| |
Zagrożenie!
W dziesięć minut grad zasypał drogi. Białe krajobrazy zaskoczyły kierowców. Gradobicia obejmą kolejne regiony

W dziesięć minut grad zasypał drogi. Białe krajobrazy zaskoczyły kierowców. Gradobicia obejmą kolejne regiony

Nasza uwaga ostatniej doby jest szczególnie skupiona na południowej Europie, gdzie obowiązuje wysoki drugi stopień alertu pogodowego przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi towarzyszącymi burzom. W ich rejonie występują ulewy, wichury, ale także trąby powietrzne i gradobicia. Sporo zamieszania zrobił grad w rejonie miasta Turyn. Nad ranem uderzyła superkomórka, która w zaledwie dziesięć minut zasypała drogi i zrobiło się biało jak w zimie. Ruch na niektórych odcinkach został chwilowo zablokowany.

Skutki potężnego gradobicia we Włoszech w Turynie, 23 września 2023. Foto: FB Achille Romice

Gradobicie w Turynie we Włoszech wrzesień 2023, biało na drogach jak w zimie

Mieszkańcy i kierowcy w Turynie przecierali oczy ze zdumienia, gdy o poranku spojrzeli za okno, a tym bardziej, gdy gradobicie zaskoczyło ich w trakcie jazdy. Krajobrazy szybko w czasie nawałnicy zostały zabielone, co tylko świadczy o wysokim natężeniu opadów gradu niesionych przez silną superkomórkę.

Silne burze zanotowane minionej doby w Europie w rejonie Włoch do godziny 12:10, 23 września 2023

Gradobicie we Włoszech wrzesień 2023, grad zasypał drogi w Turynie zrobiło się biało

Nad Włochy dotarł rozległy obszar pola niżowego sięgający aż z Morza Północnego. Sprowadził wilgotne i chłodniejsze powietrze, które w zetknięciu z cieplejszą i chwiejniejszą masą powietrza z basenu Morza Śródziemnego sprzyja inicjacji głębokiej konwekcji burzowej z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi. Silne burze uderzyły szczególnie w zachodnie podgórze między Cuneo i Turynem. Na tym obszarze pojawiły się ulewy z gradobiciami po których temperatura spadła do zaledwie 4 st. C.

Skutki silnego gradobicia w rejonie Turynu we Włoszech w prowincji Piemont, 23 września 2023

Spore wrażenia robią nagrania z obwodnicy Turynu, gdzie natężenie opadów gradu było wyjątkowo silne. Drogi szybko stały się białe i przypominały środek zimy. Wielu kierowców dosłownie zostało zaskoczonych i nie mogło kontynuować podróży ze względu na ograniczoną widoczność i śliską nawierzchnię. Na szczęście średnica gradzin nie była duża, a przez to kule gradowe nie powodowały większych szkód.

Gradobicie zaskoczyło kierowców we Włoszech na obwodnicy Turynu, 23 września 2023

Najbliższa doba również miejscami przyniesie w Europie gwałtowne zjawiska burzowe. Nawałnice będą możliwe szczególnie ponownie w rejonie Włoch przez częściowo Bałkany po południowo zachodnią Ukrainę.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 24 września 2023

Prognoza burz dla Europy 24 września 2023

Lokalne burze wbudowane we front z płytkim niżem będą możliwe również nad południowo wschodnią Polską, ale w naszym kraju głównym zagrożeniem mogą być miejscami ulewne opady deszczu.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!