| |
Zagrożenie!
W nocy chwyci silny mróz. Temperatura spadnie poniżej -20 stopni. W tych regionach będzie najzimniej

W nocy chwyci silny mróz. Temperatura spadnie poniżej -20 stopni. W tych regionach będzie najzimniej

Przed nami zimna noc w wielu regionach Polski. Temperatura miejscami spadnie poniżej -20/-10 st. C. Silny mróz będzie możliwy dzięki rozpogodzeniom, adwekcji chłodnego powietrza oraz silnej radiacji i inwersji. Największy mróz jest prognozowany na południu kraju w dolinach. Sprawdźmy najnowsze prognozy temperatury.

Satelitarne zdjęcie kompozytowe Polski z widocznymi rozpogodzeniami o godzinie 17:00 przed nastaniem nocy, 6 lutego 2023. Dane: Eumetsat

Silny mróz w nocy w Polsce, prognoza zachmurzenia i temperatury na 7 lutego 2023

Nad Polską pojawiły się liczne przejaśnienia i rozpogodzenia widoczne na najnowszym zdjęciu satelitarnym. Kompozytowe zdjęcie z odcieniem koloru fioletowego wskazuje na obecność zimnego powietrza arktycznego. W wielu regionach występuje aktualnie obszar bezchmurnego nieba. Widoczne jaśniejsze "placki" m.in. w centrum kraju, to pokrywa śnieżna. Zachmurzenie występuje obecnie nad województwami północnymi oraz na południu w rejonach podgórskich.

Prognozowany mróz w Polsce w nocy z 6/7 lutego 2023 o godzinie 22:00

Silny mróz w Polsce, prognoza temperatury na noc 7 lutego 2023

Zachmurzenie w Polsce na południu kraju w rejonach podgórskich powinno w nocy ustąpić, a w tym czasie z północy na południowy wschód będzie się nasuwać kolejne zachmurzenie warstwowe. Do czasu jego dotarcia będą warunki na większy spadek temperatury.

Prognozowany mróz w Polsce o godzinie 04:00, 7 lutego 2023, model GEM

Fala mrozu w Polsce, gdzie najniższa temperatura w nocy, prognoza 7 lutego 2023

Uśredniając dane z kilku modeli numerycznych oraz najnowszych zdjęć satelitarnych należy przyjąć, że temperatury na poziomie -20/-10 st. C. lokalnie więcej także przy uwzględnieniu mrozu przy gruncie, będą możliwe miejscami na obszarze, zwłaszcza Podkarpacia, Małopolski, Górnego Śląska, Ziemi Świętokrzyskiej i lokalnie Łódzkiej, częściowo Wielkopolski Kujaw po południe Dolnego Śląska i Lubelszczyzny. Najniższe temperatury powinny wystąpić na południu kraju, szczególnie w Małopolsce, na Podkarpaciu oraz na południu Śląska.

Prognoza temperatury chłodnego powietrza w Polsce na wysokości 1,5 km o godzinie 04:00, 7 lutego 2023

Zimna noc w Polsce, gdzie będzie największy mróz, prognoza temperatury 7 lutego 2023

Dodatkowym czynnikiem przy rozpogodzeniach obniżającym temperaturę będzie inwersja szczególnie blokująca chłodne powietrze w dolinach i lokalnych zastoiskach chłodu na południu.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, noc z 6/7 lutego 2023

Silny mróz i wyż w Polsce, gdzie najzimniejsza noc, 7 lutego 2023

Apogeum ochłodzenia podczas tej fali mrozu w Polsce spodziewamy się w nocy z 8/9 lutego. Jeśli wystąpią rozpogodzenia, to najsilniejszy mróz pojawi się wtedy na południu i południowym wschodzie kraju. Będziemy to weryfikować przed nastaniem nocy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!