolskę, po Podkarpacie i południe Lubelszczyzny. Na tym obszarze wydaliśmy stosowny alert pogodowy, w tym wysoki drugiego stopnia. Niezwykłe oberwanie chmury nawiedziło szczególnie rejon miasta Wisła w powiecie cieszyńskim. Dane ze stacji meteorologicznej wskazują, że spadło ponad 80 litrów wody w zaledwie trzy godziny. Doszło do zalań i podtopień, a nawet powodzi błyskawicznej.

Skutki oberwania chmury i ulewy w Wiśle na południu województwa śląskiego, 26 sierpnia 2023. Foto: FB Info Beskidy

Ulewa i powódź błyskawiczna w Polsce, zalało miasto Wisła w powiecie cieszyńskim, sierpień 2023

Dzięki stacji meteorologicznej IMGW, która znalazła się blisko centrum ulewy w Wiśle wiemy, że suma opadów w tym mieście wyniosła aż 81,6 mm, z których większość spadła w zaledwie 3 godziny. Możemy więc mówić o dosłownym oberwaniu chmury. Nic więc dziwnego, że doszło do zalań i podtopień, tym bardziej, że wylały okoliczne potoki, zwłaszcza na co dzień wyglądający spokojnie i niewinnie Dziechcinka.

Burze zanotowane w rejonie Polski do godziny 19:00, 26 sierpnia 2023

Ulewa oberwanie chmury i powódź w Polsce, zalane miasto Wisła, sierpień 2023

Mezoskalowy układ burzowy MCS znad południowego Śląska następnie przez Małopolskę przemieścił się nad Podkarpacie i południowe oraz południowo wschodnie dzielnice Lubelszczyzny, a następnie wkroczył nad zachodnią Ukrainę. Wcześniej przyniósł w wielu miejscach zalania, gradobicia i niszczące porywy wiatru. Na samym Podkarpaciu strażacy interweniowali ponad 700 razy, w tym blisko 100 razy przy zabezpieczaniu uszkodzonych dachów. Wiatr w tym regionie miejscami przekroczył 90 km/h.

Skutki ulewy i oberwania chmury w Polsce w Wiśle w powiecie cieszyńskim, 26 sierpnia 2023

W Wiśle zalało szczególnie rejon ronda i miejskiego Parku, gdzie wylał potok Dziechcinka w dalszym biegu wpadający do królowej polskich rzek. Na miejsce skierowano jednostki straży pożarnej z całego powiatu, aby pomóc w usuwaniu skutków potężnej ulewy. Woda zalała parkingi, samochody, miejscami drogi, ale także wdarła się na teren pobliskich posesji powodując spore straty.

Skutki ulewy i powodzi błyskawicznej w Wiśle na południu województwa śląskiego, 26 sierpnia 2023

Niestety, ale również najbliższa noc będzie miejscami w Polsce niespokojna, co już wskazują najnowsze dane satelitarne. Widzimy, że pierwsza burza MCS przesunęła się już nad Ukrainę, ale naszą uwagę musimy obecnie skupić na układzie burzowym, jaki rozwija się w rejonie Czech. To właśnie z tego kierunku wkroczą do Polski nocne burze.

Układy burzowe notowane w rejonie Polski o godzinie 18:00, 26 sierpnia 2023. Dane: Eumetsat

 Ulewy i powodzie w Polsce, oberwanie chmury w Wiśle, sierpień 2023

Najnowsze wyliczenia numeryczne potwierdzają, że dość silne burze wkroczą do naszego kraju w nocy na 27 sierpnia w rejonie pogranicza Opolszczyzny i Górnego Ślaska, a następnie będą się przesuwać w kierunku Mazowsza zahaczając także miejscami o Ziemie Łódzką i Świętokrzyską po częściowo Lubelszczyznę i nad ranem południe Podlasia. Lokalnie niewykluczone są burze także w rejonach ościennych. Zalecamy bieżące sprawdzanie najnowszych danych radarowych. W rejonie burz spadnie ulewny deszcz do około 10-40 mm, ponadto lokalnie grad o średnicy kilku cm, a wiatr w porywach miejscami osiągnie do około 60-100 km/h.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Paweł

W latach 30-tych na terenie kotliny kłodzkiej spadło w ciągu jednej godziny 180l deszczu na m2, wezbrana rzeka Biała Lądecka porywała domy i rozlewała się na pola pokrywając je półmetrową warstwą mułu, zginęło wiele osób.

26 sierpień 2023 - 21:41
Odpowiedz
Ja

80 litrów na całe miasto to nie tak znowu dużo :)

27 sierpień 2023 - 13:24
Odpowiedz
Wiola

Przecież wiadomo, że to 80 litrów wody na metr kwadratowy ziemi. W meteorologii to jest oczywiste i chyba nie trzeba za każdym razem powtarzać.

27 sierpień 2023 - 13:44
Odpowiedz