| |
Zagrożenie!
W nocy wichury uderzą w Polskę. Wiatr będzie niszczący. Wydano alerty pogodowe

W nocy wichury uderzą w Polskę. Wiatr będzie niszczący. Wydano alerty pogodowe

Odliczamy już godziny do uderzenia wichury w Polskę, którą w nocy na 7 października 2023 oraz kolejnej doby sprowadzi przechodzący przez Bałtyk głęboki niż. Wiatr osiągający lub przekraczający 70-100 km/h będzie miejscami powodować szkody. Żywioł może łamać drzewa i tarasować drogi oraz uszkadzać linie energetyczne i dachy. Na Bałtyku będzie silny sztorm. Wydano alerty pogodowe. Sprawdźmy najnowsze prognozy wiatru.

Wichury uderzą w Polskę. Prognozowane maksymalne porywy wiatru w czasie przejścia cyklonu Patryk do 8 października 2023

Wichury w nocy na 7 października 2023 uderzą w Polskę, wiatr będzie niszczący, wydano alerty pogodowe przed wichurami

Silny wiatr w Polsce będzie skutkiem przechodzenia cyklonu przez Bałtyk w kierunku Rosji. Wywoła on spory gradient ciśnienia na obszarze kraju, a w konsekwencji spodziewamy się wystąpienia wichury napędzanej także przez silny prąd strumieniowy nad krajem. Pojawią się również ulewne opady deszczu na froncie chłodnym, zwłaszcza między 7-8 października.

Prognozowane położenie cyklonu Patryk powodującego wichury w Polsce o godzinie 14:00, 7 października 2023

Wichury w nocy na 7 października 2023 uderzą w Polskę, wiatr wywoła cyklon nad Bałtykiem, prognoza wiatru i ciśnienia

Wichury najbliższej nocy uderzą najpierw na wybrzeżu, gdzie wiatr może osiągać lub przekraczać miejscami 85-100 km/h, zwłaszcza nad ranem. Lokalnie silniej powieje w głębi Bałtyku. Z tego powodu na wybrzeżu wydano wysoki drugi stopień alertu pogodowego przed uderzeniem wiatru. W sobotę 07.10 w ciągu dnia silny wiatr będzie rozszerzał zasięg w głąb kraju szczególnie o całą północno wschodnią połowę Polski. Wichury spodziewane są również w górach.

Niszczące wichury uderzą w Polsce. IMGW wydał alerty pogodowe pierwszego i drugiego stopnia do 7 października 2023

Dla pozostałych centralnych, wschodnich i północno wschodnich regionów Polski wydano alerty pogodowe pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Dodatkowo z powodu możliwej cofki zostały wydane także ostrzeżenia hydrologiczne z uwagi na prawdopodobne wezbrania rzek z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na północy kraju, zwłaszcza w rejonie wybrzeża.

Prognozowane sumy opadów w Polsce w czasie oddziaływania niżu do 8 października 2023

Ulewy i wichury uderzą w Polsce, skutki przechodzenia cyklonu są alerty pogodowe 7-8 października 2023, mapy pogodowe

Przechodzącemu niżowi towarzyszą strefy frontowe, z których najbardziej aktywny będzie front chłodny. Aktualne wyliczenia numeryczne wskazują, że szczególnie na obszarze od Ziemi Lubuskiej po Podkarpacie miejscami między 7-8 października może spaść do około 10-35 litrów wody na m2 ziemi. Lokalnie nie można wykluczyć wystąpienia burzy.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!