| |
Zagrożenie!
W dwie godziny ulewa zalała domy i drogi. Powódź błyskawiczna zaskoczyła ludzi. Rzeka nie pomieściła wody

W dwie godziny ulewa zalała domy i drogi. Powódź błyskawiczna zaskoczyła ludzi. Rzeka nie pomieściła wody

Na południe od Polski w tym tygodniu występują bardzo korzystne warunki w wielu regionach Europy do powstawania bardzo silnych burz generujących gradobicia, wichury, ale również ulewne opady deszczu mogących powodować powódź błyskawiczną. Najnowszy przykład pochodzi ze Słowacji, gdzie w zaledwie 2 godziny spadło ponad 100 litrów wody na m2 ziemi, czyli tyle ile zwykle pada o tej porze roku przez cały miesiąc. Woda bardzo szybko zalała drogi i domy w miejscowości Jasov w pobliżu Koszyc.

Gwałtowna ulewa spowodowała powódź na Słowacji w miejscowości Jasov, 20 lipca 2023

Powódź błyskawiczna na Słowacji, lipiec 2023, woda zalała domy i drogi w miejscowości Jasov koło Koszyc

Natężenie opadów w czasie tej stacjonarnej burzowej ulewy było ogromne. Na jednej ze stacji pogodowych zmierzono całkowitą sumę opadów sięgającą aż 103,9 mm wody w zaledwie dwie godziny. Bardzo szybko doszło do akumulacji opadów na powierzchni i w konsekwencji do wystąpienia powodzi. Wiele dróg zostało zalanych, ponadto poziom wody był tak wysoki, że woda zaczęła się wlewać do domów przez okna.

Prognozowane ulewy i sumy opadów w Europie do 25 lipca 2023

Ulewy i powodzie w Europie, stacjonarna ulewa na Słowacji lipiec 2023

Sytuację na Słowacji pogorszyła wylewająca rzeka Olsavska, która nie pomieściła nadmiaru wody i rozlała się z szybkim nurtem na okoliczne drogi, ogródki i domy w Jasovie. Fala wody była tak silna, że zniszczyła most na Potocnej, a także jeden dom, który uległ zawaleniu.

Skutki powodzi błyskawicznej na Słowacji w miejscowości Jasov, 20 lipca 2023

Powódź w tym regionie Słowacji zalała również okolice Jaskini Jasowskiej i ulicy Kostolnej. Liczne kanały i przepusty nie zdołały odprowadzić takiego nadmiaru wody. Niestety, coraz częstsze nawalne opady deszczu przynoszące liczne szybkie zalania i podtopienia oraz miejscami powodzie są ewidentnym skutkiem zmian klimatu i będą się coraz częściej powtarzać w Europie w różnych regionach i to nie tylko w sezonie letnim.

Powódź błyskawiczna na Słowacji. Zalana miejscowość Jasov w pobliżu Koszyc, 20 lipca 2023

Gwałtowne burze w Europie z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi nadal nie będą odpuszczać. Najbliższej doby duże ryzyko silnych burz z gradobiciami, ulewami i silnym wiatrem obejmuje szczególnie obszar środkowych i północnych Włoch, częściowo Szwajcarii, Austrii i południowych Niemiec po Chorwację, Słowenię, Serbię oraz zachodnią Rumunię i lokalnie Węgry.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 22 lipca 2023

Prognoza burz dla Europy, 22 lipca 2023

W krajach ościennych burze również miejscami wystąpią, ale ich natężenie będzie na ogół słabsze. Komórki burzowe najbliższej doby z przelotnym deszczem i lokalnie z niewielkim gradem rozwiną się także w Polsce, zwłaszcza na południowym zachodzie i południu w kierunku centrum.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!