| |
Zagrożenie!
W dziesięć minut drogi zrobiły się białe. Burze z gradobiciami przecinają Polskę. Jest nagranie nawałnicy

W dziesięć minut drogi zrobiły się białe. Burze z gradobiciami przecinają Polskę. Jest nagranie nawałnicy

Nad Polską uaktywniają się silne burze, które wieczorem i nocą na 30 sierpnia przejdą miejscami w formie mezoskalowego układu MCS z wbudowanymi superkomórkami z południa na północ kraju przez wschodnią połowę. Pierwsze nawałnice pojawiły się nad Małopolską, gdzie potężne gradobicie w zaledwie dziesięć minut zabieliło drogi, posesje i uprawy. Lato nagle zmieniło się w zimę szczególnie w rejonie Tarnowa. Spadły kule lodowe o średnicy co najmniej 2-5 cm.

Burze z gradobiciami przechodzą przez Polskę. Skutki nawałnicy w Tarnowie, 29 sierpnia 2023. Foto: FB Mateusz Kwaśny

Nawałnice przynoszą gradobicia w Polsce w sierpniu 2023, drogi w Tarnowie w dziesięć minut zasypał grad

Burze superkomórkowe powstały nad Małopolską w rejonie Nowego Sącza, a następnie przesunęły się nad Tarnów, gdzie w zaledwie dziesięć minut warunki pogodowe z letnich zmieniły się w niemal zimowe. Cała nawałnica nad miastem trwała tylko kilkanaście minut, ale natężenie opadów było na tyle duże, że nagle dosłownie zrobiło się biało tuż po godzinie 16:00. Grad miejscami rozbijał szyby w samochodach.

Burze niosące gradobicia, ulewy i silny wiatr w Polsce zanotowane do godziny 17:20, 29 sierpnia 2023

Silne gradobicie w Polsce w Tarnowie sierpień 2023, burze superkomórkowe

Burza superkomórkowa z rejonu Tarnowa przesunęła się nad południowe dzielnice województwa świętokrzyskiego, gdzie stopniowo osłabła, ale obecnie po przebudowie ponownie wykazuje tendencję do wzmocnienia na zachód i północny zachód od Ostrowca Świętokrzyskiego. Kolejne silne burze o charakterze superkomórek obecnie rozwijają się w rejonie Bochni w Małopolsce.

Skutki gradobicia w Tarnowie, 29 sierpnia 2023

Niestety, napływają pierwsze raporty o zalaniach, podtopieniach, zerwanych dachach i połamanych drzewach. Służby pracują już w rejonie gminy Wojnicz, a także Tarnów, Pleśna, Wierzchosławice oraz Zakliczyn i Ciężkowice. Sytuacja jest bardzo dynamiczna i w kolejnych godzinach należy oczekiwać burz niosących miejscami nawałnice w wielu regionach wschodniej połowy kraju.

Burza superkomórkowa z gradobiciem w Tarnowie w dziesięć minut zabieliła drogi, 29 sierpnia 2023

Silne zjawiska w wielu regionach Polski wieczorem oraz w nocy na 30 sierpnia 2023 będą możliwe miejscami szczególnie we wschodniej połowie kraju. W ich rejonie może spaść grad o średnicy do 4-8 cm, a suma opadów może sięgnąć około 10-60 mm. Warunki atmosferyczne wskazują również na ryzyko bardzo silnego wiatru w porywach do około 80-120 km/h. W skrajnym przypadku w rejonie superkomórki nie można wykluczyć trąby powietrznej.

Prognozowany obszar opadów i miejscami burz w Polsce o godzinie 05:00, 30 sierpnia 2023

Silne burze superkomórkowe w Polsce, gradobicie w Tarnowie w Małopolsce sierpień 2023

Zalecamy bieżące sprawdzanie danych radarowych oraz z detektorów burzowych, bo wieczorem i nocą silnych burz nad krajem będzie znacznie więcej. Część z nich nasunie się znad Słowacji i Ukrainy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Andy Kot

"Spadły kule lodowe o średnicy co najmniej 2-5 cm"... To 2, 5 czy 2,5 cm? Bo to dla mnie wazne.

30 sierpień 2023 - 12:24
Odpowiedz
DobraPogoda24.pl

Masz jasno napisane między 2-5 cm. Z najnowszych raportowów wynika, że lokalnie w Polsce minionej doby grad miał nawet 6 cm średnicy m.in. w Siedlcach.

30 sierpień 2023 - 12:34
Odpowiedz