| |
Zagrożenie!
W nocy aktywny front chłodny wkroczy do Polski. Przyniesie wichury i opady. To skutki głębokiego niżu

W nocy aktywny front chłodny wkroczy do Polski. Przyniesie wichury i opady. To skutki głębokiego niżu

Na północnym Atlantyku obserwujemy obecnie rozwój potężnego niżu Queena zmierzającego nad Morze Norweskie. Z niżem jest związany aktywny front chłodny, który wejdzie do Polski w nocy 4/5 lutego 2022 i przyniesie miejscami wichury oraz opady deszczu, śniegu, deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. To ta charakterystyczna smuga chmur ciągnąca się od niżu na południe Europy. W rejonie frontu miejscami wiatr osiągnie w porywach do 70-90 km/h, czyli osiągnie siłę wichury z ostrzeżeniem 1 stopnia. Silniej powieje w górach, w Sudetach powyżej 100 km/h. Lokalnie mogą wystąpić burze, jednak ich ryzyko jest niewielkie. Sprawdźmy dokładną prognozę wiatru na najnowszych mapach pogodowych.

Zdjęcie satelitarne z widocznym głębokim niżem i frontem chłodnym niosącym opady i wichury. Dane: Eumetsat, godzina 10:00, 4 lutego 2022

Aktywny front chłodny przejdzie przez Polskę, wichura w nocy 4/5 lutego 2022. Zdjęcie satelitarne niżu

Na kompozytowym zdjęciu satelitarnym doskonale widać, że niż kręcący się odwrotnie do wskazówek zegara zaciąga chłodną masę powietrza arktycznego. Jest to naniesione na zdjęciu poprzez odcień koloru różowego. Charakterystyczny front chłodny związany z niżem stopniowo zbliża się do zachodniej Polski.

Prognozowany zasięg opadów i frontu z silnym wiatrem w Polsce, do godziny 01:00. Noc 4/5 lutego 2022

Wichura w Polsce, prognoza noc 4/5 lutego 2022. Mapa wiatru i opadów

Ciśnienie w potężnym niżu w czasie wkroczenia frontu chłodnego do Polski, w nocy 04/05.02 spadnie do około 954 hPa. Będzie to już wartość rosnąca, bo niż zacznie proces wypełniania. Wcześniej ciśnienie spadnie do około 950 hPa. Gradient ciśnienia w nocy między północną i południowo wschodnią Polską sięgnie wtedy około 18 hPa. 

Prognozowane położenie niżu i gradient ciśnienia wywołujący silny wiatr w Polsce, godzina 01:00. Noc 4/5 lutego 2022

Potężny niż nad północnym Atlantykiem w pobliżu Skandynawii, wichura w nocy 4/5 lutego 2022

Front będzie się poruszał szybko, bo przez drugą połowę nocy, a więc w kilka godzin przemieści się z zachodniej do wschodniej Polski. Przyniesie miejscami opady deszczu, śniegu, deszczu ze śniegiem i lokalnie krupy śnieżnej. Niewykluczone, że lokalnie rozwiną się nieliczne burze.

Prognozowany zasięg frontu i opadów w Polsce, do godziny 07:00, 5 lutego 2022

Silny wiatr w Polsce, prognoza wichury noc 4/5 lutego 2022

Front pod względem zagrożenia wiatrowego, najbardziej aktywny będzie na zachodzie, w centrum, miejscami na południu oraz na wybrzeżu Polski. Przesuwając się na wschód straci na intensywności, dlatego zagrożenie wichurą ograniczy się głównie do Ziemi Lubuskiej, Wielkopolski, a także woj. łódzkiego, dolnośląskiego, opolskiego, po śląskie i małopolskie oraz częściowo zachodniopomorskie i pomorskie, zwłaszcza wzdłuż wybrzeża. Na tym obszarze wiatr w porywach może osiągnąć do 70-90 km/h.

Wichura w Polsce. Prognozowane maksymalne porywy wiatru w czasie przejścia frontu, 4/5 lutego 2022. Model ICON

Wichura w Polsce, mapa wiatru, prognoza porywów w nocy 4/5 lutego 2022

Silniej powieje w górach szczególnie w Suderach. Tutaj wiatr w porywach przekroczy 100 km/h. Przed nami więc kolejny incydent wiatrowy, ale nie będzie on tak silny, jak w czasie potężnego orkanu Malik i wichury Nadia. Lokalnie wiatr spowoduje umiarkowane zagrożenie, jednak skala przerw w dostawie energii elektrycznej czy uszkodzeń, będzie raczej niewielka. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!