| |
Zagrożenie!
W godzinę oberwanie chmury zalało drogi i domy. Spadło ponad 70 litrów wody. Powodzie błyskawiczne w Polsce

W godzinę oberwanie chmury zalało drogi i domy. Spadło ponad 70 litrów wody. Powodzie błyskawiczne w Polsce

Minionej doby głównym zagrożeniem w czasie burz w Polsce miały być ulewy i faktycznie doszło do licznych zalań i podtopień, a nawet powodzi błyskawicznych. Miejscami dobowa suma opadów przekroczyła 30-70 litrów wody na m2 ziemi, z których większość spadła w zaledwie jedną lub dwie godziny. Trudna sytuacja dotknęła szczególnie wschodnią Małopolskę i zachodnie Podkarpacie. Oberwanie chmury zalało drogi i domy wielu miejscowości, w tym Góra Motyczna, Bobrowa, Grybów, Faściszowa, Kończyska oraz Lusławice.

Ulewy i powodzie błyskawiczne w południowej Polsce. Skutki oberwania chmury w miejscowości Góra Motyczna na Podkarpaciu w powiecie dębickim, w gminie Żyraków, 30 sierpnia 2023. Foto: FB Nykiel Filip Joanna

Ulewy i oberwanie chmury z powodziami w Polsce w sierpniu 2023, pod wodą Góra Motyczna, Bobrowa, Grybów, Kończyska, Faściszowa i Lusławice

W prognozie burzowej na minioną dobę zapowiadaliśmy, że tym razem szczególnie we wschodniej i południowo wschodniej Polsce głównym zagrożeniem będą nawalne opady deszczu, zwłaszcza w rejonie potencjalnej superkomórki. Modele dużej rozdzielczości wyliczały, że lokalnie może spaść nawet 60-70 litrów wody na m2 ziemi. Pomiary bezpośrednie wykonane na stacjach meteorologicznych potwierdzają, że takie sumy opadów miejscami zanotowano.

Silne burze niosące miejscami ulewy w Polsce zanotowane minionej doby do godziny 10:35, 31 sierpnia 2023

Ulewy, burze i oberwanie chmury z powodziami błyskawicznymi w Polsce sierpień 2023, zalane miejscowości Góra Motyczna, Bobrowa, Grybów, Kończyska, Faściszowa i Lusławice

Uwagę zwraca szlak superkomórki, jaka przeszła między Małopolską i Podkarpaciem, a w szczególności między rejonem Grybowa przez rejon Przecławia w kierunku Kolbuszowej. Na tym obszarze miejscami spadło w krótkim czasie ponad 30-50 litrów wody na m2 ziemi. Trudna sytuacja pojawiła się w miejscowości Góra Motyczna w gminie Żyraków, gdzie skutki oberwania chmury odczuli także mieszkańcy miejscowości Wiewiórka, Bobrowa, Wola Wielka i Straszęcin.

Skutki oberwania chmury i powodzi błyskawicznej na Podkarpaciu w gminie Żyraków, 30 sierpnia 2023

Po ulewie szybko wezbrały okoliczne potoki, a woda zalała drogi i posesje. Z powodu zalanej drogi odcięta została miejscowość Wola Wielka od Wiewiórki. Rejonów ze skutkami ulew na Podkarpaciu oraz w Małopolsce było znacznie więcej. Kolejny przykład dotyczy regionu Grybowa, gdzie na pobliskiej stacji IMGW w miejscowości Ptaszkowa zmierzono sumę opadów 50,8 mm. Z tego powodu zalaniu uległa droga krajowa numer 28, która była okresowo nieprzejezdna, zwłaszcza w rejonie wiaduktu w Grybowie.

Skutki ulewy i oberwania chmury w Grybowie. Nieprzejezdna droga krajowa, 30 sierpnia 2023

Obszar opadów zanotowany minionej doby w Polsce doskonale widać na mapie zbiorczej z danymi radarowymi. Największe ulewy wystąpiły miejscami między wschodnią Małopolską oraz zachodnim Podkarpaciem. Największą sumę dobową wynoszącą 73,8 mm zanotowano na stacji IMGW w miejscowości Siedliska. Punktowo na północ od tej miejscowości suma opadów mogła być większa nawet w okolicach 80 mm.

Sumy opadów i zasięg ulewy w Polsce zanotowany minionej doby do godziny 08:00, 31 sierpnia 2023. Dane: RainGRS IMGW

Ulewy i powodzie w Polsce, oberwanie chmury w sierpniu 2023, ulewy w miejscowości Góra Motyczna, Bobrowa, Grybów, Kończyska, Faściszowa i Lusławice

Dramatycznie wyglądającą powódź błyskawiczną zanotowano również w miejscowości Faściszowa w powiecie tarnowskim w gminie Zakliczyn, gdzie w zaledwie godzinę spadło około 30 litrów wody na m2 ziemi. Tak wynika z danych systemu radarowego IMGW. Doszło w tym rejonie do zalania posesji, pól i dróg.

Skutki powodzi błyskawicznej w miejscowości Faściszowa w gminie Zakliczyn, 30 sierpnia 2023

Okres gwałtownych nawałnic w Polsce wypierających ciepłe powietrze z kraju dobiegł końca. Obecnie nad krajem przesuwa się z zachodu na wschód i północny wschód front okluzji, który miejscami przyniesie rozproszone przelotne opady i lokalne burze, najwięcej w północno zachodniej połowie kraju, ale nie będą to gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Ich natężenie na ogół nie przekroczy pierwszego stopnia alertu pogodowego. O wszelkich przewidywanych gwałtownych zmianach pogodowych w kolejnych dniach będziemy informować ze stosownym wyprzedzeniem.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!