| |
Zagrożenie!
W kilka godzin oberwanie chmury zalało miasto. Drogi zmieniły się w rwące rzeki. Jest nagranie błyskawicznej powodzi

W kilka godzin oberwanie chmury zalało miasto. Drogi zmieniły się w rwące rzeki. Jest nagranie błyskawicznej powodzi

Wracamy do przeglądania gwałtownych zjawisk pogodowych. Szalejący na południu Europy odcięty cyklon Daniel powodujący powodzie przesunął się faktycznie w ostatnich dniach w rejon północnej Libii, gdzie również spowodował nagłe oberwanie chmury zalewające miasta i drogi w zaledwie kilka godzin. Spadło mnóstwo deszczu, który zaskoczył mieszkańców szczególnie w rejonie miejscowości Trypolis i Bengazi, ale także w głębi prowincji Misrata, Derna, Butnan i Marj. Powodzi towarzyszyły burze z wichurami. Lokalne szkody są poważne.

Gwałtowna powódź w Libii w Trypolisie, wrzesień 2023. Foto: FB Brenda Welch Simmons

Powódź i oberwanie chmury w Libii wrzesień 2023, woda zalały domy i drogi w Trypolisie

W prognozach zapowiadaliśmy, że odcięty niż z rejonu Grecji przynoszący rekordowe powodzie przesunie się później w rejon północnej Libii, gdzie również może przynieść gwałtowne powodzie. Sumy opadów są mniejsze w tym regionie świata, bo przekraczają miejscami około 45-170 litrów wody na m2 ziemi, ale to wystarczyło do błyskawicznej powodzi, zwłaszcza, że tyle deszczu w czasie burz spadło w zaledwie kilka godzin.

Burze z ulewami zanotowane w rejonie południowo wschodniej Europy i północnej Afryki w rejonie Libii między 8 - 10 września 2023

Gwałtowna powódź i oberwanie chmury w Libii wrzesień 2023, zalany Trypolis dużo deszczu w prowincji Misrata, Derna, Butnan i Marj

Subtropikalna depresja przekształciła się w subtropikalną burzę z wichurami na północ od wybrzeża Libii w basenie Morza Śródziemnego, gdzie o tej porze występują doskonałe warunki do utrzymywania, a nawet rozwijania układu cyklonalnego. Burze i ulewy dotarły szczególnie nad Trypolis oraz w rejon Bengazi, gdzie wystąpiło typowe oberwanie chmury. Stacjonarna ulewa bardzo szybko zalała wiele dróg i domów. Głębokość wody na drogach miejscami osiągała nawet 1m. Kierowcy niektórych wyższych samochodów próbowali przejechać, a inni w pewnej chwili utknęli na środku zalanej drogi.

Skutki gwałtownej powodzi w Libii między 9 - 10 września 2023

Minionej doby gwałtowne ulewy przeniosły się nad północno wschodnią Libię, gdzie miejscami dotknęły kilka prowincji. Wstępne dane mówią o ponad 200 osobach zaginionych i ponad 500 osobach ewakuowanych z zalanych regionów. Wiele domów i samochodów zostało zniszczonych lub uszkodzonych, to samo dotyczy infrastruktury drogowej.

Cyklon niosący burze i ulewy zbliżający się w rejon Libii, 9 września 2023. Foto: NASA

Cyklon i oberwanie chmury powoduje powódź w Libii, wrzesień 2023, zalane miasto Trypolis i Bengazi

Pozostałości niżu najbliższej doby dotrą nad północno zachodnie dzielnice Egiptu, ale będzie to już na tyle osłabiona struktura opadów, że nie powinna przynieść większego zagrożenia z wyjątkiem wybitnie lokalnej burzy. Ulewa w Libii spowodowała spore szkody na północnym wschodzie kraju. Drogi miejscami zostały uszkodzone i rozmyte przez wody powodziowe.

Skutki powodzi w Libii w gminie Al-Dżabal al-Achdar, 11 września 2023

Na naszą uwagę po dłuższym okresie dominacji antycyklonu, w kolejnych dniach zacznie zasługiwać ponownie europejski obszar synoptyczny gdyż przebudowa pola barycznego zapewni powrót przelotnych opadów i miejscami burz z gradem i silnym wiatrem. Zjawiska miejscami mogą być gwałtowne.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 12 września 2023

Prognoza burz dla Europy 12 września 2023

Najbliższej doby dość silne burze wystąpią szczególnie między północno wschodnią Hiszpanią przez częściowo Francję po Belgię, Holandię i północno zachodnie Niemcy. Do Polski miejscami burze wrócą szczególnie między 13-14 września. Sytuację meteorologiczną monitorujemy przez całą dobę. Będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!