| |
Zagrożenie!
W dwie godziny zalało samochody i drogi. Spadło 40 litrów wody. Oberwanie chmury zaskoczyło w mieście

W dwie godziny zalało samochody i drogi. Spadło 40 litrów wody. Oberwanie chmury zaskoczyło w mieście

Problem coraz częstszych powodzi błyskawicznych powrócił do Europy. Kolejny raz możemy się przekonać, że silne oberwanie chmury jest szczególnie groźne w rejonach zurbanizowanych, gdy podczas nawalnych opadów deszczu dochodzi do licznych zalań i podtopień. Najnowszym przykładem jest estońskie miasto Kuressaare, gdzie ulewa zalała samochody, piwnice i drogi. W dwie godziny spadło blisko 40 litrów wody na m2 ziemi, a mimo to doszło do powodzi.

Skutki powodzi błyskawicznej w Estonii w mieście Kuressaare, 24 sierpnia 2023. Foto: FB Sunoptik Kairo Kiitsak

Ulewa i powódź błyskawiczna w Estonii sierpień 2023, zalało drogi, samochody i piwnice w Kuressaare

Oberwanie chmury miało miejsce o poranku. Suma opadów sięgnęła blisko 40 litrów wody na m2 ziemi, a natężenie maksymalne opadów sięgało około 50mm/h. Nie była to więc ekstremalna ulewa, ale mimo to w zabetonowanym mieście wystarczyło do wystąpienia licznych zalań, a nawet lokalnej powodzi błyskawicznej. Ulewie w Kuressaare położonym na wyspie Sarema na brzegu Zatoki Ryskiej Morza Bałtyckiego towarzyszyła również burza.

Burze z ulewami zanotowane w rejonie Estonii do godziny 11:40, 24 sierpnia 2023

Ulewa i powódź w Estonii sierpień 2023, zalane drogi, samochody i piwnice w Kuressaare na wyspie Sarema

Wielu mieszkańców było zaskoczonych, gdy o poranku nie mogli dostać się suchą stopą do samochodów stojących w kilkudziesięciu cm wody gromadzącej się na ulicach, parkingach i podwórkach. Woda wdarła się również do piwnic.

Powódź błyskawiczna w Estonii, zalane miasto Kuressaare, 24 sierpnia 2023

Co ciekawe, skutki tej ulewy są trochę zaskakujące, ale jednocześnie będące dowodem na to, jaki wpływ mają zurbanizowane dzielnice miast na zwiększenie ryzyka zalań i powodzi w czasie ulewy. Mamy porównanie do ostatniej ulewy na naszej stacji meteorologicznej położonej w Rzeszowie, ale poza centrum zabudowanego miasta na południu. Na otaczających terenach zielonych zmierzyliśmy 23 sierpnia w nocy w czasie nocnej burzowej ulewy blisko 40 litrów wody na m2 ziemi i to w ciągu jednej godziny, a nie dwóch jak w Estonii, a mimo to nie doszło do porównywalnych zalań, a tym bardziej powodzi błyskawicznej. Taka jest właśnie różnica między nieprzepuszczalna powierzchnią a terenami zielonymi, które szczególnie w mieście są bardzo ważne.

Ulewa w Estonii zalała drogi w Kuressaare, 24 sierpnia 2023

Warunki pogodowe w Europie w najbliższych dniach zaczną się ponownie komplikować za sprawą gwałtownych burz z ulewami, gradem i silnym wiatrem. Zjawiska miejscami mogą powodować szkody. Wszystko przez strefy frontowe związane z niżami znad Morza Północnego i południowej Skandynawii.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 25 sierpnia 2023

Prognoza burz dla Europy 25 sierpnia 2023

Najbliższej doby bardzo silne burze wystąpią szczególnie między Francją, a zachodnimi i południowymi Niemcami po Austrię i północne Włochy, gdzie występuje spore ryzyko burz superkomórkowych, w tym z gradobiciami. Silne burze są również prognozowane na Bałkanach. Do Polski silne burze zaczną wracać kolejnej doby. Więcej szczegółów podamy w najnowszej prognozie burzowej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!