| |
Zagrożenie!
W dwie godziny spadło 70 litrów wody. Oberwanie chmury przynosi powodź błyskawiczną. Drogi zmieniły się w rzeki

W dwie godziny spadło 70 litrów wody. Oberwanie chmury przynosi powodź błyskawiczną. Drogi zmieniły się w rzeki

Nad Polskę dotarła chwiejna i wilgotna masa powietrza w której szczególnie z upływem popołudnia i wieczorem tworzą się potężne chmury burzowe niosące nawalne opady deszczu i gradu. Zjawiska mają lokalny zasięg, ale ze względu na niemal stacjonarny charakter przynoszą ogromne ulewy z sumami opadów sięgającymi nawet 70 litrów wody na m2 ziemi w ciągu dwóch godzin. W ich rejonie pojawiają się zalania i podtopienia, a punktowo powodzie błyskawiczne. Minionej doby takich zjawisk najwięcej było na Ziemi Łódzkiej.

Skutki oberwania chmury w Zgierzu. Powódź błyskawiczna zalała drogi, parkingi i piwnice, 18 sierpnia 2023. Foto Aleksandra Majewska

Potężne ulewy i oberwania chmury w Polsce w sierpniu 2023, powodzie błyskawiczne w Zgierzu

Ostatnie burze z największymi opadami deszczu charakteryzują się niezwykłą lokalnością. Powodują zalania i podtopienia szczególnie w rejonach miejskich, gdzie z zabetonowanych powierzchni kanalizacje deszczowe nie są w tak szybkim tempie odprowadzić zgromadzonej wody. Minionej doby najtrudniejsza sytuacja była na Ziemi Łódzkiej szczególnie w Zgierzu, Tomaszowie Mazowieckim oraz w Łodzi, gdzie ulewy zalały miejscami drogi i posesje, w tym liczne piwnice. Lokalnie drogi dosłownie zmieniły się w rzeki.

Sumy opadów deszczu związanych z burzami zanotowane w Polsce minionej doby do godziny 08:00, 19 sierpnia 2023. Dane RainGRS IMGW

Ulewy i powodzie błyskawiczne w Polsce w sierpniu 2023, zalane drogi i piwnice w Zgierzu, Tomaszowie Mazowieckim i Łodzi

Często pytacie, gdzie te ulewy skoro w ogólnych prognozach ich nie widać. Na powyższej mapie z sumami opadów możecie zauważyć, jaką charakterystykę mają opady związane z burzami. Ich zasięg jest bardzo ograniczony, ponadto są rozproszone. Minionej doby lokalne ulewy zanotowano szczególnie na Ziemi Łódzkiej oraz miejscami na Mazowszu, lokalnie na Podkarpaciu, w Małopolsce i na północy kraju na południowy wschód od Koszalina. Najwięcej deszczu na stacji IMGW zmierzono w miejscowości Chełsty, gdzie podczas ulewy spadło 73 mm.

Skutki ulewy i powodzi błyskawicznej w Polsce na terenie Łodzi, 18 sierpnia 2023

Dużo deszczu do 40-60 mm spadło także na stacjach w miejscowości Bircza, Bieliny Poduchowne, Widawa, Czarnowo, Kuligi i Grzybnica. Żadna z tych stacji nie znajdowała się jednak w centrum oberwania chmury, a przez to rzeczywista maksymalna suma opadów w ich rejonach była znacznie większa. Z danych sytemu radarowego RainGRS wynika, że najwięcej deszczu około 77,5 mm spadło w miejscowości Gródek w pobliżu Grybowa w Małopolsce.

Skutki burzowej ulewy i powodzi błyskawicznej na Ziemi Łódzkiej w Zgierzu, 18 sierpnia 2023

Najbliższej doby ponownie miejscami spodziewamy się gwałtownych burz z ulewnym deszczem powodującym zalania i podtopienia, a nawet lokalne powodzie błyskawiczne. Konwekcja zaczyna ruszać, w kolejnych godzinach burz znowu będzie więcej. Aktualnie pierwsze komórki burzowe pojawiły się w Małopolsce, na Podkarpaciu, lokalnie na pograniczu Ziemi Świętokrzyskiej i Mazowsza oraz punktowo na pograniczu województwa warmińsko mazurskiego i podlaskiego.

Silne burze z ulewami, gradem i silnym wiatrem zanotowane w Polsce minionej doby do godziny 12:40, 19 sierpnia 2023

Silne burze i ulewy z powodziami błyskawicznymi w Polsce, sierpień 2023

Burze największą aktywność będą mieć późnym popołudniem i wczesnym wieczorem. Zalecamy bieżące sprawdzanie danych radarowych oraz najnowszych wskazań z detektorów burzowych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!