| |
Zagrożenie!
W nocy cieplej niż w dzień. Pogoda szaleje w Polsce. To była tropikalna noc w środku jesieni

W nocy cieplej niż w dzień. Pogoda szaleje w Polsce. To była tropikalna noc w środku jesieni

Miniona noc w Polsce przyniosła nietypowe bardzo wysokie temperatury charakterystyczne dla lata, a nie środka jesieni. Lokalnie zanotowaliśmy noc tropikalną. Jest to sytuacja, gdy temperatura nie spada poniżej 20 st. C. Mało tego, miejscami było cieplej w nocy niż w dzień, bo temperatura wzrosła do blisko 25 st. C., co jest sytuacją nadzwyczajną. To odwrócenie dobowej termiki było możliwe dzięki adwekcji ciepłego powietrza zwrotnikowego wspomaganego także przez efekt silnego wiatru fenowego schodzącego z gór w doliny.

Bardzo ciepła noc w Polsce. Lokalnie była nocą tropikalną. Anomalia temperatury w Europie w nocy na 21 października 2023

Ciepła tropikalna noc w Polsce w środku jesieni w październiku 2023, gdzie było najcieplej

Bardzo ciepłą noc zanotowaliśmy na południu i południowym wschodzie Polski szczególnie na obszarze między Lubelszczyzną, Małopolską, Podkarpaciem po Opolszczyznę i Ziemie Świętokrzyską. Zwróćmy uwagę na anomalię temperatury, która w najcieplejszym momencie nocy była w tych regionach o co najmniej 10-16 st. C. powyżej normy. W zestawieniach klimatycznych minimalne wartości temperatur dla nocy w Polsce są liczone w przedziela między godziną 20:00 i 08:00 rano. W tym czasie na stacjach synoptycznych IMGW najbliżej nocy tropikalnej było w Bielsku-Białej, gdzie temperatura dopiero o poranku spadła do 19,8 st. C.

Bardzo ciepła noc na południu Polski. Letnie wartości w środku jesieni, 21 października 2023. Dane: IMGW

Ciepła noc w Polsce miejscami tropikalna, lato zamiast jesieni, pogoda szaleje w Polsce październik 2023

Mamy jednak lokalnie co najmniej kilka miejscowości, gdzie zanotowano oficjalnie noc tropikalną. W Cieszynie o godzinie 22:50 notowano aż 24,9 st. C. Takie ciepło w nocy w październiku w Polsce jest sytuacją nietypową i nadzwyczajną. Do poranka temperatura w Cieszynie spadła do 20,2 st. C., czyli utrzymała się na poziomie, który możemy oficjalnie uznać za pełną noc tropikalną. O nocy tropikalnej mówimy również w miejscowości Brenna, Radziechowy i Inwałt, bo tam również w nocy temperatura nie spadła poniżej 20 st. C.

Ciepła masa powietrza zwrotnikowego nad Polską. Prognozowana temperatura powietrza napływającego na wysokości 1,5 km w nocy na 21 października 2023

Noc tropikalna w Polsce w drugiej połowie października 2023, najcieplej w Cieszynie

Sprawdziły się więc nasze prognozy w których zapowiadaliśmy, że silna adwekcja powietrza zwrotnikowego pokryje się zjawiskami ciepłego wiatru fenowego w górach i wystąpi niezwykle ciepła noc w Polsce. Najsilniejszy wiatr minionej doby zanotowano na Kasprowym Wierchu, gdzie zmierzono 148 km/h. O poranku wiatr przekraczał jeszcze 142 km/h. Z tego powodu na południu Polski, zwłaszcza na Podhalu wiatr powoduje szkody, w tym łamie drzewa.

Ciepły dzień na południowym wschodzie Polski. Prognozowana temperatura, 21 października 2023

Po nocy tropikalnej ciepły dzień w Polsce, gdzie najcieplej 21 października 2023

Po lokalnie nocy tropikalnej czeka nas ciepły dzień na południu i południowym wschodzie Polski, zwłaszcza między Lubelszczyzną po Małopolskę, Podkarpacie i Górny Śląsk, gdzie temperatury miejscami przekroczą 20 st. C.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!