| |
Zagrożenie!
W prognozach pierwsze przymrozki. Chwycimy za skrobaczki do szyb. Ochłodzenie wtargnie z północy

W prognozach pierwsze przymrozki. Chwycimy za skrobaczki do szyb. Ochłodzenie wtargnie z północy

Zwykle we wrześniu w Polsce pojawią się powszechne pierwsze przymrozki, ale w tym sezonie jest inaczej. Do tej pory okresów chłodniejszych w tym miesiącu było niewiele, a słabe przymrozki pojawiły się tylko punktowo i to głównie przy gruncie. Najnowsze prognozy wskazują, że ochłodzenie prowadzące miejscami do rozpoczynania dnia od skrobania szyb w samochodach będzie bardziej prawdopodobne w trakcie października. Jeśli prognozy się sprawdzą, to zimne powietrze ściągnie z północy cyklon przemieszczający się przez Bałtyk.

Pierwsze przymrozki w prognozach. Aktualnie przewidywana anomalia temperatury powietrza napływającego do Europy i Polski na wysokości 1,5 km, 6 października 2023

Pierwsze przymrozki w Polsce pojawią się w październiku 2023, zimne powietrze ściągnie cyklon znad Bałtyku

Zamiast pierwszych przymrozków i uruchamiania kotłów, to wrzesień przynosi nam wyjątkowe przedłużające się ciepłe lato. Ochłodzenie pojawi się w całym kraju dopiero po przejściu chłodnego frontu w niedzielę 1 października, gdy temperatura będzie miejscami o 5-10 st. C. niższa względem obecnych wartości maksymalnych. Między 2-3 października temperatury jednak ponownie mają wzrosnąć ze względu na adwekcję ciepłego powietrza zaciąganego przez kolejny niż nad północno zachodnią Europą.

Wstępnie prognozowane ochłodzenie w Polsce około 6 października 2023

Kiedy pierwsze przymrozki w Polsce, jesień 2023, prognoza temperatury

Sytuacja w kierunku przynajmniej przejściowego większego ochłodzenia w Polsce, zwłaszcza nocą ma się pojawić między około 6-7 października, gdy przechodzący wcześniej nad Bałtykiem aktywny cyklon zaciągnie do środkowej Europy z północy chłodne powietrze. Obecnie prognozowane temperatury wskazują na spadki do kilku st. C. na wysokości 2m. To oznacza, że przy gruncie przymrozki mogą być bardziej powszechne, zwłaszcza miejscami na północy, wschodzie i południu kraju. Niewykluczone, że pojawią się także na standardowej wysokości w klatkach meteorologicznych.

Wstępnie prognozowane silniejsze ochłodzenie w Polsce. Miejscami możliwe przymrozki około 7 października 2023

Pierwsze jesienne przymrozki sięgną Polski w październiku 2023

W kolejnych dniach musimy bardzo uważnie śledzić potencjalną prognozę trajektorii cyklonu. Jeśli faktycznie powstanie i przejdzie przez Bałtyk między około 3-4 października, to przyniesie między szczególnie północną Polską i Skandynawią oraz północno wschodnią Europą miejscami nie tylko opady, ale również niewykluczone ryzyko wichury. Kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara wraz z przesuwaniem się na północny wschód Europy zaciągnie także zimne powietrze w głąb kontynentu.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie około 6 października 2023

Kiedy przymrozki w Polsce, prognoza temperatury w październiku 2023

Przewidywany trend pogodowy jest wstępny, ale możliwy do zrealizowania na co wskazują obecnie w zasadzie wszystkie wiodące modele numeryczne. Krótko mówiąc pierwsze powszechne przymrozki w Polsce, zwłaszcza przy gruncie mogą wystąpić nie wcześniej niż w trakcie drugiej połowy pierwszej dekady października o ile trajektoria potencjalnego cyklonu znacząco się nie zmieni i wystąpią liczne przejaśnienia i rozpogodzenia w nocy. Nie zmienia to jednak faktu, że także to ochłodzenie nie będzie jeszcze trwałe.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!