| |
Zagrożenie!
W dobę spadło 430 litrów wody. Katastrofalna powódź załamuje ludzi. Woda zabiera samochody i niszczy domy

W dobę spadło 430 litrów wody. Katastrofalna powódź załamuje ludzi. Woda zabiera samochody i niszczy domy

W środkowej i wschodniej Europie, w tym w Polsce słoneczny wyż nadal zapewnia nam niezwykle ciepłą i stabilną pogodę, jednak naszą uwagę przykuwa szczególnie południe kontynentu, gdzie uderzyła w tym miesiącu kolejna katastrofalna powódź w Grecji. Ludzie są dosłownie załamani, bo jeszcze nie pozbierali się po poprzednich zalaniach, a już muszą się zmagać z żywiołem. Woda zalewa i niszczy drogi oraz zabiera i przenosi w inne miejsca samochody. W ciągu ostatniej doby lokalnie spadło nawet 430 litrów wody na m2 ziemi.

Katastrofalna powódź błyskawiczna w Grecji w miejscowości Gouvai, 28 września 2023. Foto: FB Istiaia News

Katastrofalna powódź błyskawiczna w Grecji wrzesień 2023, woda zalewa domy, samochody i niszczy drogi, oberwanie chmury w miejscowości Wolos, Istiaia, Asmínion, Prokopion i Pefki

Wypełniający się górny niż na południu Europy między Grecją i zachodnią Turcją minionej doby w wyniku stacjonarnych ulew niesionych przez burze zalał wiele miejscowości, w tym Wolos, Istiaia, Asminion, Prokopion i Pefki. Sumy dobowe opadów są olbrzymie, bo w czasie oberwaniach chmury potrafiło spaść ponad 100-400 litrów wody na m2 ziemi.

Silne stacjonarne burze niosące powodzie błyskawiczne w Grecji zanotowane minionej doby do godziny 12:25, 28 września 2023

Stacjonarne burze i powodzie błyskawiczne w Grecji, wrzesień 2023, spadło ponad 400 litrów wody

Na uwagę zasługuje szczególnie miejscowość Istiaia w środkowo wschodniej Grecji, gdzie w dobę zmierzono na tamtejszej stacji meteorologicznej aż 427,5 mm. Jest to suma opadów niebywała i niespotykana w Polsce w tak krótkim czasie poza górami. Wylały ponownie rzeki i strumienie. Woda zniszczyła drogi, wdarła się do domów, a zaparkowane samochody zostały przeniesione w zupełnie inne miejsca setki metrów dalej. Katastrofalna powódź ponownie uderzyła w Wolos. W tym rejonie Grecji spadło minionej doby ponad 315 litrów wody na m2 ziemi.

Katastrofalna powódź błyskawiczna w Grecji, 28 września 2023

Do niektórych miejscowości nie da się dojechać nie tylko ze względu na ich zalanie, ale również na zniszczenie dróg dojazdowych po przejściu fali powodziowej z pobliskich rzek, a także w wyniku osuwisk. Do pomocy skierowano wojsko. Miejscami sytuacja jest dramatyczna. Woda zalała ponownie pola uprawne, które nie będą się nadawały do użytkowania w kolejnych co najmniej kilku latach. Jeden problem będzie nawarstwiał kolejny.

Skutki powodzi błyskawicznej w Grecji, 28 września 2023

Ryzyko powodzi błyskawicznej na południu Europy wskazywaliśmy ponownie z wielodniowym wyprzedzeniem, ale jak to często bywa prognozy zdecydowanie nie oszacowały poprawnie sum opadów związanych z konwekcją. Takie nawalne i często bardzo stacjonarne ulewy niosą opady przewyższające najgorsze wyliczenia numeryczne. Przykładowo, prognozy wskazywały na minioną dobę maksymalnie do 260-280 mm, a spadło lokalnie 430 mm.

Prognoza burz dla Europy do godziny 08:00, 29 września 2023

Prognoza burz dla Europy 29 września 2023

Najbliższej doby w Europie nadal miejscami będzie burzowo szczególnie na południu, zwłaszcza między rejonem Grecji, południowo wschodnich Włoch po Turcję. Miejscami na tym obszarze spadnie nawalny deszcz i lokalnie grad.

Skutki ogromnej powodzi błyskawicznej w Grecji w Istiaia, 28 września 2023

To jest ogromna katastrofa dla tych ludzi, którzy muszą się zmagać z kolejną niebywałą powodzią i to w odstępstwie zaledwie kilku tygodni. Sytuację pogodową nadal monitorujemy ze szczególnym naciskiem na Europę. W Polsce zmiany czekają nas między 29-30 września w czasie przejścia chłodnego frontu o czym więcej dowiecie się w naszych prognozach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!