| |
Zagrożenie!
W godzinę spadło 80 litrów wody. Powódź błyskawiczna zaskoczyła kierowców. Ulewa zalała drogi i samochody

W godzinę spadło 80 litrów wody. Powódź błyskawiczna zaskoczyła kierowców. Ulewa zalała drogi i samochody

Aktywny sezon burzowy w Europie nie ustaje. W ostatnich dniach nieco odpuściły burze z opadami rekordowo dużego gradu, ale ponownie zaczynają się częściej uaktywniać komórki niosące nawalne opady deszczu. Woda zalewa drogi, samochody, a także posesje i restauracje. Najnowszy przykład powodzi błyskawicznej pochodzi z Francji z miejscowości Bagneres-de-Bigorre, gdzie w niespełna godzinę spadło aż 80 litrów wody na m2 ziemi. To oberwanie chmury zaskoczyło kierowców, ale także mieszkańców i turystów. Drogi były nieprzejezdne.

Potężna ulewa w niecałą godzinę zalała miasto we Francji w rejonie Bagneres-de-Bigorre, 27 lipca 2023. Foto: FB David Gabet

Potężna ulewa zalała miasto we Francji w lipcu 2023, powódź błyskawiczna zaskoczyła kierowców w Bagneres-de-Bigorre

Z pomiarów dokonanych przez Meteo France wynika, że w tym rejonie kraju w niespełna godzinę spadło 80 mm wody. Szybko wezbrały rzeki i potoki, część zaczęła wylewać z koryt. Trudna sytuacja panowała szczególnie na zabetonowanych i nieprzepuszczalnych drogach, gdzie doszło do szybkiej akumulacji wody na powierzchni i wystąpienia powodzi błyskawicznej. Kanalizacja deszczowa nie była w stanie przyjąć dużej ilości wody w tak krótkim czasie.

Gwałtowne burze z gradobiciami i ulewami powodującymi powodzie zanotowane minionej doby w rejonie Francji do godziny 12:15, 28 lipca 2023

Gwałtowne burze z powodziami we Francji, zalane drogi i samochody, lipiec 2023

Gwałtowne burze z ulewami nawiedziły minionej doby szczególnie południowo zachodnie regiony Francji. W czterech departamentach ogłoszono wysoki alert burzowy, Pyrenees-Atlantiques, Gers, Haute-Garonne i Hautes-Pyrenees. Przejściu burz towarzyszyły nie tylko ulewy, ale również gradobicia i miejscami wichury z wiatrem w porywach do 90-110 km/h.

Skutki powodzi błyskawicznej we Francji w rejonie Bagneres-de-Bigorre, 27 lipca 2023

Wielu kierowców zostało zaskoczonych przez nawalne opady deszczu powodujące zalania dróg. Powódź wystąpiła również w centrum miasta i zalała tarasy kawiarni i restauracje. Niektórzy kierowcy nie zważali na nic i wjeżdżali w głąb zalanych dróg ryzykując całkowite zniszczenie samochodu.

Prognozowane sumy opadów w Europie do 1 sierpnia 2023

Ulewy i burze we Francji, powódź błyskawiczna zaskoczyła kierowców w Bagneres-de-Bigorre, lipiec 2023, prognoza opadów

W kolejnych dniach nadal w różnych regionach Europy będą możliwe burze, ulewy i opady gradu z wichurami, aczkolwiek ich natężenie z uwagi na niższą temperaturę i chwiejność termodynamiczną powinna być nieco mniejsza, także pod względem liczby wyładowań. Ponownie częstszym zagrożeniem będą nawalne opady deszczu, także w wyniku oddziaływania stref frontowych i niżów znad Atlantyku wędrujących w głąb kontynentu.

Powódź błyskawiczna we Francji. Zalane centrum miasta Bagneres-de-Bigorre, 27 lipca 2023

Aktywna cyrkulacja strefowa wraz ze schodzącym bardziej na południe prądem strumieniowym będą przyczyną nadal niestabilnej pogody między szczególnie zachodnią i środkową Europą na przełomie lipca i sierpnia. Ryzyko większych opadów deszczu pojawi się szczególnie miejscami na obszarze między Francją, Niemcami, Krajami Alpejskimi, Skandynawią, północą i północno zachodnią Polską po wschodnie dzielnice kontynentu w Ukrainie i Rosji.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 29 lipca 2023

Prognoza burz dla Europy 29 lipca 2023, gdzie będą ulewy i powodzie

Najbliższej doby najsilniejsze zjawiska pogodowe towarzyszące burzom są prognozowane w rejonie wschodniej Europy, zwłaszcza w Rosji po Armenię i Gruzję. W wielu innych krajach w Europie burze również wystąpią, ale na ogół o słabym i umiarkowanym natężeniu, tylko lokalnie silniejszym.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!