| |
Zagrożenie!
W dobę spadło prawie 550 litrów wody. Oberwanie chmury zalało kilka gmin. Błyskawiczna powódź zupełnie zaskoczyła

W dobę spadło prawie 550 litrów wody. Oberwanie chmury zalało kilka gmin. Błyskawiczna powódź zupełnie zaskoczyła

W prognozach burz na minioną dobę wskazywaliśmy ryzyko gwałtownych zjawisk na zachodzie Europy, zwłaszcza we Francji, gdzie miały się pojawić ulewy i gradobicia z silnym wiatrem. Jak się okazuje, doszło do nawet do zejścia trąby powietrznej z podwójnego wiru w rejonie miejscowości Valflaunes, ale musimy również wspomnieć o oberwaniu chmury, które doprowadziło do powodzi błyskawicznej w kilku gminach. W ciągu doby spadło aż 548 litrów wody na metr kwadratowy ziemi. Woda zalała domy, drogi i mnóstwo samochodów.

Powódź błyskawiczna zaskoczyła we Francji. Skutki oberwania chmury w Saint-Martin-de-Londres, 16 września 2023. Foto: FB InfOccitanie

Ulewa oberwanie chmury i powódź błyskawiczna we Francji wrzesień 2023, woda zalała kilka gmin

Żywioł zaskoczył nie tylko mieszkańców, ale także meteorologów z Meteo France, gdyż wydali czerwony alert pogodowy, a następnie go wycofali. Była to decyzja jednak zbyt wczesna, bo dobudował się kolejny system burzowy zasilany przez ciepłe wody z basenu Morza Śródziemnego i doszło do niemal stacjonarnej ulewy w kilku gminach w departamencie Herault.

Silne burze niosące ulewy i grad z niszczącym wiatrem zanotowane minionej doby na zachodzie Europy w rejonie Francji do godziny 18:40, 17 września 2023

Powódź błyskawiczna we Francji wrzesień 2023, oberwanie chmury w departamencie Herault

Na tym samym obszarze Francji w ciągu doby uderzyły dwa systemy burzowe z nawalnymi opadami deszczu. W ciągu 24 godzin najwięcej deszczu aż 548 mm zmierzono w miejscowości Roqueredonde. Powódź błyskawiczna powstała w wielu miejscach jednak znacznie wcześniej, bo często w dwie godziny, tym bardziej, że w tym czasie miejscami potrafiło spaść nawet 150-180 mm wody. Doszło również do wylania Orb i Graveson, a także miejscami mniejszych ich dopływów.

Skutki oberwania chmury i powodzi błyskawicznej we Francji w departamencie Herault, 16 września 2023

Ogromne stacjonarne burzowe ulewy we Francji spowodowały powodzie błyskawiczne szczególnie w rejonie miejscowości Lunas, Lodeve, Joncels, Taillevent, Bedarieux. Generalnie skutków powodzi doświadczyli mieszkańcy gmin Saint-Martin-de-Londres, Viols-le-Fort, Saint-Mathieu-de-Treveils i Valflaunes. To co zaskakuje w tym sezonie, to przede wszystkim niesamowite sumy dobowe opadów, jakie zdarzają się w Europie. Jest kilka przypadków, gdy w czasie jednego dnia spadło więcej niż w wielu regionach Polski wynosi roczna norma opadów. To bez wątpienia kolejny aspekt zmian klimatycznych, które jednoznacznie wskazują na rosnącą w tym wieku liczbę powodzi błyskawicznych.

Stacjonarna ulewa przyniosła powódź we Francji w mieście Saint-Martin-de-Londres, 16 września 2023

Na tym jednak nie koniec gwałtownych zjawisk na zachodzie Europy. Obecnie również są notowane miejscami silne burze szczególnie we Francji, gdzie obowiązuje wysoki drugi stopień alertu pogodowego aż po północno wschodnią Hiszpanię. Burze rozwijają się w obszarze aktywnego chłodnego frontu atmosferycznego.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 18 września 2023

Prognoza burz dla Europy do 18 września 2023

Front ten dotrze także nad Polskę. Jego przejścia przez nasz kra spodziewamy się między 18-19 września. W stosownym czasie wydamy adekwatną prognozę burz.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Pumbelix

Moje miasto ominie. Zresztą jak każde 90 procent wszystkich deszczy i burz

18 wrzesień 2023 - 07:21
Odpowiedz