| |
Zagrożenie!
W godzinę zalało drogi i domy. Powódź błyskawiczna zaskoczyła w Polsce. Oberwania chmury będą się powtarzać

W godzinę zalało drogi i domy. Powódź błyskawiczna zaskoczyła w Polsce. Oberwania chmury będą się powtarzać

Rozproszone burze w chwiejnym i wilgotnym powietrzu w Polsce ponownie zaczynają przynosić gwałtowne ulewy. W ciągu zaledwie godziny żywioł potrafi zalać drogi i domy. Powódź błyskawiczna minionej doby dotknęła szczególnie rejon miejscowości Karpniki na Dolnym Śląsku, gdzie podczas oberwania chmury w jej rejonie spadło do około 50-70 litrów wody na m2 ziemi. Woda spłynęła z okolicznych miejscowości przez lokalne potoki i zaskoczyła mieszkańców. Część dróg stała się nieprzejezdna, zalaniu uległy również posesje.

Oberwanie chmury i powódź błyskawiczna na Dolnym Śląsku, 17 sierpnia 2023. Foto: FB OSP Karpniki

Oberwanie chmury i powódź błyskawiczna w Polsce na Dolnym Śląsku w sierpniu 2023, ulewy burzowe będą się powtarzać

Ulewy burzowe są niezwykle lokalnymi zjawiskami, których częstotliwość znacznie się zwiększyła w ostatnich latach, co ma ewidentny związek ze zmianami klimatycznymi. Prognozy jednoznacznie wskazują, że powodzie błyskawiczne w tym wieku będą częstsze i to już obserwujemy w wielu regionach Europy, w tym w Polsce.

Sumy opadów lokalnych ulew w Polsce zanotowanych minionej doby do godziny 08:00, 18 sierpnia 2023. Dane RainGRS IMGW

Ulewy i powodzie błyskawiczne w sierpniu 2023 w Polsce, zalane drogi i domy na Dolnym Śląsku

Z uwagi na lokalność zjawisk dokładną skalę natężenia burz z ulewami w Polsce nie jest zawsze w stanie wyłapać rozsiana po kraju sieć naziemnych stacji meteorologicznych IMGW, gdyż czasami centrum rdzenia burz przechodzi obok stacji. Na szczęście wiązki radarowe obecnie pokrywają cały kraj i mamy możliwość oszacowania sumy opadów w każdym regionie. Przykładowo na stacji IMGW w Ciechanowicach na Dolnym Śląsku na wschód od Karpnik zmierzono 41,1 mm wody, ale już z danych radarowych wynika, że suma opadów na zachód od tej stacji mogła sięgnąć nawet 50-70 litrów wody na m2 ziemi i to w ciągu około godziny lub nieco ponad.

Skutki powodzi błyskawicznej w Polsce na Dolnym Śląsku w rejonie Karpnika, 17 sierpnia 2023

Miejsc z lokalnymi oberwaniami chmury w Polsce w ciągu ostatniej doby było znacznie więcej. Dużo deszczu spadło także szczególnie w rejonie Warszawy, zwłaszcza na południu tego miasta i na zachód od stolicy kraju, gdzie doszło do licznych zalań i podtopień. Na taki żywioł nie ma mocnych i żaden system kanalizacyjny w naszym kraju w tak krótkim czasie nie jest wstanie odprowadzić nadmiaru wody opadowej. Lokalne potoki, rzeki i rowy szybko się wypełniają i czasami wylewają, co dodatkowo potęguje skutki powodzi błyskawicznej. Lokalne mostki są zalewane, a słabsze konstrukcje zrywane.

Oberwanie chmury i powódź błyskawiczna na Dolnym Śląsku w rejonie Karpnik, 17 sierpnia 2023

Niestety, w kolejnych dniach podobne zjawiska lokalnie będą możliwe w wielu innych regionach kraju. Bieżące wskazania radaru opadów wskażą, gdzie pada i z jakim natężeniem przesuwają się nad krajem burze, dlatego zalecamy sprawdzanie danych na żywo.

Prognoza burz dla Polski do godziny 08:00, 19 sierpnia 2023

Prognoza burz dla Polski do 19 sierpnia 2023

Aktualnie silne burze nadal utrzymują się miejscami na Ziemi Łódzkiej, ponadto lokalnie występują na Mazowsze, zwłaszcza w rejonie Płocka, a także na zachodzie województwa warmińsko mazurskiego. Lokalna burza rozwija się także w Bieszczadach. Burz w kolejnych godzinach będzie więcej, miejscami utrzymają się również wieczorem oraz w nocy. Na ogół osiągną pierwszy stopień alertu pogodowego, tylko lokalnie ze względu na możliwe sumy opadów deszczu, gradu i silnego wiatru może to być drugi stopień.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Jan

Czy polski rząd zrobił coś by przygotować Polskę i Polaków na ewentualne powodzie?

20 sierpień 2023 - 19:19
Odpowiedz