| |
Zagrożenie!
W prognozach silny atak zimy. Śnieżyca uderzy na północy. Spadnie 30 cm śniegu i będą problemy na drogach

W prognozach silny atak zimy. Śnieżyca uderzy na północy. Spadnie 30 cm śniegu i będą problemy na drogach

Niebawem rozpocznie się maj, a w Europie nadal mamy regiony, gdzie trzyma prawdziwa zima ze sporą pokrywą śnieżną i mrozem spadającym poniżej -20 st. C. Na tym jednak nie koniec, bo zimowa pogoda nadal nie chce odpuścić i pojawi się kolejna śnieżyca, która uderzy w kilka krajów. Miejscami spadnie nawet 30 cm śniegu. Mowa o Skandynawii, a szczególnie o rejonie między Norwegią, Szwecją i częściowo Finlandią. Niż przechodzący ze śnieżycą wpłynie również na pogodę w Polsce, bo sprowadzi do naszego kraju ochłodzenie w przyszłym tygodniu.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej między Norwegią, Szwecją i Finlandią do 25 kwietnia 2023

Silny atak zimy w Skandynawii, spadnie 30 cm śniegu, mróz nadal spada poniżej -20 st. C., kwiecień 2023

Najwięcej śniegu w omawianym okresie ma spaść w środkowo-południowej Szwecji. Załamanie pogody i kolejny silny epizod zimowy sprowadzi niż, który dotrze nad Skandynawię w najbliższą niedzielę 23 kwietnia. W czasie, gdy w Polsce nadal będziemy się cieszyć wiosennymi temperaturami, to na północy przyniesie poważny atak zimy. Wpłynie również na pogodę w naszym kraju, bo jego strefa frontowa sięgnie w tym dniu zachodnich dzielnic.

Prognoza zasięgu śnieżycy w Skandynawii o godzinie 11:00, 23 kwietnia 2023

Śnieżyca na północy, spadnie 30 cm śniegu, późny atak zimy w Skandynawii, 23 kwietnia 2023

W kolejnych dniach niż kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara nad Półwyspem Skandynawskim będzie kierował z północy w głąb środkowo-zachodniej Europy, w tym do Polski chłodne powietrze arktyczne. To ta zmiana sytuacji barycznej będzie odpowiedzialna za ochłodzenie w przyszłym tygodniu.

Prognoza zasięgu śnieżycy o godzinie 23:00, 23 kwietnia 2023

Zima z mrozem i śniegiem w Skandynawii, przejdzie śnieżyca, spadnie 30 cm śniegu, prognoza opadów 23 kwietnia 2023

To nie będzie jedyny niż, jaki przyniesie śnieżyce w nowym tygodniu na północy Europy. Kolejny jest prognozowany po kilkudziesięciu godzinach i wtedy ponownie miejscami dosypie od kilku, do kilkunastu cm śniegu. Zimowa pogoda nadal będzie mocno trzymać na znacznym obszarze Skandynawii po północną Rosję.

Prognoza zasięgu śnieżycy między 24-25 kwietnia 2023

Późny atak zimy w Szwecji i Norwegii, prognoza opadów 25 kwietnia 2023

Jeśli planujecie wyjazd w najbliższych dniach na północ Europy, to weźcie pod uwagę fakt, że w tych krajach nadal na sporym obszarze panują prawdziwie zimowe warunki pogodowe. Ponownie nasilił się mróz, gdy pogodny wyż pojawił się nad Skandynawią. Minionej nocy temperatura w Norwegii spadła poniżej -20 st. C. Wśród europejskich stacji synoptycznych najniższą temperaturę -23,3 st. C. zanotowano na Verlegenhuken. Generalnie teraz w Europie najzimniej jest na norweskim Spitsbergenie.

Zima trzyma między Skandynawią i Rosją, 20 kwietnia 2023. Foto: NASA

Zima trzyma w Skandynawii, lód morski na północy Bałtyku, kwiecień 2023

Na powyższym zdjęciu satelitarnym doskonale widać, że pokrywa śnieżna nadal obejmuje niemal cały obszar Norwegii z wyjątkami miejscami fiordów, przeważający obszar Szwecji poza południem kraju oraz znaczną część Finlandii i północnej europejskiej części Rosji. Na północy Bałtyku w Zatoce Botnickiej nadal zalega lód morski, rozbity w części środkowo-południowej. Do prawdziwej wiosny w tej części Europy jeszcze sporo brakuje.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!