| |
Zagrożenie!
W kilka godzin spadła miesięczna norma opadów. Woda zalewa drogi, piwnice i garaże. Ulewy i burze w Polsce

W kilka godzin spadła miesięczna norma opadów. Woda zalewa drogi, piwnice i garaże. Ulewy i burze w Polsce

Nad Polską przemieszcza się niż niosący ulewy i burze. W kilka godzin miejscami potrafi spaść bardzo dużo deszczu i dochodzi do licznych zalań i podtopień. Suma opadów miejscami osiągnie lub przekroczy nawet 40-60 litrów wody na m2 ziemi. Służby interweniują przy pompowaniu wody z zalanych piwnic, garaży oraz dróg. Ulewny deszcz dotknął szczególnie rejon Warszawy i Łodzi, a obecnie strefa opadów przemieszcza się szczególnie nad północno wschodzie dzielnice kraju. Opady obejmują również inne regiony Polski.

Skutki ulewy w Warszawie, 22 października 2023. Foto: FB Dorota Patrycja Stegienka

Ulewy i burze w Polsce, woda zalewa drogi, piwnice i garaże, zalania w Warszawie i Łodzi, październik 2023

Intensywne opady deszczu są związane z niżem, którego przejście nad Polską zapowiadaliśmy w poprzednich prognozach. Niż z aktywnymi strefami opadów wkroczył minionej nocy do kraju i z południa przesuwa się na północ i północy wschód. Pod koniec dnia przez Podlasie jego centrum wkroczy nad Litwę i opady zaczną słabnąć i stopniowo zanikać nad krajem w ciągu nocy.

Burze pojawiły się w Polsce. Zarejestrowane wyładowania w ciągu minionej doby do godziny 13:50, 22 października 2023

Ulewy i burze w Polsce, gdzie zagrzmiało, 22-23 października 2023

Przejściu niżu miejscami towarzyszą także burze. Minionej nocy pojawiły się szczególnie w centrum i na południowym zachodzie kraju, zwłaszcza między Ziemią Łódzką i Dolnym Śląskiem. Niewykluczone, że lokalne burze pojawią się przed opuszczeniem stref frontowych także na południu, południowym wschodzie lub na wschodzie kraju. Opadom deszczu towarzyszą także silne porywy wiatru, zwłaszcza na południowym wschodzie kraju oraz w rejonie centrum niżu. Lokalnie wiatr łamie drzewa. Przykładem jest Warszawa, gdzie drzewo spadło na trzy auta.

Skutki ulewy w Warszawie. Woda zalewa drogi, piwnice i garaże, 22 października 2023

Na ostateczne sumy opadów musimy jeszcze poczekać, ale miejscami może spaść około 40-60 litrów wody na m2 ziemi. Dużo deszczu, miejscami do około 30-50 litrów wody na m2 ziemi w zaledwie 6-8 godzin spadło już szczególnie w rejonie Warszawy i Łodzi. To więcej niż wynosi norma opadów dla całego października na tym obszarze wahająca się w przedziale 40-44 mm. Z tego powodu doszło miejscami do zalania dróg, piwnic i garaży. W samej stolicy Polski strażacy interweniowali już około 100 razy z powodu ulewy. Najtrudniejsza sytuacja jest w Śródmieściu.

Sumy opadów zanotowane minionej doby do godziny 08:00, 22 października 2023 według sytemu IMGW RainGRS

Ulewy w Polsce, woda zalewa drogi, piwnice i garaże, zalania w Warszawie i Łodzi, październik 2023, gdzie spadło najwięcej deszczu

Bardzo kluczowe o tej porze roku przy akumulacji opadów w mieście jest nie tylko natężenie opadów w zabetonowanych rejonach, ale także znaczenie mają opadłe liście, które często blokują studzienki kanalizacyjne. Z tego powodu dochodzi do szybkich zalań i podtopień.

Ulewy w Polsce. Zasięg opadów deszczu o godzinie 13:50, 22 października 2023. Dane: IMGW - Windy

Ulewy powodują zalania i podtopienia w Polsce, woda zalewa drogi, mapa opadów gdzie pada 22 października 2023

Obszar opadów rozciąga się obecnie, od dzielnic zachodnich przez południowe po Podkarpacie. Druga strefa opadów rozciąga się, od Mazur i Suwalszczyzny po centrum, w tym Mazowsze. Opady w kolejnych godzinach będą się stopniowo odsuwać z Polski na północny wschód. Najdłużej utrzymają się na północy Podlasia, bo ustąpią dopiero w poniedziałek w ciągu dnia.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!