| |
Zagrożenie!
 W godzinę oberwanie chmury zalało kilka miast. Spadło ponad 70 litrów wody. Powódź błyskawiczna na drogach

W godzinę oberwanie chmury zalało kilka miast. Spadło ponad 70 litrów wody. Powódź błyskawiczna na drogach

W ostatnich prognozach burzowych zapowiadaliśmy możliwość wystąpienia szczególnie silnych zjawisk na południu Europy, zwłaszcza między rejonem Włoch i zachodnich Bałkanów. Najnowsze dane i raporty potwierdzają, że faktycznie pojawiły się bardzo silne burze niosące gradobicia, ulewy, a nawet kilka trąb powietrznych. W ostatnich dniach najwięcej tego typu zjawisk wystąpiło we Włoszech. W kilku miastach doszło do oberwania chmury i powodzi błyskawicznej, którą miejscowi nazywają bombą wodną.

Potężna ulewa prowadząca do powodzi we Włoszech. Skutki oberwania chmury w Marano di Neapol, 23 września 2023. Foto: FB Meteo News

Oberwanie chmury bomba wodna i powódź błyskawiczna we Włoszech wrzesień 2023, zalane drogi w kilku miastach

Minionej doby ogromne opady deszczu prowadzące do zalań, podtopień, a nawet powodzi błyskawicznej zanotowano szczególnie w rejonie miejscowości Palermo, Parete, Mesyna, Verzuolo, Marano di Neapol i Caserta. Sumy opadów miejscami przekroczyły 50-70 litrów wody na m2 ziemi w ciągu jednej do trzech godzin. Przykładem jest szczególnie gmina Marano di Neapol. Na jednej z tamtejszych stacji meteorologicznych widnieje suma opadów aż 74 mm, która spadła w nieco ponad godzinę. Chwilowe maksymalne natężenie opadów przekraczało 100 mm/h.

Potężne burze niosące ulewy, gradobicia i trąbę powietrzną zanotowane w rejonie Włoch i zachodnich Bałkanów, 23 września 2023. Dane: burze dzis

Bomba wodna oberwanie chmury i powódź Włochy wrzesień 2023, woda zalała drogi i domy

Mimo już trwającej jesieni, to natężenie zjawisk burzowych jest nadal charakterystyczne do pełni sezonu letniego. Wszystko przez wysokie temperatury nie tylko powietrza przed chłodnym frontem, ale także ze względu na wysokie temperatury wody powierzchniowej w basenie Morza Śródziemnego. Z tego powodu nadal dochodzi do inicjacji głębokiej konwekcji.

Skutki ulewy i oberwania chmury we Włoszech w rejonie Verzuolo w Piemoncie, 23 września 2023

Ulewom towarzyszyły gradobicia, a po nich nastąpił gwałtowny spadek temperatury z około 28, do 12 st. C. Wiele dróg w miastach i mniejszych miejscowościach w czasie ulewy zmieniło się dosłownie w rzeki. Jednym z przykładów jest gmina Parete, w regionie Kampania w prowincji Caserta, gdzie furgonetka została zalana na drodze po niemal lusterka.

Powódź błyskawiczna we Włoszech w gminie Marano di Neapol, 23 września 2023

Na tym jednak nie koniec, bo w najbliższych dniach ryzyko ulew prowadzących do powodzi błyskawicznych szczególnie w rejonie burz dotknie inne regiony południowej Europy. Ponownie miejscami zrobi się niebezpiecznie szczególnie w Grecji, w tym w rejonie poprzedniej rekordowej powodzi. Najnowsze prognozy opadów wskazują na sumy opadów mogące przekroczyć nawet 200 mm.

Prognozowane ulewy częściowo pochodzenia burzowego w południowej Europie między Włochami i zachodnimi oraz południowymi Bałkanami do 30 września 2023

Bomba wodna ulewy i oberwanie chmury z powodziami blyskawicznymi w Europie prognoza opadów do 30 września 2023

Z kolei w Polsce nowy tydzień przez jego znaczną część zapowiada się dość spokojnie i coraz cieplej aż do powrotu gorącego lata z temperaturami maksymalnymi do około 24-29 st. C. Chwilowy spadek temperatury i miejscami przelotne opady mogą się pojawić dopiero w ostatnich dniach tygodnia.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!