| |
Zagrożenie!
W kilka godzin uderzyła powódź. Oberwanie chmury przyniosło ponad 200 litrów wody. Dziesiątki samochodów zalanych

W kilka godzin uderzyła powódź. Oberwanie chmury przyniosło ponad 200 litrów wody. Dziesiątki samochodów zalanych

Przez wschodnią i południową Polskę przechodzi front niosący opady deszczu i chwilowe ochłodzenie z szansą na lokalne burze, ale w ostatnich dniach znacznie trudniejsze warunki pogodowe dotknęły zachodnie regiony Europy, w tym szczególnie Francję. W wielu miejscowościach wystąpiło gradobicie, a nawet trąba powietrzna, ponadto liczne były oberwania chmury z nawalnymi opadami deszczu powodującymi powódź. Miejscami w kilka godzin spadło ponad 200 litrów wody.

Skutki nawalnych opadów deszczu powodujących powódź błyskawiczną we Francji w gminie Albon, 18 września 2023. Foto: FB Mairie d Albon - Drome

Oberwanie chmury i powódź błyskawiczna Francja wrzesień 2023, woda zalała domy, drogi i samochody w rejonie Albon, Drome, Lemps i Ponsas

Ulewa zalała i uszkodziła drogi oraz domy. Wiele samochodów po sam dach znalazło się w wodzie. To kolejny w tym sezonie burzowym przykład niezwykle częstych powodzi błyskawicznych w Europie, które minionej doby szczególnie dotknęły Francję w rejonie miejscowości Albon, Lemps, Ponsas i Saint-Sorlin-en-Valloire. Lokalnie spadło do aż do 210 litrów wody na m2 ziemi. Z tego powodu w rejonie departamentu Drome została zalana część autostrady A7 między Valence i Tain.

Silne burze niosące ulewy i gradobicia zanotowane w zachodniej Europie w rejonie Francji minionej doby do godziny 12:20, 19 września 2023

Nagłe oberwanie chmury i powodzie błyskawiczne Francja wrzesień 2023, zalana autostrada A7

Burze przechodzące nad Francją były również bardzo aktywne elektrycznie. Między 17-18 września zanotowano aż 67 tysięcy wyładowań. Najwięcej ich padło w centrum kraju. Był to najbardziej burzowy okres we Francji we wrześniu od początku rejestrowania burz w 1997 roku. Burzom towarzyszyły również opady dużego gradu, bo osiągającego nawet 5-11 cm. Nie obyło się również bez silnego wiatru łamiącego drzewa i zrywającego dachy.

Skutki ulewy i powodzi błyskawicznej we Francji w gminie Albon, 18 września 2023

Uwagę przykuwają jednak szczególnie nawalne opady deszczu. Przechodzące burze wygenerowały olbrzymie sumy opadów. Miejscami spadło 50-210 mm wody, z których w przykładowej miejscowości Saint-Sorlin-en-Valloire prawie 200 mm spadło w zaledwie nieco ponad sześć godzin. Żywioł zaskoczył mieszkańców do tego stopnia, że wiele samochodów nie udało się usunąć przed rosnącym poziomem wody i zostały zalane po sam dach. Zniszczeniu uległy miejscami odcinki dróg, w tym mniejsze mostki, pobocza i nasypy.

Skutki burzowego oberwania chmury i powodzi błyskawicznej we Francji w miejscowości Manthes w departamencie Drome, 18 września 2023

Obszar ryzyka silnych burz w Europie wraz z przesuwaniem się chłodnego frontu w głąb kontynentu obecnie dotyczy szczególnie południowych regionów, zwłaszcza między wschodnią Hiszpanią przez częściowo Włochy po Bałkany.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 20 września 2023

Prognoza burz dla Europy 20 września 2023

Z kolei w Polsce przez wschodnią połowę kraju przemieszcza się obecnie strefa opadów deszczu związana z frontem, który najbliższej doby ustąpi. Prawdopodobieństwo lokalnej burzy jest niewielkie. Dostaniemy się kolejnej doby na kilkadziesiąt godzin ponownie pod wpływ wyżu przed nadejściem nowego frontu między 22-23 września. Czeka nas także kolejny okresowy wzrost temperatury do wartości charakterystycznych dla termicznego lata.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!