| |
Zagrożenie!
 W nocy silna wichura w Polsce. Wiatr przekroczy 100 km/h. Znamy zagrożone regiony

W nocy silna wichura w Polsce. Wiatr przekroczy 100 km/h. Znamy zagrożone regiony

Przed nami kolejny epizod z silnym wiatrem w Polsce. Wichura uderzy w nocy 6/7 lutego 2022 szczególnie miejscami na południu kraju. Wiatr w porywach osiągnie do 70-80 km/h, a w górach powyżej 120 km/h. Silny wiatr będzie wynikiem przechodzenia chłodnego frontu atmosferycznego związanego z niżem Roksana znad Skandynawii. Mamy dokładne najnowsze mapy wiatru. Zobaczmy, gdzie wichura będzie najsilniejsza oraz kiedy należy się spodziewać uderzenia wiatru.

Wichura w Polsce. Prognozowane porywy wiatru, do godziny 23:00, 6 lutego 2022

Silna wichura w nocy 6/7 lutego 2022 w Polsce. Mamy najnowsze dokładne mapy wiatru

Wichura w czasie przechodzenia frontu atmosferycznego z opadami deszczu, śniegu i krupy śnieżnej najsilniejsza w nocy 06/07.02, będzie na południu Polski, zwłaszcza w południowych dzielnicach województwa dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Na tym obszarze wiatr w porywach może osiągać 70-80 km/h. To wystarczającą prędkość wiatr do łamania drzew i gałęzi. Jeszcze silniej powieje w górach i lokalnie w rejonach podgórskich, miejscami nawet powyżej 120 km/h. W nocy silny wiatr powieje również w centrum kraju, do 50-60 km/h, ale wiatr ten nie powinien stanowić tutaj zagrożenia. 

Wichura w nocy. Prognozowane porywy wiatru w Polsce, godzina 01:00, 7 lutego 2022

Prognoza wichury w Polsce, noc 6/7 lutego 2022, dokładna mapa wiatru

Wystąpienie nocnej wichury potwierdzają wszystkie liczące się modele numeryczne, w tym również model wysokiej rozdzielczości ICM UM.

Prognozowana wichura w Polsce, noc 6/7 lutego 2022. Porywy wiatru o godzinie 22:00

Pogoda w nocy 6/7 lutego 2022, prognoza wichury w Polsce, najnowsza mapa wiatru

Bezpośrednią przyczyną wichury w Polsce, będzie przemieszczanie się chłodnego frontu atmosferycznego w obrębie płytkiej zatoki niżowej. Na tym obszarze mogą się rozwinąć konwekcyjne przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, śniegu, a miejscami także krupy śnieżnej. Właśnie na tym obszarze porywy wiatru będą najsilniejsze, ale raczej krótkotrwałe. 

Prognozowany zasięg opadów i frontu nad wschodnią połową Polski, do godziny 01:00, noc 6/7 lutego 2022

Wichura w nocy 6/7 lutego 2022 w Polsce, prognoza opadów i wiatru, mapy pogodowe

Silny wiatr na południu oraz na zachodzie Polski spodziewany jest również w poniedziałek 7 lutego w ciągu dnia. Nasze ostrzeżenie jest stosowne i nieprzesadzone o czym świadczy dzisiejsze wydarzenie z miejscowości Łaziska Górne w województwie śląskim. Wiatr od 70 km/h stanowi już zagrożenie. Może łamać drzewa, zwłaszcza te osłabione. 

Skutki silnego porywy wiatru w woj. śląskim, Łaziska Górne, 6 lutego 2022

Zachowajmy ostrożność i unikajmy parkowania samochodów pod drzewami. Zalecamy również sprawdzanie najnowszych danych radarowych, aby dokładnie wiedzieć, gdzie występują opady konwekcyjne z silnymi porywami wiatru.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!