| |
Zagrożenie!
W dwie godziny oberwanie chmury zalało miasto. Spadło 465 litrów wody. Powódź zmieniła drogi w rzeki

W dwie godziny oberwanie chmury zalało miasto. Spadło 465 litrów wody. Powódź zmieniła drogi w rzeki

Warunki pogodowe nad Polską i na znacznym obszarze Europy za sprawą antycyklonu od wielu dni są przeważnie stabilne, ale nie brakuje miejsc z wyjątkowymi kolejnymi ulewami powodującymi powodzie błyskawiczne w różnych innych regionach świata. Przykładem są największe opady deszczu od wielu lat, które dotknęły ostatniej doby południe Chin w rejonie Hongkongu i Shenzhen. Miejscami spadło ponad 200-465 litrów wody na m2 ziemi. Drogi zmieniły się w rzeki pełne zalanych samochodów.

Największa powódź od lat nawiedziła Shenzhen w Chinach, 8 września 2023. Foto: FB Peter Xia

Oberwanie chmury i rekordowa powódź w Chinach wrzesień 2023, zalany Shenzhen i Hongkong

Potężne ulewy w ujęciu dobowym największe od roku 1884 nawiedziły rejon chińskiego Hongkongu. Ucierpiała także sąsiadująca metropolia Shenzhen, gdzie spadł największy deszcz od 1952 roku. Tak silne ulewy są pokłosiem pozostałości po tajfunie Haikui. Nagła powódź zalała drogi na głębokość nawet metra, ponadto woda wdarła się do centrów handlowych, stacji metra, garaży i tuneli.

Prognozowane ulewy i sumy opadów w rejonie południowych Chin do 10 września 2023

Rekordowa powódź w Chinach wrzesień 2023, woda zalała Hongkong i Shenzhem

Na tym jednak nie koniec, bo kolejne ogromne ulewy są prognozowane szczególnie w rejonie południowo wschodniego wybrzeża Chin. W ciągu najbliższych dwóch dni może miejscami spaść ponad 270 litrów wody na m2 ziemi. Najbardziej zagrożona jest miejscami prowincja Guangdong.

Skutki rekordowej powodzi w Shenzhen, 8 września 2023

Według pomiarów meteorologicznych w Hongkongu w ciągu doby spadło miejscami nieco ponad 200 litrów wody na m2 ziemi, z czego około 150 litrów w zaledwie godzinę. Wydano czarny kod oznaczający niebezpieczną pogodę. Jest to najwyższy poziom alertu pogodowego w skali Hongkongu. Jeszcze większą sumę opadów 465,5 mm w ciągu zaledwie 12 godzin zanotowano w ponad 17 milionowej metropolii Shenzhen. To największe opady w tym mieście od 71 lat.

Skutki potężnej powodzi w Chinach w Hongkongu, 8 września 2023

Niestety, ale sytuacja w tym regionie naszej planety nadal będzie wykazywać ryzyko występowania powodzi. Ziemia jest już nasiąknięta olbrzymią ilością opadów po przejściu pozostałości po wcześniejszych dwóch tajfunach, a w prognozach widnieją kolejne ulewy z sumami opadów nawet powyżej 300-700 mm.

Prognozowane ulewy i sumy opadów w Azji między południowymi Chinami i Indiami do 17 września 2023

Ulewy i olbrzymie powodzi w Chinach, wrzesień 2023 oberwanie chmury i powódź w Hongkongu i Shenzhen

Coraz częściej występujące powodzie, w tym błyskawiczne są konsekwencją ocieplania się i zmiany klimatu. Jest to zgodne z przewidywaniami i badaniami naukowymi, które jednoznacznie wskazują w tym wieku wzrost liczby powodzi.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!