| |
Zagrożenie!
W godzinę ulewa przyniosła powódź. Oberwanie chmury zalało drogi i samochody. Żywioł zaskoczył w kilku regionach

W godzinę ulewa przyniosła powódź. Oberwanie chmury zalało drogi i samochody. Żywioł zaskoczył w kilku regionach

Wracamy do przeglądu gwałtownych zjawisk pogodowych szczególnie w Europie. Kolejne w tym sezonie burzowym gwałtowne ulewy powodujące powodzie błyskawiczne uderzyły tym razem na wschodzie kontynentu w Rumunii i Bułgarii. Nagłe oberwanie chmury w niecałą godzinę spowodowało zalanie dróg, samochodów i posesji. Żywioł zaskoczył w kilku regionach, w tym w rejonie miejscowości Kluż Napoka, Suceveni, Gałacz, Piscu, Pechea, Romuli i Nesebyr. Woda spowodowała poważne szkody.

Oberwanie chmury przyniosło powódź błyskawiczną w Rumunii w miejscowości Kluż Napoka, 31 sierpnia 2023. Foto: FB Meteoplus

Ulewa w godzinę przyniosła powódź w Rumunii i Bułgarii pod koniec sierpnia 2023, oberwanie chmury zalało drogi i samochody w rejonie miejscowości Kluż Napoka, Suceveni, Piscu, Pechea, Romuli i Nesebyr

Natężenie opadów miejscami było bardzo duże, bo sięgało sumy opadów nawet 34 litrów na m2 ziemi w ciągu zaledwie 30 minut. Przykładem jest rumuńska miejscowość Gałacz. Ulewy były związane z burzami, które na froncie i płytkim niżu rozwinęły się w formie klastra wielokomórkowego. Lokalnie wystąpiła również superkomórka.

Silne burze zarejestrowane między 30 sierpnia i 2 września 2023. Miejscami przyniosły zalania i podtopienia oraz powodzie błyskawiczne w Rumunii i Bułgarii

Burze i ulewy przyniosły powódź w Rumunii i Bułgarii pod koniec sierpnia 2023, oberwanie chmury zalało drogi i samochody

Doskonałym przykładem nagłego oberwania chmury zalewającego drogi w obszarze miejskim jest rumuńska miejscowość Kluż Napoka, gdzie spadło ponad 35 litrów wody na m2 ziemi w zaledwie kilkadziesiąt minut. Przy powodziach błyskawicznych kluczowe jest natężenie opadów oraz powierzchnia na którą pada deszcz. Im mniej przepuszczalne i wyschnięte, tym bardziej rośnie akumulacja opadów na powierzchniach szczególnie betonowych. Z tego powodu w każdym mieście tereny zielone są na wagę złota, zwłaszcza w centrum, tym bardziej, że takich zjawisk przez zmiany klimatyczne będzie coraz więcej, co już się potwierdza.

Oberwanie chmury i powódź błyskawiczna w Rumunii w okręgu Kluż, 31 sierpnia 2023

W kolejnych dniach września ze względu na rozbudowę obszaru wyżowego znacznie spadnie prawdopodobieństwo opadów na zachodzie oraz w centrum Europy po częściowo południe w rejonie centralnych i północnych Włoch. Okresami będziemy wręcz w prognozach widzieć białą plamę oznaczającą brak opadów. Sytuacja będzie inna miejscami na Bałkanach, gdzie w wyniku burz i ulew dojdzie do zalań i podtopień. Ulewy burzowe przejściowo wystąpią także miejscami w Hiszpanii i Portugalii.

Prognozowane sumy opadów w Europie do 10 września 2023

Ulewy i powodzie w Rumunii, zalane drogi i posesje, oberwanie chmury, prognoza opadów do 10 września 2023

Kolejnym bardzo dobrym przykładem ostatniej powodzi błyskawicznej w Europie jest miejscowość Gałacz i Suceveni, gdzie drogi po ulewie zmieniły się w rwące rzeki i jeziora. Żywioł w 30 minut zupełnie zaskoczył mieszkańców i kierowców.

Skutki powodzi błyskawicznej w Rumunii w miejscowości Suceveni w okręgu Gałacz, 31 sierpnia 2023

Obszar gwałtownej pogody, w tym silnych burz w Europie w najbliższych dniach września znacznie się zmniejszy. Najbliższej doby silne burze z gradem, ulewnym deszczem i wichurami są szczególnie prognozowane miejscami w Hiszpanii, Portugalii po Majorkę. Silne burze wystąpią także w Turcji po Gruzję.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 3 września 2023

Prognoza burz dla Europy 3 września 2023

W Polsce w tym okresie tylko lokalne burze mogą wystąpić na południu i południowym wschodzie oraz na północnym wschodzie kraju, ale nie będą gwałtowne.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!