| |
Zagrożenie!
 W nocy burze wkroczą do Polski. Niż Leocardia namiesza w pogodzie. Spodziewane ulewy i grad

W nocy burze wkroczą do Polski. Niż Leocardia namiesza w pogodzie. Spodziewane ulewy i grad

Godziny stabilnej pogody w Polsce są już policzone. W nocy z 3/4 czerwca do południowo zachodniej części kraju dotrze niż Leocardia z opadami deszczu i lokalnymi burzami. W sobotę 04.06 w ciągu dnia opady deszczu i burze, lokalnie z gradem, będą się przemieszczać z południowego zachodu na wschód i południowy wschód kraju. Miejscami spodziewane są ulewy z sumami opadów punktowo nawet do 10-50 mm wody. Lokalnie wystąpią również burze z gradem. Po zachodniej stronie za niżem temperatura szybko wzrośnie i znowu zrobi się gorąco, a w strefie opadów przesuwających się na wschód temperatury będą znacznie niższe, a tym samym spodziewamy się także kontrastu temperatury nad Polską.

Niż Leocardia rozwijający się nad Alpami wraz z naniesionym kierunkiem przemieszczenia. Dane: Eumetsat, godzina 11:45, 3 czerwca 2022

W nocy 3/4 czerwca 2022 burze wkroczą do Polski. Niż Leocardia namiesza w pogodzie, będą ulewy i grad

Stabilną pogodę zapewnia nam dziś wyż Burkhart, ale ośrodek ten przesunie się dalej na wschód Europy i w ten sposób zrobi miejsce do wejścia niżu Leocardia. Układ niskiego ciśnienia na froncie atmosferycznym w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin zacznie się szybko rozwijać i przemieszczać i jutro 04.06 w pierwszej części dnia znajdzie się nad południowo zachodnią Polską.

Prognozowany zasięg i suma opadów w Polsce, do godziny 07:00, 4 czerwca 2022

Burze wkroczą do Polski w nocy 3/4 czerwca 2022. Ulewy przyniesie niż Leocardia

W drugiej połowie nocy, a szczególnie w sobotę 04.06 nad ranem rozpada się miejscami, zwłaszcza na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Górnym Śląsku oraz na południu i zachodzie Małopolski. Lokalnie na tym obszarze mogą również wystąpić burze.

Prognoza burz dla Polski, do godziny 08:00, 4 czerwca 2022

Prognoza burz dla Polski, noc 3/4 czerwca 2022, niż Leocardia

W ciągu dnia niż ze strefą frontową i opadami, będzie się stopniowo przesuwał w głąb kraju na wschód i południowy wschód. W tym czasie opady od południowego zachodu Polski, będą systematycznie zanikać. Prognozy dużej rozdzielczości oparte na modelu SWISS HD ECMWF wskazują na możliwe miejscami sumy opadów do 10-50 mm wody. Najbardziej intensywne opady mają wystąpić szczególnie na południu Podkarpacia i południowym wschodzie Małopolski, a także lokalnie na Górnym Śląsku i Opolszczyźnie. 

Prognozowane sumy opadów w Polsce w czasie przejścia niżu Leocardia

Niż Leocardia, ulewy i burze w Polsce, 4 czerwca 2022

Na uwagę zasługuje kontrast termiczny, jaki powstanie w Polsce między pochmurnym obszarem z opadami i lokalnymi burzami, a postępującymi przejaśnienia i rozpogodzeniami na zachodzie kraju, gdzie temperatura ma sięgać miejscami nawet 25-28 st. C., a w rejonie opadów i zachmurzenia będzie w tym czasie 16-19 st. C.

Prognozowana temperatura w Polsce o godzinie 14:00, 4 czerwca 2022

Niż Leocardia, burze, ulewy, grad i kontrast temperatury w Polsce, 4 czerwca 2022

Jutro w ciągu dnia zaktualizujemy prognozę burzową, a wcześniej zalecamy sprawdzanie danych radarowych. W niedzielę 5 czerwca pogoda ponownie ustabilizuje się niemal w całym kraju, jedynie lokalnie na południowym wschodzie może się jeszcze zdarzyć zanikający przelotny deszcz. W kolejnych dniach ponownie są spodziewane miejscami zmienne warunki atmosferyczne, co jakiś czas z przelotnymi opadami i lokalnymi burzami, ale często z temperaturami na znacznym obszarze kraju powyżej 20-25 st. C.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!