| |
Zagrożenie!
W powietrzu latają dachy i konary drzew. Burze odcinają prąd i blokują drogi. Nawałnice w kilku regionach

W powietrzu latają dachy i konary drzew. Burze odcinają prąd i blokują drogi. Nawałnice w kilku regionach

Nad Polską przechodzą obecnie ulewy nad południowo wschodnimi regionami, tymczasem gwałtowne burze przeniosły się nad południowo wschodnią Europę. Bardzo silne nawałnice uderzyły w Rumunii. Wiatr osiągający w porywach 100-130 km/h zrywa dachy, łamie drzewa, blokuje drogi i odcina prąd. Drzewa spadają na samochody i stanowią olbrzymie zagrożenie dla ludzi. Co najmniej jedna osoba zginęła. Żywioł przesuwa się na wschód i obejmuje kolejne regiony. Nawałnice zanotowano w miejscowościach Agnita, Oradea, Coltesti i Oasa.

Gwałtowne burze wiatrowe w Rumunii zrywają dachy, łamią drzewa i blokują drogi. Skutki nawałnicy w miejscowości Oradea w okręgu Bihor, 26 lipca 2023. Foto: FB Meteo Plus

Nawałnice w Rumunii, wiatr zrywa dachy i łamie drzewa, burze blokują drogi i odcinają prąd, lipiec 2023

W głąb Europy z północy napływa chłodne powietrze, które spycha bardzo ciepłą, wilgotną i chwiejną masę powietrza na południowy wschód kontynentu. Na styku mas powietrza w obszarze frontowym dochodzi do powstania bardzo gwałtownych burz, które obecnie stanowią szczególne zagrożenie ze strony silnego wiatru.

Gwałtowne burze zanotowane w rejonie Rumunii do godziny 17:10, 26 lipca 2023

Wiatr zrywa dachy i łamie drzewa w Rumunii, burze blokują drogi, lipiec 2023

Żywioł uderzył w wielu miejscowościach w tym w Coltesti w gminie Rimetea, gdzie wiatr powalił drzewa. Strażacy na miejscu mają sporo pracy. Podobne zdarzenia zanotowano w okręgu Sibiu. Wiatr zerwał tam linie energetyczne, które spadły na drogę krajową numer 14.

Potężne burze wiatrowe przechodzą przez Rumunię. Skutki nawałnicy pomiędzy Tau i tamą przy jeziorze Oasa na drodze 67C, 26 lipca 2023

W wyniku tego zdarzenia zginęła kobieta będąca pasażerką samochodu, a kierowca został ranny. Ruch drogowy na DN 67C przez kilka godzin był zablokowany z powodu powalonych drzew na jezdnię i niedawno został wznowiony. Silne burze z gwałtownym wiatrem, ulewnym deszczem, licznymi wyładowaniami, a także z opadem gradu będą się przesuwać na wschód i obejmą najbliższej doby także miejscami Bułgarię, Mołdawię po południowe, środkowe i północne regiony Ukrainy.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 27 lipca 2023

Prognoza burz dla Europy do 27 lipca 2023

Skala natężenia zjawiska jest ogromna o czym świadczą liczne relacje. Przykładem jest miejscowość Oradea, gdzie nagłe uderzenie prostoliniowego wiatru zrywa poszycia dachowe i unosi je na znaczną odległość rozrzucając po parkingu wśród zaparkowanych samochodów.

Burze wiatrowe w Rumunii. Skutki nawałnicy w okręgu Bihor, 26 lipca 2023

Kolejnej doby z 27-28 lipca najbardziej gwałtowne burze w Europie są prognozowane, od południowo zachodnich dzielnic Rosji przez wschodnią połowę Ukrainy i Morze Czarne po jego wybrzeże w Rumunii, Bułgarii i Turcji.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!