| |
Zagrożenie!
W nocy wystąpią burze. W tych regionach będą problemy ze snem. Przyniosą ulewy i silny wiatr

W nocy wystąpią burze. W tych regionach będą problemy ze snem. Przyniosą ulewy i silny wiatr

Wkraczamy w okres dynamicznej pogody, jaka czeka nas w najbliższy weekend. Musimy bardzo skrupulatnie śledzić prognozy, bo wystąpią ulewy, wichury, ale także nocne burze. Na naszą uwagę w ciągu najbliższej doby zasługuje szczególnie południowo wschodnia Polska, gdzie zaznaczy się nadciągająca strefa frontu atmosferycznego na którym rozwiną się silniejsze zjawiska. Miejscami będziemy mieć problemy z zaśnięciem przez nocne wyładowania.

W nocy na 5 sierpnia 2023 wystąpią burze w południowo wschodniej Polsce

W nocy na 5 sierpnia będą burze w Polsce, w kilku regionach problemy ze snem, przyniosą ulewy i silny wiatr

W kolejnych kilkudziesięciu godzinach, od południa Polska zacznie się dostawać pod wpływ frontu atmosferycznego na którym rozwija się niż genueński. W ciągu najbliższego weekendu przyniesie spore zamieszanie w pogodzie, od ulewnych opadów deszczu i burz, lokalnie z gradem i wichurami po przejściowo duży kontrast temperatury. Miejscami zjawiska będą silne i gwałtowne. Lokalnie istnieje również ryzyko trąby powietrznej.

Prognozowany obszar chwiejnego powietrza w którym miejscami rozwiną się burze w Polsce o godzinie 05:00, 5 sierpnia 2023

Noc na 5 sierpnia 2023 przyniesie burze w Polsce, będą ulewy i silny wiatr

Sytuacja zacznie się komplikować w trakcie nocy, gdy z południa do południowo wschodniej Polski zacznie napływać coraz bardziej wilgotna i niestabilna masa powietrza w której miejscami rozwiną się burze. W ich rejonie będą możliwe ulewne opady deszczu z sumami opadów do 10-40 litrów wody na m2 ziemi. Modele dużej rozdzielczości punktowo przewidują nawet większe opady. Może zatem dojść do zalań i podtopień. Spodziewamy jest również silny wiatr w rejonie burz w porywach do 50-80 km/h.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 5 sierpnia 2023

Prognoza burz na noc 5 sierpnia 2023 dla Polski

Wcześniej w ciągu dnia lokalne burze rozwiną się szczególnie na północy w rejonie środkowego i zachodniego wybrzeża, a także punktowo na wschodzie przy granicy z Ukrainą. W trakcie nocy burze są spodziewane szczególnie między Małopolską, Podkarpaciem i Lubelszczyzną po lokalnie Ziemie Świętokrzyską.

Prognoza burz dla Polski na noc 5 sierpnia 2023 według IMGW

Meteorolodzy z IMGW wspominają nawet o umiarkowanym ryzyku lokalnej trąby powietrznej na południowym wschodzie kraju, dlatego tym bardziej należy w nocy śledzić wskazania radaru opadów. Nie jest to jednak pewne, zwłaszcza, że nocne trąby powietrzne zdarzają się niezwykle rzadko, aczkolwiek blisko 10 lat temu w sierpniu doszło do takiego zjawiska na Podkarpaciu.

Prognozowany zasięg opadów i miejscami burz w Polsce, do godziny 08:00, 5 sierpnia 2023

W nocy silne burze w Polsce, będą problemy ze snem 5 sierpnia 2023

Co ciekawe, europejski model ECMWF aktualnie opóźnia wejście opadów i burz do południowo wschodniej Polski na godziny bardziej nad ranem w sobotę 05.08, a tylko lokalnie mogą wystąpić wcześniej. Nie zmienia to jednak faktu, że w ciągu najbliższej doby właśnie ten region kraju musimy najbardziej monitorować.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!