| |
Zagrożenie!
W dwa dni spadło ponad 1000 litrów wody. Powódź zalała domy po dach. Ludzie na łodziach czekają na pomoc

W dwa dni spadło ponad 1000 litrów wody. Powódź zalała domy po dach. Ludzie na łodziach czekają na pomoc

W czasie gdy w Polsce mamy stabilną i wyżową pogodę, to na południu Europy odcięty i zablokowany niż Daniel z burzami bardzo wydajny w opady przyniósł gigantyczną powódź w Grecji. W ostatnich 48 godzinach miejscami spadło około 600-1100 litrów wody na m2 ziemi. W niektórych miejscowościach woda zalała domy po sam dach. Ludzie są odcięci od świata i łodziami próbują wydostać się z rejonu powodzi. Najgorzej jest w rejonie Wolos i Karditsa w regionie Tesalia w pobliżu środkowo wschodniego wybrzeża kraju.

Skutki gigantycznej powodzi w Grecji w mieście Karditsa. Domy zalane pod dach, 7 września 2023. Foto: FB Kostas Tsagas

Olbrzymia powódź w Grecji wrzesień 2023, w 48 godzin spadło ponad 1000 litrów wody, domy zalane pod dach w Karditsa

Takie suma opadów w Polsce trudno sobie wyobrazić, bo jest to więcej niż spada w wielu regionach naszego kraju zwykle w ciągu całego roku, a co dopiero w tak krótkim czasie. Niestety, stacjonarna ulewa wspomagana przez burze zasilane przez wilgoć z pobliskiego morza przyniosła takie właśnie skutki. Niż został zablokowany w rejonie Grecji przez potężny obszar wyżowy nad Europą i musi się po prostu wypełnić, a nie może to szybko nastąpić, gdyż ma zasoby do rozwoju.

Burze niosące ulewy zanotowane minionej doby w Grecji do godziny 11:50, 7 września 2023

Gigantyczna powódź i ulewa w Grecji wrzesień 2023, domy zalane po dach

Ostatniej doby bardzo dużo deszczu spadło szczególnie w rejonie miasta Karditsa, bo zanotowano w ciągu 24 godzin 455 litrów wody na m2 ziemi. W sumie w tym regionie Grecji w ciągu dwóch dni spadło nieco ponad 600 mm deszczu. Woda zalała domy miejscami po sam dach. Ludzie zostali odcięci od świata. Nie mają prądu, bieżącej wody i żywności. Część z nich próbuje się ewakuować na łodziach, inni czekają na dachach budynków na pomoc.

Skutki gigantycznej powodzi w Grecji, domy zalane po sam dach, 7 września 2023

Sytuacja jest dramatyczna. Wiele dróg zostało zniszczonych, tam samo jak mosty. Nie ma nawet wstępnego bilansu strat, bo na tym jeszcze nie koniec. Również najbliższej doby w środkowo wschodniej Grecji może miejscami dopadać ponad 100 litrów wody.

Prognozowane ulewy i sumy opadów w rejonie Grecji do 8 września 2023

Zalane domy po dach w Grecji, powódź wrzesień 2023

Grecy muszą przetrwać jeszcze najbliższą dobę miejscami z burzowymi ulewami. Od piątku 8 września pogoda zacznie się poprawiać. Obszar niżowy odsunie się bardziej na południe, a w jego miejsce sięgnie wyż. Woda zacznie opadać i odsłaniać ogrom kataklizmu.

Skutki potężnej powodzi w Grecji w rejonie Karditsy, 7 września 2023

Obszar możliwych burz nad Europą z powodu potężnego antycyklonu jest obecnie jedynie ograniczony do dzielnic południowych i południowo wschodnich między południowymi Włochami, Grecją i Turcją. Druga słabsza strefa możliwych burz obejmuje dzielnice zachodnie, od rejonu Wysp Brytyjskich po Hiszpanię.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 8 września 2023

Prognoza burz dla Europy 8 września 2023

W Polsce nadal będzie spokojnie i pogodnie na ogół z letnimi temperaturami w ciągu dnia do co najmniej 12 września. W tym czasie niż Daniel niosący ulewy w Grecji będzie spychany na południe w rejon północnej Afryki, a konkretnie wybrzeża Libii. Niewykluczone, że w tym rejonie miejscami również przyniesie błyskawiczną powódź.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!