| |
Zagrożenie!
W pół godziny ulewa zalała drogi i domy. Powódź błyskawiczna zaskoczyła w kilku regionach. To było oberwanie chmury

W pół godziny ulewa zalała drogi i domy. Powódź błyskawiczna zaskoczyła w kilku regionach. To było oberwanie chmury

Minionej doby przez środkową Europę w tym przez Polskę przeszedł silny chłodny front atmosferyczny, który przynosił miejscami ulewny deszcz, gradobicia i gwałtowne porywy wiatru. Lokalnie zjawiska powodowały szkody, w tym także powódź błyskawiczną. Kolejny przykładem są Czechy, gdzie w zaledwie 30-120 minut ulewa zalała drogi i lokalnie domy. Oberwanie chmury zanotowano w miejscowości Branka u Opavy, Zlate Hory, Obora, Dzbel i Moravska Trebova. Sumy opadów przekroczyły 30-60 litrów wody na m2 ziemi.

Gwałtowna ulewa przyniosła powódź błyskawiczną w Czechach w rejonie miejscowości Moravska Trebova, 13 września 2023. Foto: FB Zdeny Hruby

Gwałtowna ulewa i oberwanie chmury powoduje powódź w Czechach, wrzesień 2023, woda zalała rejon miejscowości Branka u Opavy, Zlate Hory, Obora, Dzbel i Moravska Trebova

Przejście frontu zakończyło długotrwałe panowanie antycyklonu ze stabilną słoneczną i gorącą, a miejscami upalną pogodą. W wielu regionach były to pierwsze opady od co najmniej 10 dni. Bardzo znamienny jest fakt, że coraz częściej aura popada ze skrajności w skrajność. Po długim okresie bez opadów nagle pierwsze opady miały charakter ulew charakterystycznych dla stacjonarnego oberwania chmury. Ulewom miejscami towarzyszyły również opady gradu o średnicy do 1-3 cm.

Silne burze zanotowane w rejonie Polski i Czech w czasie przejścia frontu minionej doby do godziny 09:45, 14 września 2023

Ulewa i oberwanie chmury w Czechach wrzesień 2023, powódź i podtopienia w rejonie miejcowości Branka u Opavy, Zlate Hory, Obora, Dzbel i Moravska Trebova

Ulewy przyniosły burze, lokalnie o cechach mini superkomórek. Chwilowe maksymalne natężenie opadów przekraczało nawet 120 litrów wody na m2 ziemi. Suma opadów w rejonie powstania błyskawicznej powodzi w Czechach przekraczała w ciągu 30-120 minut nawet 30-60 litrów wody na m2 ziemi. Przykładem jest miejscowość Moravska Trebowa, gdzie w pół godziny według pomiarów z prywatnej stacji meteorologicznej spadło około 35 litrów wody na m2 ziemi. To wystarczyło do zalania dróg, a nawet domów.

Skutki powodzi błyskawicznej w Czechach w miejscowości Moravska Trebowa, 13 września 2023

Jeszcze trudniejsza sytuacja minionej doby panowała w rejonie czeskiej miejscowości Dzbel w Prostejovsku, gdzie woda zalała piwnice i garaże także w rejonie osady Ladin i Ponikev. Na drogi wylał pobliski potok, który uszkodził jej część. Woda uszkodziła również lokalny odcinek torów kolejowych. Według Czeskiego Instytutu Hydrometeorologicznego na pobliskiej stacji Zlate Hory w bardzo silnej burzy spadło 33,4 mm deszczu w zaledwie pół godziny. Podobne skutki ulew minionej doby zanotowano również lokalnie w Polsce. Z danych IMGW wynika, że najwięcej deszczu 76 mm spadło w miejscowości Zdzieszowice na Opolszczyźnie, 75 mm w rejonie Krupskiego Młynu na Śląsku oraz 40 mm w Jabłonce położonej w Małopolsce.

Skutki powodzi błyskawicznej w Czechach w rejonie miejscowości Dzbel, 13 września 2023

Najbliższej doby wraz z odsunięciem się frontu burzowego na wschód Europy, prawdopodobieństwo rozwoju silnych zjawisk konwekcyjnych odsunęło się z Polski. Do piątku 15.09 silne burze miejscami są możliwe szczególnie na obszarze między Ukrainą i Rumunią, ponadto między północnymi Włochami po zachodnie Bałkany i lokalnie na południowym wschodzie Hiszpanii oraz na włoskiej wyspie Sardynia.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 15 września 2023

Prognoza burz dla Europy do 15 września 2023

W Polsce za frontem obecnie odczuwamy ochłodzenie, które miejscami przyniesie nawet 10 stopniowy spadek temperatury maksymalnej względem ostatnich dni. Spadek temperatury nie będzie jednak jeszcze trwały, bo w kolejnych dniach drugiej dekady września okresami spodziewamy się kolejnego podmuchu gorącego lata z temperaturami maksymalnymi sięgającymi miejscami do około 25-29, być może jeszcze lokalnie 30 st. C. Wygląda więc na to, że będzie to najcieplejszy wrzesień w historii pomiarów na obszarze Polski o ile w ostatniej dekadzie miesiąca nie wystąpi silne ochłodzenie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!