| |
Zagrożenie!
W prognozach pojawił się mróz. Jest termin dużego ochłodzenia w Polsce. Wyż rosyjski namiesza w pogodzie?

W prognozach pojawił się mróz. Jest termin dużego ochłodzenia w Polsce. Wyż rosyjski namiesza w pogodzie?

Wskazywaliśmy w prognozach długoterminowych, że w okolicach połowy listopada lub w trakcie jego drugiej połowy może dojść do istotnego ochłodzenia w Polsce. Najnowsze prognozy wiodących modeli numerycznych zaczynają wskazywać mróz. W drugiej dekadzie listopada prawdopodobnie pojawi się nurkujący niż schodzący znad Skandynawii nad Rosję, który zaciągnie zimne powietrze z północy, a następnie rozbuduje się wyż, który znad Rosji sięgnie w głąb Europy w tym do Polski. Jeśli sprawdzi się taki rozwój baryczny, to antycyklon będzie sprowadzał do naszego kraju od wschodu i północnego wschodu zimną masę powietrza. Wszystko ostatecznie zależy od zasięgu głównej adwekcji chłodnego powietrza.

Ochłodzenie i mróz w prognozach. Wstępnie prognozowany zasięg adwekcji chłodnego powietrza znad Rosji w głąb wschodniej Europy, 13 listopada 2022

Mróz pojawił się w prognozach, kiedy dotrze ochłodzenie do Polski, prognoza temperatury 13 listopada 2022

Wiele wskazuje na to, że w trakcie drugiej dekady listopada w okolicach połowy miesiąca lub w drugiej jego połowie fala chłodnego powietrza znad Rosji napłynie do Europy. Jak widać na powyższej mapie, jęzor adwekcji zimnego powietrza ma sięgnąć daleko w głąb wschodniej, a nawet południowo wschodniej Europy. Jego zasięg w kierunku Polski jest jeszcze niepewny, ale jest szansa, że to powietrze sięgnie również naszego kraju.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 13 listopada 2022 nad ranem, model ECMWF

Mróz w prognozach, możliwe ochłodzenie w Polsce, prognoza temperatury 13 listopada 2022

W kolejnych obliczeniach numerycznych musimy bardzo skrupulatnie obserwować prognozowany zasięg i termin możliwego wdarcia się bardzo chłodnego powietrza w głąb Europy. Jeśli w tym czasie nie będziemy mieć aktywnego i głębokiego cyklonu na Atlantyku w pobliżu zachodniej części naszego kontynentu, to wyż rosyjski będzie mieć faktycznie możliwość wdarcia się z chłodnym powietrzem co najmniej w pasie całej wschodniej i częściowo środkowej Europy.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 14 listopada 2022

Kiedy mróz i śnieg pojawi się w Polsce, mapa temperatury 14 listopada 2022

Aktualnie ochłodzenie z mrozem wydaje się pewne na obszarze na wschód od Polski. Zimne powietrze z Rosji ma się wedrzeć nawet na południowy wschód Europy w rejon Turcji. Jeśli tak się stanie, to nad Morzem Czarnym dojdzie do masowej konwekcji i w wyniku efektu morza w niektórych regionach Turcji wystąpią śnieżyce, szczególnie na obszarach wyżej położonych.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 16 listopada 2022

Wyż rosyjski i mróz w prognozach, ochłodzenie sięgnie Polski, mapa temperatury 16 listopada 2022

Przyczyną ochłodzenia ma być rozległy wał wyżowy związany z wyżem rosyjskim, jaki jest obecnie prognozowany przez m.in. model ECMWF. Wyż ma być silny, bo ciśnienie w jego centrum w okolicach połowy listopada na wschodzie Europy ma przekroczyć 1045 hPa. Bardzo uważnie w kolejnych prognozach musimy śledzić jego dokładne ulokowanie, gdyż od tego będzie zależeć, gdzie zostanie skierowana główna adwekcja chłodnego powietrza.

Wstępnie prognozowane położenie wału wyżowego rozciągającego się od Rosji po południową Europę, 12 listopada 2022

Mróz i silny wyż w prognozach, kiedy będą ujemne temperatury w Polsce, mapa ciśnienia 12 listopada 2022

Jeśli powstanie tak rozległy obszar wysokiego ciśnienia, to wtedy faktycznie dojdzie do adwekcji chłodnego powietrza i mróz pojawi się w Polsce, największy nad ranem w rejonach rozpogodzeń, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju.

Prognozowane prawdopodobieństwo temperatur w Polsce na przykładzie Lublina. Prognoza do 20 listopada 2022

Czy mróz dotrze do Polski, prognoza ochłodzenia w listopadzie 2022

Na powyższej prognozie widzimy dużą zgodność wszystkich wiązek z prognozami temperatur (górny wykres), do około 12 listopada. Później prognozy zaczynają się rozjeżdżać, ale z trendem spadkowym. Dotyczy to wiązki zarówno ze średnią (czarna), kontrolną (niebieska), jak również ważną operacyjną prognozą (zielona). Musimy więc śledzić najnowsze prognozy długoterminowe szczególnie w okresie 13-20 listopada.

Wstępnie prognozowane położenie wyżu 13 listopada 2022

Czy mróz dotrze do Polski, prognoza wyżu 14 listopada 2022

Pamiętajmy, że prognoza jest wstępna i ze względu na odległy termin niekoniecznie musi się sprawdzić. Prognozy zaczynają jednak sygnalizować możliwość pierwszego większego ochłodzenia w Polsce, dlatego warto zacząć monitorować możliwość nadejścia mrozu w podanym terminie. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!