| |
Zagrożenie!
W prognozach potężna wichura. Wiatr przekroczy 100 km/h. To może być najsilniejszy cyklon tej zimy

W prognozach potężna wichura. Wiatr przekroczy 100 km/h. To może być najsilniejszy cyklon tej zimy

Z wielką uwagą śledzimy najnowsze prognozy bieżące, jak również długoterminowe, aby informować Was ze znacznym wyprzedzeniem przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. W najnowszych wyliczeniach numerycznych pojawiła się niepokojąca prognoza wichury, jaka mogłaby przejść przez Polskę około 4-6 lutego 2023. Prognoza podejścia cyklonu na tę chwilę wygląda groźnie, bo wiatr może osiągnąć nawet powyżej 90-100 km/h i to poza górami. Takie porywy wiatru powodują już liczne szkody i bezpośrednie zagrożenie dla mienia i życia. Sprawdźmy wstępną prognozę wichury.

Wstępnie prognozowana potężna wichura w Polsce, 5 lutego 2023

Potężna wichura w prognozach, to może być najsilniejszy cyklon tej zimy, przewidywany wiatr 4-6 lutego 2023

Najnowsze wyliczenia numeryczne przewidują trwanie aktywnej i silnej cyrkulacji zachodniej wpływającej na warunki pogodowe w Polsce przez ponad tydzień. W tym czasie warunki atmosferyczne będą bardzo dynamiczne, bo często należy się w wielu regionach spodziewać opadów śniegu, deszczu, ale również lokalnych burz i silnych porywów wiatru.

Pierwsze burze zanotowane w Polsce przy odnowieniu cyrkulacji zachodniej, do godziny 15:30, 30 stycznia 2023

Burze i wichury w Polsce, mapa wyładowań 30 stycznia 2023

W kolejnych dniach musimy bardzo uważnie śledzić prognozy trajektorii niżu, jaki około 4-6 lutego (+/-1 dzień) może się pojawić nad Skandynawią i Bałtykiem. Aktualne prognozy wskazują jego zejście na południowy wschód w rejon Polski. Termin silnej wichury jest wstępny i wymaga dalszej analizy.

Obecnie prognozowane położenie cyklonu i zasięg silnej wichury w Polsce i Europie, 5 lutego 2023

Będzie potężny cyklon, możliwa niszcząca wichura, prognoza wiatru w Polsce i Europie 5 lutego 2023

Jest to wariant niekorzystny i groźny, bo czekają nas nie tylko opady, ale w tym przypadku również bardzo silne, miejscami wręcz niszczące porywy wiatru. Jeśli trajektoria cyklonu ulegnie zmianie, to wówczas ryzyko potężnego wiatru będzie mniejsze.

Wstępnie prognozowana silna wichura w Polsce, 6 lutego 2023

Potężne wichury w prognozach, wiatr przekroczy 100 km/h, prognoza wiatru 6 lutego 2023

Od omawianego terminu dzieli nas jeszcze blisko tydzień, dlatego miejmy nadzieję, że prognoza ulegnie zmianie i wiatr złagodnieje, ale nie możemy wykluczyć zupełnego ryzyka silnego wiatru. Wskazuje na to aktywny prąd strumieniowy prognozowany w tym okresie nad Polską. Dokładnie w jego osi wiatr byłby najsilniejszy. Miałby on największy wpływ na trajektorię cyklonu i prędkość wiatru. Pojawią się również warunki do licznych opadów konwekcyjnych, a wtedy niewykluczona może być nawet liniowa formacja opadów ze szkwałowymi porywami wiatru. Innym czynnikiem napędzającym wiatr będzie różnica ciśnienia między centrum cyklonu i wyżem nad zachodnią Europą.

Aktualnie prognozowane położenie osi silnego prądu strumieniowego nad Polską i Europą, 6 lutego 2023

Potężna wichura uderzy w Polskę, prognoza wiatru i prądu strumieniowego 6 lutego 2023

Aktualnie najgroźniejszą wersję prognozy przedstawia model ECMWF, ale biorąc pod uwagę, że okres tygodnia dla tego modelu w prognozach jest dość wiarygodny, ponadto pamiętamy jego prognozy z ubiegłorocznego lutego, to już teraz warto te prognozy zasygnalizować i dokładnie sprawdzać kolejne wyliczenia, bo w przypadku sprawdzenia wiatr faktycznie będzie groźny i może powodować szkody.

Wstępnie prognozowane położenie groźnego cyklonu 5-6 lutego 2023

Silny cyklon w prognozach, przyniesie potężne wichury i śnieżyce, prognoza ciśnienia 5-6 lutego 2023

Trzymamy rękę na pulsie. Prognozy będziemy weryfikować w kolejnych dniach. W przypadku podtrzymania wskazań na silną wichurę pojawią się w stosownym czasie ostrzeżenia meteorologiczne. Mamy jednak nadzieję, że trajektoria niżu znacznie się zmieni i uda nam się uniknąć zagrożenia ze strony potężnej wichury.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!